PS3 - YLOD fix

vorlon

Retro Member
Joined
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
20
Καλησπέρα στην παρέα. Αν και παλιό μέλος, δεν παρακολουθώ συχνά το forum, αλλά όποτε κάνω καμιά δουλίτσα σας θυμάμαι. Έτσι είπα να αναρτήσω μερικές φωτογραφίες και την εμπειρία μου από δύο επιτυχημένες προσπάθειες επισκευής PS3. Το ένα με YLOD - νεκρό μηχάνημα, και το 2ο (το δικό μου) προληπτικά. Στις παρακάτω φωτογραφίες άνοιξα το PS3 ενός φίλου, όπου έφτασα μέχρι το M/B. Το συγκεκριμένο είχε ήδη YLOD, αλλά επειδή δεν ήταν δικό μου είπα να μην βγάλω τα IHS και προκαλέσω καμία ζημιά επιπλέον. Αφού ξεσκόνισα το διαδίκτυο, και με τα μέσα που είχα, αποφάσισα να "ψήσω" το M/B στο φούρνο τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο, έχοντας αφήσει ακάλυπτους μόνο τους επεξεργαστές. το Εγχείρημα πέτυχε με υπομονή, κλπ. και το μηχάνημα λειτουργεί εδώ κι ένα μήνα χωρίς προβλήματα. Οι πρώτες τρεις φωτογραφίες είναι το 1ο μηχάνημα που άνοιξα. Θα διαπιστώσετε ότι στις ενώσεις ανάμεσα στο CPU και GPU έχουν φθαρεί (όχι από εμένα) έτσι το βρήκα. Ευτυχώς δεν έκαναν βραχυκύκλωμα, οπότε όλα καλά. Οι άλλες δύο φωτογραφίες είναι με καθαρισμένα τσιπάκια και νέους αυτοκόλητους θερμοαπαγωγείς της Arctic. Στους επεξεργαστές έβαλα Arctic Silver.

Η 4η φωτογραφία είναι από δικό μου μηχάνημα όπου έβγαλα τα IHS. Χρησιμοποιήσα Arctic MX4 για τους επεξεργαστές και δεν κόλησα τα IHS. Επίσης άλλαξα όλους τους αυτοκόλητους θερμοαπαγωγείς με Arctic επίσης. Για την αφαίρεση του IHS της CPU χρησιμοποίησα ζωγραφική σπάτουλα - το αναφέρω διότι έπεσα σε πολλά forum και video με πολλά handmade εργαλεία, κλπ.

Και τα 2 μηχανήματα ήταν τα fat 60GB τα πρώτα που βγήκαν. Του φίλου μου με ανεμιστήρα 19 λεπίδων, το δικό μου με ανεμιστήρα 15 λεπίδων. Το δικό μου είναι εισαγωγής από Γερμανία (υπήρχε λόγος), ενώ του φίλου αγορασμένο στην Ελλάδα - περίπου την ίδια εποχή. Just for your info.

2 στα 2 και όλα καλά.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ή αντιμετωπίζει αντίστοιχο πρόβλημα ας επικοινωνήσει μαζί μου για βοήθεια.

20180812_211830.jpg

20180812_235932.jpg

20180812_235940.jpg

IMG-cf8d91c92b75f4c97e615832a0db5609-V.jpg
 
Ωραιος! Welcome back ;)
 
Γειά σου ρε wally. Διακοπευεις ακόμα κάτω απ τ αυλάκι?
 
Και πανω και κατω και πολυ κατω. Του εδωσα και καταλαβε φετος χαχαχαχα

Επεστρεψα. Ελπιζω να σας δω συντομα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα