Putty Squad released

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
http://www.system3.com/promotional-download/puttysquadamiga/

Τελικά η System 3 έβγαλε όπως είχε υποσχεθεί το Putty Squad ελεύθερο για download παρά τις φήμες οτι ήταν μούφα το όλο σκηνικό οτι δηλαδή έγινε για να διαφημίσει το remake που κυκλοφόρησε πρόσφατα.

Το παιχνίδι είχε ακυρωθεί το μακρινό 1994 και είχε κυκλοφορήσει μόνο για SNES.

Περισσότερες λεπτομέρειες

http://eab.abime.net/showthread.php?t=71919

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλά νέα !!

Το αρχικό Putty που είχα παίξει σε Amiga ήταν ωραίο παιχνιδάκι (παρουσίαση στο 94o τεύχος του Pixel), και πλέον δεν θυμάμαι αν είχα (κάποτε) εξομοιώσει την SNES έκδοση του Squad...

Οπως και να 'χει, ήρθε επιτέλους ο καιρός να δοκιμάσω το Squad και στην πολυαγαπημένη μου Amiga. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξίζει να πούμε οτι το παιχνίδι αυτό δίνει ρέστα στο τεχνικό τομέα, για aga amiga πάντα, και οτι το remake έχει φτιαχτεί απο τον παλιό προγραμματιστή της amiga John Jones-Steele (alfred chicken, alien syndrome, tetris, sim city 2000 aga κ.α) χρησιμοποιώντας τον αρχικό κώδικα του putty squad για amiga (!).

Επίσης ο galahad παρέλαβε τον κώδικα και σκόρπια binaries απο τη system 3 και διαβάζοντας το κώδικα έγινε η σύνθεση του παιχνιδιού απο το τίποτα, και επίσης αφαίρεσε διάφορα checks για copy protection διαβάζοντας επίσης το κώδικα και έκανε ξανά compile κάποια binaries που κρασάριζαν το παιχνίδι. Μιλάμε ότι ο τύπος είναι ο μάγος του 68000.
 
Μία "χαριτωμένη" παρένθεση: Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που είχα διαβάσει ότι ο γνωστός μας Galahad (των Fairlight) θα έπιανε δουλειά ως... αστυνομικός !!

Πως τα φέρνουν τελικά οι καιροί... :D (...απο τη μία πλευρά του νόμου, στην άλλη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Μία "χαριτωμένη" παρένθεση: Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που είχα διαβάσει ότι ο γνωστός μας Galahad (των Fairlight) θα έπιανε δουλειά ως... αστυνομικός !! Πως τα φέρνουν τελικά οι καιροί... :D
τι αστυνομικός ο άνθρωπος πρέπει να πάει στη NASA.
 
Η Amiga κοινότητα δεν θα μπορούσε να δεχθεί καλύτερο Χριστουγεννιάτικο δώρο! Το παιχνίδι αυτό αποτελούσε για χρόνια μήλο της Έριδος, ήταν πραγματικά κρίμα να γνωρίζεις ότι υπήρχε AGA τίτλος (για Amiga 1200 δηλαδή) της System3 (IK+, Myth, Fuzzball κι άλλοι εξαιρετικοί τίτλοι) που είχε ολοκληρωθεί 100% αλλά δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Ακόμα κι αν επρόκειτο για έναν μέτριο τίτλο, το νέο θα ήταν πολύ ευχάριστο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα εκπληκτικό platform game, που αν είχε βγει στη σωστή εποχή σήμερα θα το θυμόμασταν ως timeless classic! Το έπαιξα αρκετά σήμερα κι έχω εντυπωσιαστεί!
 
Μόλις είδα και εγώ τα νέα !! Απίστευτο μου φαίνεται, θα γράψω τις δισκετούλες σήμερα !
 
To longplay του παιχνιδιού. Δείτε πόσο φοβερό φαίνεται!

[video=youtube;Rc6U11-3a1Y]

 
Καποιοι τυποι στο EAB ετοιμαζουν ενα φθηνο αντικατασταση του SX-32 για το CD32 ωστε να μπορει να τρεχει παιχνιδια περα των δυναντοτητων του.

Θα προσφερει:

Compact flash

Real time clock

68030

8 MB Extra RAM

Πρωτο παιχνιδι που ανακοινωθηκε? Μα το Putty Squad!
 
Πίσω
Μπλουζα