Projector - PC - HDMI

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Μεχρι τωρα ειχα τον Epson TW600 συνδεδεμενο στο xbox/xbox360 μεσω component με εξαιρετικη απεικονιση.

Σημερα πηρα ενα HDMI καλωδιο για να το συνδεσω με την HDMI θυρα στο PC μου (ATI HD3200)

Εχω φαει τρελο σκαλωμα διοτι παιρνω μια μπλε-πρασινιζουσα εικονα. Για να το περιγραψω καλυτερα,λειπει πολυ κοκκινο.

Εβαλα Catalyst και επαιξα με saturation και hue αλλα δοκιμασα και τα διαφορα colour presets στο προβολεα χωρις σοβαρα αποτελεσματα.

Εχει κανενας καποιο clue του τι μπορει να παιζει?
 
Μάλλον φταίει το καλώδιο. Ή η υποδοχή της κάρτας είναι off.

Δεν πρέπει να παίρνεις λάθος χρώμα. Έχω συνδέσει αρκετά μηχανήματα μέσω HDMI στην TV μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Το καλώδιο πρέπει να είναι μούφα.
 
χμμμμ...γεγονος ειναι οτι ηταν φθηνο.
 
με vga από το pc στον projector έχεις κανονικό χρώμα να υποθέσω;
 
Πάνο άλλαξε το καλώδιο και ξαναδοκίμασε. Να φταίει υποδοχή το κόβω πολύ χλωμό.

Πόσο μήκος έχει το συγκεκριμένο που χρησιμοποιείς και πόσο κόστισε;
 
Μεταφυσικον!

Το εβαλα στο αλλο 360 που εχει υποδοχη HDMI και επαιξε κανονικα.

Μετα το ξαναεβαλα στο PC και επαιξε σε clone mode μια χαρα...
 
Ρε μπας και δεν το είχες κουμπώσει καλά;
 
Μάλλον στο Clone mode πήρε το profile του monitor που ηταν ρυθμισμένο σωστά ;)
 
Μια βλακεια που με εκνευρισε και μου εκανε αλγεινη εντυπωση ειναι οτι στο CD του Epson που περιμενα να βρω drivers ή καποιο color profile,υπηρχαν μονο manuals.

Ατυχης ηταν και η αναζητηση μου στο Internet μιας και δεν υπηρξαν ποτε!
 
Κάτι ξέρω που πήρα SONY προβόλι τελικά..........
 
Νομίζω Sony στα χαμηλά επίπεδα τιμής δεν λέει, βρίσκεις και καλύτερα (όπως και σε όλες σχεδόν τις συσκευές της Sony: στις ψηλές τιμές έχει φοβερά μηχανήματα, σε χαμηλές όμως παρ'ότι καλές υπάρχουν και καλύτερες, π.χ. TV).

Ψάξε-ψάξε, πάντως, και μετά από ψήσιμο του κυρ-Ηλία, μάλλον γέρνω κι εγώ προς τον Έψον, απ'ό,τι φαίνεται είναι ο καλύτερος 720 στα λεφτά του...
 
Εγω απλα θα πω οτι κλειδωσα τον Epson στα 48Hz (παρολο που το εγχειριδιο μιλαει για 50 εως 60 στα 720p!) οποτε εχω θεασεις 24fps υλικου χωρις pulldown και tearing σε τρελη τιμη και με εξαιρετικη απεικονιση!!

Αφηνω τους υπολοιπους να σκανε διπλα φραγκα για DLP-ζαλαδες με 24fps βουλα... :)
 
Moυ δωσανε εναν Epson PowerLite 710c με ολα του τα παρελκομενα και παροτι βλεπω ημερομηνια παραγωγης 2000 η εικονα του ειναι σκαλες καλυτερο απο εναν κινεζικο που ειχα στην ντουλαπα .
Μεχρι και τηλεκοντρολ ποντικι εχει για συνδεση με pc.

Δεν εχω πολλα πολλα με προτζεκτορες κυριως γιατι δεν εχω χωρο να δειξω οθονη.

Δινει 720p και το θεμα μου ειναι οτι hd μαλλον θα παιρνω μονο απο laptop με VGA μιας και οι συνδεσεις που εχει ειναι s-video ,RCA και VGA που ειπα.
Αν παρω hdmi καλωδιο για καμμια κονσολα να δοκιμασω λογικα για καλυτερο αποτελεσμα hdmi to vga να κοιταξω να ειναι και οχι to s-video;

s-l1600.jpg
 
HD, δηλ 1920x1080 δεν κανει. Αυτος ειναι 1024x768 (4:3) και με καποια μαιμουδια κανει εως 1600x1200, αλλα θα ειναι λιγο σουπα.

Νομιζω ομως οτι το μεγαλυτερο προβλημα με αυτους τους παλιους projectors ειναι το latency που εχουν. Τωρα δεν ειμαι σιγουρος για το συγκεκριμενο. Καποιοι λενε 40-50ms, που ειναι μη ευκαταφρονητο νουμερο, αλλα μπορει να ειναι και πολυ μεγαλυτερο.

Συνεπως θα ελεγα να κανεις καμια δοκιμουλα πριν προχωρησεις να χαλασεις λεφτα σε καλωδια κλπ.

Επισης αμα χρειαστει λαμπα ειναι 45€ απο την Κινα (αλλα μαλλον θα ειναι κλωνος) και 75€ απο ΕΕ.
 
HD, δηλ 1920x1080 δεν κανει. Αυτος ειναι 1024x768 (4:3) και με καποια μαιμουδια κανει εως 1600x1200, αλλα θα ειναι λιγο σουπα.
Nαι HD ready εστω εννοουσα ,(αν και βλεπω οτι ουτε αυτη η αναλυση ειναι).

Συνεπως θα ελεγα να κανεις καμια δοκιμουλα πριν προχωρησεις να χαλασεις λεφτα σε καλωδια κλπ.
Δοκιμη εννοεις λογικα με κονσολα σε rca για το lag; γιατι το αν παιζει του συνδεσα dvd oλα οκ..
Γενικα στο Lag παντως δεν εχω απαιτησεις ,κανω υποχωρησεις πολλες.
Οποτε hdmi to VGA το καλυτερο που παιρνει;;
Επισης αμα χρειαστει λαμπα ειναι 45€ απο την Κινα (αλλα μαλλον θα ειναι κλωνος) και 75€ απο ΕΕ.
Λεφτα για λαμπα δεν ξερω αν θα του ριξω μιας και δεν ειδα ιδιαιτερο θεμα ,θα δουμε, μπορει και να κολλησω.
 
Δοκιμη εννοεις λογικα με κονσολα σε rca για το lag; γιατι το αν παιζει του συνδεσα dvd oλα οκ..
Βαλε κανα NES και αν πατας το κουμπι και ο Mario κανει τσιγαρο και καφε πριν κουνηθει, τοτε μαλλον δεν ειναι ιδανικος για gaming. :diablotin:
 
Καλα και τα scanlines στην 17αρα δεν λεω αλλα αλλη χαρη ..

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Kοιταξα και τις ωρες που εχει γραψει η λαμπα και λεει καπου 150 ,καλα δεν ειναι;;
 
Έτσι θέλω να γράψω κώδικα, από τον καναπέ να είμαι και να βλέπω τοίχο. Και ας μου βγουν τα μάτια. :p
 
Πίσω
Μπλουζα