PSOne παιχνιδια στο PS3

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Τελικα απο οτι λενε οι ιδιοι οι υπευθυνοι στην Σονυ το να βαλεις ps1 παιχνιδια στο PSN δεν κατι το απλο και ευκολο.

Το προβλημα ξεκιναει με το να βρουν το CD με το παιχνιδι,καποιος θα υπεθετε οτι τα εχουν ολα σε servers ,οχι.

Μεγαλη δυσκολια επισης εχουν και τα licensed προϊοντα μεσα στα παιχνιδια.

Παρολαταυτα εγω χτες μετρησα καμμια 85αρια ps1 παιχνιδια στο PSN.

Μany info στο λινκ.

PSone Classics: Where We All Stand
 
Γίνονται διάφορα με τα PSone. Καταρχήν, άλλα έχει το αμερικάνικο, άλλα το γιαπωνέζικο και άλλα το ευρωπαικό PSN. Εγώ άς πούμε θέλω το Castlevania Symphony of The Night, που στο ευρωπαικό PSN δέν διατίθεται. Μετά είναι οι τιμές, πραγματικά δέν καταλαβαίνω προς τί οι διαφορές τιμών, ας αποφασίσουν να τα πουλάνε όλα 5 ευρώ ας πούμε. Μιλάμε για downloads παλιών παιχνιδιών, άν μιλούσαμε για retail όπου παίζουν οι σπανιότητες ή η κατάστασή τους (άν τυχόν είναι μεταχειρισμένα π.χ) τότε φυσικά ναί, οι τιμές ποικίλλουν. Τέλοσπάντων, just my 2 cents που λέν και στο χωριό μου !

(Και για να μήν παρεξηγηθώ, το διάβασα το περιεχόμενο του link, η PAL έκδοση του Sotn δέν έχει πρόβλημα σε κανέναν emulator)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά όσον αφορά τα copyrights issues, μπορώ να φανταστώ ότι θα έχουν διάφορα προβλήματα με out-of-house τίτλους. Τώρα, το να βρούνε cd για το παιχνίδι και αυτό λίγο κουφό ακούγεται, αλλά πάλι έχει μία βάση για τίτλους πυο δεν είναι απο studio της sony. Απο την άλλη, τι εννοεί να βρούνε το παιχνίδι σε cd. Απλώς το εκτελέσιμο; Δεν πειράζουν τα source καθόλου;;
 
Όχι σιγά μην το πειράζανε. Αυτό λέει, το κάνουνε rip στην ουσία και το παίζουν μέχρι τέλους για να δούν άν έχει bugs. Μετά, ένα iso και για πούλημα. Νομίζω γενικά ότι υπερβάλλει ο τύπος, εδώ εμείς με το ePSXe και κάνουμε παιχνίδι, πόσο μάλλον ολόκληρη Sony. ΟΚ, τα θέματα copyright τα καταλαβαίνω, αλλα όταν ένα παιχνίδι παίζει στον Bleem ή στο ePSXe τότε δέν βρίσκω λόγο τεχνικά να μήν καταλήγει στο PSN. Τέλοσπάντων, ας φέρουν επιτέλους το Sotn στο ευρωπαικό PSN και θα σταματήσω την γκρίνια !
 
Αμα τους λείπουν τα πρωτότυπα cd των παιχνιδιών, στην τελική να δανείσω εγώ στη Σόνυ κάποια δικα μου να κάνουν την δουλειά τους οι άνθρωποι... :D Αλλά να μου τα ξαναφέρουν πίσω έτσι;

Διαβάστε το παρακάτω λίνκ, είναι πάρα πολύ διαφωτιστικό, καθότι είναι η επίσημη γραμμή της εταιρείας πάνω στο θέμα της μεταφοράς των παιχνιδιών PS1 στο Playstation Store.

http://blog.eu.playstation.com/2011/01/31/psone-classics-where-we-all-stand/
 
Πίσω
Μπλουζα