PS3 και full HD tv.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Λοιπόν ο γάμος έχει και τα καλά του.

Πριν από λίγες μέρες, την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα ένα δωράκι που ονομάζεται full HD tv , ένα μοντέλο της LG. Πριν πεταχτεί κανείς να με αποκαλέσει τυχεράκια, το δώρο αυτό το έκανα εγώ στον εαυτό μου, πάντοτε με τη σύμφωνη γνώμη της μέλλουσας συζύγου.

Τώρα έχω να ρωτήσω το εξής. ΕΑΝ τοποθετήσω πάνω της ένα PS3 τι μπορώ να περιμένω από πλευράς ποιότητας; Με ενδιαφέρουν κατά κύριο λόγο οι blu ray τίτλοι και από παιχνίδια φυσικά το Oblivion.

Το PS3 σαν blu ray player έχει καλή ποιότητα ή είναι μούφα; Ομολογώ ότι το να πουλήσω πριν από λίγο καιρό το 60GB PS3 που είχα πάρει από συνάδελφο ήταν λάθος. Αλλά τα λάθη διορθώνονται.

Ενδεικτικά:

ΔΕΝ με ενδιαφέρει σε καμία περίπτωση η συμβατότητα τίτλων με PS2.

Το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσω κυρίως σαν media center για το σαλόνι. Σε συνδυασμό με το HTPC που σχεδιάζω να στήσω όταν έρθουν οι νέες κάρτες γραφικών της nvidia κάπου το καλοκαίρι.

Η απόδοση της tv σε full HD είναι εκπληκτική. Και αυτό έχοντας συνδέσει το pc που έχω τώρα με αναλογική μόνο είσοδο σήματος.

Έχει κανείς άλλος PS3 πάνω σε hd tv ή προβόλι;

Πείτε μου τις εντυπώσεις σας.
 
Εγώ μπορώ να σου πώ όσον αφορά το bluray. Όσον αφορά αναλογία ποιότητας/τιμής το Ps3 είναι το καλύτερο. Θα πάθεις πλάκα με την εικόνα που θα δεις. Εγώ τουλάχιστον έπαθα. Φυσικά θα έχεις και upscaling στα κανονικά dvd. Αλλά ας μας πει περισσότερες λεπτομέρειες ο AARDVARK ως πιο ειδικός...

Και προς Θεού μην ακούσεις τον Wally που θα προσπαθήσει να σε πείσει να πάρεις HDDVD player....
 
Εγώ το έχω συνδέσει με HD προβολέα...η διαφορά στην αναπαραγωγή των απλών dvd σε σχέση με τα απλά players είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Αυτή τη στιγμή, το ps3 θεωρείται, όχι τυχαία, ως το πιο ολοκληρωμένο οικονομικό media center με blueray.
 
Plink είπε:
Εγώ το έχω συνδέσει με HD προβολέα...η διαφορά στην αναπαραγωγή των απλών dvd σε σχέση με τα απλά players είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Αυτή τη στιγμή, το ps3 θεωρείται, όχι τυχαία, ως το πιο ολοκληρωμένο οικονομικό media center με blueray.
Πρώτα από όλα καλώς ήλθες και καλή διαμονή.

Έπιασες το νόημα ΑΚΡΙΒΩΣ. Αυτό το ρόλο θα πάιξει το μηχάνημα.

Βρε παιδιά το upscaling τελικά είναι τόοοοσο μεγάλη υπόθεση;
 
Το 360 κάνει upscaling σε απλά DVD?
 
Ναι οταν εχεις VGA συνδεση

ΕDIT:Ρε παρτε ενα HDDVD να ησυχασετε :D
 
χΑΑΧΑΧΑΧΧΑ

pooky δεν γραφεις ιντσες να σου πω αν θα εχει μεγαλη διαφορα το bluray η το upscaling.

Mερικες σκεψεις σκορπιες.

Το ps3 ειναι το καλυτερο bluray player αυτην την στιγμη λογω του οτι παιρνει συνεχεις αναβαθμισεις απο το νετ, οποτε οτι καινουργια χαϊτεκια βγει το ps3 θα την εχει ,σε σχεση με τα αλλα desktop blu.

To upscaling σε DVD (το ps3 κανει απο τα καλυτερα) ειναι ψιλομουφα εκτος αν προερχεσαι απο vhs και scart οποτε η αλλαγη ειναι στανταρ προς το καλυτερο.

Αν δεις τωρα bluray ταινια θα καταλαβεις γιατι το upscaling ειναι ψιλομουφα και βγηκε για λογους μαρκετινγκ.

Ειπα ομως οτι θελει πολλες ιντσες απο 37' και με το ζορι αλλα αφου ειπες "full HD" η δικια σου θα ειναι απο 37' και πανω οποτε καλες θεασεις. :)
 
Captain Kal είπε:
Το 360 κάνει upscaling σε απλά DVD?
Το 360 κάνει πολύ κατώτερο upscale...το ps3 είναι κορυφαίο σε αυτό το τομέα.

Άσε που το 360 από τη μαμά του δεν παίζει ταινίες αντιγραμμένες...ενώ το ps3 τις παίζει κανονικότατα...

pooky ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα :) :)

όσο για αυτό που λέει ο AARDVARK για τις ίντσες είναι πολύ σωστό...κάτω από τις 40'' οι διαφορές είναι σχεδόν ανύπαρκτες και δεν υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) καν λόγος για επένδυση σε full HD αν πρόκειται για κάτω από 40''
 
To 360 παιζει οτι παιζει και το PS3 απο "αντιγραμενα" πλην BR φυσικα.

Eπισης δεν υπαρχε σοβαρο upscaling σε κονσολα.Αν δεν υπαρχει τουλαχιστον Farudja δεν μιλαμε για upscaling της προκοπης.

Τα κονσολια το κανουν με τη GPU (demi-software δηλαδη ;) )

Welcome ΒΤW..τρωω το κεφαλι μου να θυμηθω ποιο ειναι το ρομποτακι (μου θυμιζει καποιο home-micro-controlled...)
 
Οι δικοί μου έχουν μια Sharp Aquos 52'' και εγώ πήρα μια 37'' LG. Φυσικά οι 52'' είναι εξαιρετικά μεγάλη διάσταση για μένα και προτίμησα να πάω σε 37.

Η ιδέα ήταν και είναι να συννδέσω πάνω της ένα HT PC που να παίζει παιχνίδια βεβαίως - βεβαίως, αλλά και ένα PS3. Για 360 ούτε λόγος, το έχω δώσει στον ανηψιό μου, δεν μουάρεσε καθόλου σαν μηχάνημα.

Η tv μου κόστισε 1000 ευράκια, κελεπούρι στην τιμή αυτή και η ποιότητα της εικόνας είναι εκπληκτική.

Later θα μπει και προβολικό, μια και χώρο έχω να φάνε κι οι κότες, αλλά και πάνω από όλα ελεύθερο από τη γυναίκα. (Αρκεί να μην φαίνονται τα καλώδια όπως μου είπε, και στο stealthing είμαι τζιμάνι!!!! ).

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις παίδες, το PS3 είναι τελικά μονόδρομος εδώ.

Φυσικά, το Dreamcast δεν με ενθουσίασε καθόλου από πλευράς απεικόνισης, πράγμα λογικό άλλωστε μια και είναι φτιαγμένο για άλλη πλατφόρμα. Παραμένει στην πιστή μου 14άρα CRT όπου και γράφει υπερωρίες.
 
Ρε παιδια να σας κανω μια ερωτηση.......Μου απαντησανε αλλα δεν πολυ καταλαβα.......υπαρχουν παιχνιδια που ειναι 720ρ και φοβαμαι τωρα,.........η 37'' τηλεοραση μου θα φαινονται σε ολη την οθονη μου τα παιχνιδια η θα παιζω το παιχνιδι στην μιση οθονη ????σας παρακαλω παρα πολυ απαντηστε.....
 
Ρε παιδια να σας κανω μια ερωτηση.......Μου απαντησανε αλλα δεν πολυ καταλαβα.......υπαρχουν παιχνιδια που ειναι 720ρ και φοβαμαι τωρα,.........η 37'' τηλεοραση μου θα φαινονται σε ολη την οθονη μου τα παιχνιδια η θα παιζω το παιχνιδι στην μιση οθονη ????σας παρακαλω παρα πολυ απαντηστε.....
 
εννοειται οτι θα παιζουν full screen απλα θα κανει upscaling η tv.αμα ηταν ετσι τα παιχνιδια του ps2 η του wii θα επιαναν ενα παραθυρακι μονο στις lcd
 
μπορει κανεις να μου εξηγησει τι ειναι το upscalling sorry ρε παιδια ειμαι λιγο ασχετος.......μπορει κανεις να μου εξηγησει εαν μπορει ?????και μου εχουν πει οτι ειναι κατι σαν ρεφρεσινγκ της εικονας αλλα δεν νομιζω....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fits ελπιζω να μην εισαι εσυ...
 
το upscaling ειναι μια διαδικασια που παιρνει σημα μιας αλφα αναλυσης και το αναδειγματιζει ωστε να ταιριαξει με την αναλυση του μεσου προβολης(projector,monitor η tv).
 
Πίσω
Μπλουζα