QL help,help,help

VIKING310

RetroWannaBe
Joined
5 Mαϊ 2007
Μηνύματα
84
Αντιδράσεις
3
Exω ενα QL ο οποιος δυστυχος εχει το εξης προβλημα.

Οταν τον βαζω σε λειτουργια κανει ενα δυνατο περιεργο θορυβο και η εικονα που δειχνει ειναι σταθερες ασπρες και μαυρες γραμμες.

Ξερει κανεις τιποτα για αυτο?

Μπορω με καποιο τροπο να το επισκευασω?????

Ειναι ενα πολυκαλο κομματι σαν καινουργιο(αριστη εξωτερικη κατασταση με ολα του τα παρελκομενα,κουτι,manual,κασετες) και ειναι κριμα να μη δουλευει...

Καθε βοηθεια δεκτη... :D
 
Δυστυχώς φίλε Viking δεν έχω καθόλου πείρα από QL, είναι τελείως διαφορετικό μηχάνημα απο τα Spectrum. (άλλος επεξεργαστής, άλλα κυκλώματα...)

Κάποιο ολοκληρωμένο θα έχει χαλάσει αλλά ποιό..... μπορεί να είναι από τον 68000 μέχρι οτιδήποτε.
 
φιλε viking βαλτο γρηγορα στο χειρουργειο
 
Kαι αντε και το άνοιξε, τι θα κάνει βρε johnk10?
 
Eνα θα πω το ανοιξα και μεσα ειναι σαν να βγηκε μολις απο το εργοστασιο...

Ειναι κριμα να μην δουλευει.....:mad:

Θα μπορουσα βεβαια να αγορασω καποιον σε οχι καλη εξωτερικη κατασταση αλλα λειτουργικο και να τον κανω τραμπα με τον δικο μου,αλλα αυτο το αφηνω ως τελευταια επιλογη...............

Απο την αλλη λεω να αγορασω ενα manual servise QL αλλα δεν ξερω και αυτο ποσο θα βοηθησει......

Καμια προταση κανεις????????

:help:
 
Manual μπορείς να κατεβάσεις ελεύθερα από το internet...Εγώ έχω κατεβάσει αλλά...δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα!!
 
Πρώτα απ'όλα ρίξε μια ματιά στη τάση, πόση θέλει το μηχάνημα και πόση δίνει το τροφοδοτικό! Το ίδιο πρόβλημα είχα στο σπεκρουμάκι μου με το πανάρχαιο τροφοδοτικό του.
 
Πίσω
Μπλουζα