Project:Amiga 500 σε Tower..

Gyubrush

RetroMaNiaC
Joined
24 Ιαν 2007
Μηνύματα
579
Αντιδράσεις
18
Ενα project που με απασχολει τον τελευταιο καιρο,ειναι να τοποθετησω την 500αρα μου σε tower.Ηδη λογω της καρτας που εχω,το cd rom και ο σκληρος δισκος,ηδη ειναι κουμπωμενα επανω.Ομως το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το πληκτρολογιο.Σκεφτομαι να κοψω τα καλωδια(μιας Amiga που εχω για ανταλλακτικα και δοκιμες) για να τα επεκτεινω ετσι ωστε να μπορεσω να το χωρεσω σε case.

Πληκτρολογιο pc μπορει με πατεντα να ταιριαξει?Καμια αλλη ιδεα?:animrolleyes:
 
Ρε συ δεν την λυπάσαι?...Η γνώμη μου είναι να την αφήσεις όπως είναι έχει ένα χαρακτήρα μην το καταστρέψεις.Επίσης τα ανταλλακτικά θα σε χρειαστούν,ένα πληκτρολόγιο είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις στην μπάντα.Ύστερα ότι πατέντα και να κάνεις θα πετύχει? και αν πετύχει η τελική εικόνα μήπως θα είναι πολύ πρόχειρη?....Καλύτερα εφόσον έχεις καλλιτεχνικές ανησυχίες μάζεψε λεφτά και αγόρασε μια 3000 η μια 4000 να είσαι κύριος!

Ωραίο Site telonie..αλλά ρε παιδιά...έβαλαν την Amiga500 σε ένα κουτί και? Ακόμα ένα εμφανισιακό PC έγινε.......
 
Συμφωνώ με τον akmaka .Τα μηχανήματα πρέπει να διατηρούνται όπως βγήκαν από το εργοστάσιο .
 
και εγω συμφωνώ μαζί σας, δεν θα την πείραζα. Προτιμότερη είναι η αγορά μιας Amiga 2000, 3000 και 4000 (αν βρεθούν). Αλλα αφου σε τρώει το χέρι σου για μοντίφα λύσεις υπάρχουν. Οπως πολύ σωστά είπε και ο φίλος Akmakas μήπως στο τέλος η εικόνα θα είναι πολύ πρόχειρη; Χωρίς παρεξήγηση φίλε Gyubrush δεν γνωρίζω τι γνώσεις ηλεκτρονικών έχεις αλλα γενικώς το project είναι ζόρικο. :)

Εχω έναν φίλο που πριν απο χρόνια του είχε κολλήσει να βάλει την Α1200 του μέσα σε tower pc. Αφού το παίδευε για πολύ καιρό με τις καλωδιώσεις κτλ στο τέλος τα κατάφερε. Τωρα το έχει μετανοιώσει και θέλει να αγοράσει ενα άλλο Α1200 motherboard για να το βάλει στο original κουτί που έχει. Αυτό που έχει μέσα στο tower είναι πολύ μεγάλη φασαρία να βγεί και να επανέλθει στην κανονική του κατάσταση.
 
kane to afto pou exw kanei kai egw....exw tin a1200 normal apla apo pisw tis fevgoun ta kalodia pou pane se midi tower kai epano sto tower exw cdrom,floppy kai hd...min tin xalaseis kolite krima einai..
 
Μπράβο...Πολύ καλή ιδέα!!!!!!Τουλάχιστον αν το μετανιώσεις πολύ γρήγορα και εύκολα το γυρνάς στην αρχική του κατάσταση!
 
paidia exo 2 1200 se tower kai to exo metaniosi logo tis pollhs patentas pou paizei kai entaxei ama exeis kanei esei thn patenta apo edo apo ekei tha to breis to problima ama sou tixei alla ama to exeis parei etsi ante na deis ti ftaiei(tragiko paradigma exo..)
 
Ρε παιδιά...αφήστε τα μηχανήματα όπως είναι μην τα βεβηλώνετε.......Τι νόημα έχει να βάλεις μια 1200 σε ένα άψυχο κουτί.Αυτά τα μηχανήματα τα λατρέψαμε και για την σχεδιαστική τους μοναδικότητα κρίμα είναι!
 
nai sosta alla oi kartes ppc kai busboard den mpenoun alios ..

emena mou aresei to "mamisio" look pantos
 
symfono en merei.

gia a500/600 den yparxei nohma na tis kanei kapoios tower, mia xara einai mikra desktop mhxanimata...

alla mia 1200 h 4000 , kai eidika h 1200, einai krima na mhn einai se tower me busboards, rtg kai de simazeuetai.... den exei kamoia sxesh to mhxanhma se tower anavathmismeno!

gia poly kairo eixa 1200 me zorroII busboard, meta me pci, argotera BPPC me g-rex, mediator ktl... ta edosa ola kai phra 2 4000 me 2 csppc me g-rex kai diafora alla kaloudia, milame xiliades euro... alla to aksizei, goustaro!
 
Είναι μεγάλη τιμή για εμένα προσωπικά αλλά και πιστεύω για όλους τους amiga users του φόρουμ αυτού να έχουμε στην συντροφιά μας έναν από τους κατά τεκμήριο καλύτερους σε παγκόσμιο επίπεδο χρηστές amiga ευχαριστούμε
 
Καλώς ήρθες στο GRM αγαπητέ keropi εχουμε πολλά να πούμε!
 
εεε τοτε διπλο welcome!!!
 
den ksero ti na po... mporei na sas apogohteuso! :blush:
 
Πίσω
Μπλουζα