Quartet: Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα μουσικής για τον ST...

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.193
Όχι όχι όχι, καμία σχέση με MIDI... (Αυτό για να προλάβω τους Αμιγκάδες)...

Το 1989 η Microdeal, παρουσίασε για τον Atari ST, το Quartet!

Ήταν ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα δημιουργίας μουσικής με παρτιτούρα, με 4 κανάλια και 16Khz αναπαραγωγή.

Όποιος είχε έστω βασικές γνώσεις, από το σχολείο ακόμα, από πετάγραμμο, νότες κλπ. μπορούσε να δημιουργήσει σχετικά εύκολα, κάποια μουσικά κομμάτια...

Όλα αυτά βέβαια, με εξαιρετικής ποιότητας samples, και όχι με το γνωστό ήχο του chip του ST.

Το αποτέλεσμα; Με μια λέξη, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Παρακαλούνται οι κ.κ. Αmiga-lovers, να μην πατήσουν το play, στα επόμενα videos, διότι θα ψαχνουν να βρουν που είναι κρυμμένο το CD player....

Ενδεικτικά:


Δημιουργίες από το Quartet, ακούστηκαν μέχρι και σε demos (The Mindbomb Demo - The Lost Boys, digi-synth screen).

Ευελπιστώ, να ανεβάσω κάποια στιγμή και τις δικές μου δημιουργίες!!!
 
Εγώ πάντως το πάτησα το play !! :D

Δεν έχω κάποια διαφωνία με τον φίλο Dino: Οντως έχουμε να κάνουμε με samples (και πολύ καλά κιόλας), πράγμα που είναι θετικό.

Κρίμα που απο δημιουργία μουσικής είμαι πανάσχετος (είχα περισσότερη "κλίση" στα σχεδιαστικά προγράμματα) και δεν μπορώ να το εκτιμήσω πλήρως, αλλά και πάλι φαίνεται αρκετά καλό σαν πρόγραμμα.

Μπράβο στον Dino για την ωραία παρουσίαση !!
 
Να'σαι καλά billy!

Με βοηθάει λίγο ο χρόνος τώρα τελευταία, και ανοίγω κανα thread...

Μη νομίσεις οτι ξέρω και γω πολλά από μουσική. Αν ακούσεις τι έχω φτιάξει θα φρίξεις...

Μάλιστα θυμάμαι, είχα φτιάξει στο Quartet το "Εσύ τι λες" της "Λαίδης"! LoL!!! :biglaugh:
 
Καλά τελειο!!!! να δω ποτε θα εχω χρονο να δημιουργήσω!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ώπα κάτσε, χωρίς midi είπες ; Δηλαδή αυτό που παίζει στα βιντεάκια είναι η έξοδος ενός πραγματικού St (όχι emulated) και με sample playback ? Εντυπωσιακό για St, αλλα εντάξει στην Amiga τα είχαμε δεδομένα αυτά απο τα πρώτα trackers...

 
θα το ελέγξω στο σπίτι αφού δεν έχω ηχεία στο γραφείο...μετά θα το κρίνω "αντικειμενικά"
 
Αν μου έλεγε κανείς ότι αυτός ο ήχος βγαίνει από stfm δεν θα τον πίστευα...πράγματι πολύ καλό! Θα καμάρωνα αν είχα stfm τότε με δαύτο! Καθαρά και όμορφα samples και ένα πρόγραμμα που μπορούσες να τα επεξεργαστείς και εσύ! Το 1989!

Στην συνέχεια όμως σκέφτηκα το αυτονόητο:Αφού δεν ξέρω αν υπήρχε κάνα τέτοιο πρόγραμμα το 1989 δεν βάζω κάνα demo της αντίστοιχης περιόδου σε amiga να ακούσω τον ήχο που άκουγε σε demo ο μέσος amigas;

Τι το θελα; Για πλάκα πέτυχα αυτά:


Συμπέρασμα: K.O. Amiga Wins once again!!! :)
 
Καλά, ειλικρινά... Δεν ξέρω που να σας βρω...

Αγαπητέ Σπύρο, ποστάρω ένα πρόγραμμα μουσικής και μου ποστάρεις demos από την ίδια χρονιά... :p

Το μόνο που θα πω είναι οτι, αυτό είναι το πρώτο από μια σειρά threads, που θα κάνουν πολλούς να αναθεωρήσουν τις ικανότητες του ST, (όπως έκανες και εσύ στο μήνυμά σου), σε γραφικά και ήχο (κυρίως)... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εσύ μίλησες τεκνον μου με ειρωνική διάθεση για υψηλή ποιότητα ήχου και ...κρυμμένο cd player! :p

Εγώ απλά σε επανέφερα στον δρόμο του Θεού ως σωστός συμφορουμίτης!

Ταπεινότης και σεμνότης λοιπόν... πρόκειται για αρετές που πρέπει να διέπουν κάθε πιστό atariι st user ιδίως όταν μπαίνει στον πειρασμό απο διαβολικές δυνάμεις και σηκώνει ανάστημα απέναντι στην θεϊκών καταβολών Amiga!

Αν ήμουν στην θέση σου θα εξομολογούμουν πάραυτα και θα νήστευα μια βδομάδα με σκοπό την Θεία Κοινωνία για να εξαγνιστώ από την αμαρτωλή σκέψη! Άκουσον άκουσον...ο παταρης ν' ανταγωνίζεται στον ήχο την Αμίγκα! Είσαι τυχερός που ο Θεός μας συγχωρεί...στο Μεσαίωνα θα κατέληγες στην πυρά με τέτοιες απόψεις. :p
 
Καρα-Laughing out Loud!!!!!!!!!!!!! :D
 
Quartet???? Τι μου θύμισες τώρα.....

Το 1994, οταν πήγαινα στην Γ' γυμνασίου είχα παθιαστεί με αυτο το πρόγραμμα.

Ο καθηγητής της μουσικής είχε βρεί πολύ σημαντική αυτή την ασχολεία μου με τους υπολογιστές και την σύνθεση μουσικής

και μου ζήτησε αν ήταν δυνατόν να κάνω μια παρουσίαση σε ολο το σχολείο.

Μια μέρα λοιπόν ήρθαμε στο σπίτι μου με τον καθηγητή της μουσικής, φορτόσαμε τον Ατάρι στο αυτοκίνητό του και πήγαμε στο σχολείο.

Ο καθηγητής μου είχε δόσει μια παρτιτούρα με το Imagine του John Lenon.

Πέρασα τις νότες στο Quartet, αλλα το τραγούδι είταν πολύ φτωχο.....

Εγώ θέλωντας να "φτιάξω" το τραγούδι... εβαλα "drum beat" και άλλα καλούδια και

το αποτέλεσμα έμοιαζε σαν Techno διασκευή στα 150 BPM .

Ο καθηγητής τα είχε "παίξει".

Στο τέλος της χρονιάς είχα "20" στην μουσική!!!
 
ωραία φάση αυτή... :)
 
ΧΑΧΑΧΑ!!!! Πραγματικά ωραία ανάμνηση!
 
mia kai o στ έκανε αυτά τα όμορφα πραγματάκια και καμαρώνατε οι αταράδες ας δούμε τι κάνανε οι αμιγκα με αντίστοιχα προγράμματα:


Ελπίζω τώρα να μην αρχίσετε τα περί midi port του st! :p

Άντε πάλι K.O.! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ βρε Σπύρο.... Μου αραδιάζεις ένα σωρό links από trackers για να μου αποδείξεις τι;

Ποιό τραγούδι είναι είναι πιό ωραίο, ή ποιά samples έχουν μεγαλύτερη συχνότητα δειγματοληψίας;

Κι ο Atari έχει trackers, και πολλά μάλιστα, αλλά για τη διαφορετικότητα του πράγματος πάρε ένα High Fidelity Dreams by AURA... (το κομμάτι είναι .mod)...


Το Κ.Ο. είναι μόνο στα όνειρά σου και στο Panza Kick Boxing... :p
 
Ο Σπύρος πρέπει να πάρει επειγόντος έναν Atari ST για να ξεχάσει την Amiga! τουλάχιστον για μουσική ακομα και σημερα εγω τον χρησιμοποιώ και τον έχω συνδέσει σε εναν 4καναλο μικτη ηχου αφου του εχω κολλήσει από πισω 2 επιχρυσες RCA θύρες! μάλιστα κάνει παρέα με τον mac mini G4 που εχω επισης κυριως για μουσική διπλα διπλα τους έχω! :pppp
 
εγώ σας αγαπάω και εσείς με καταριέστε να γεμίσει το πατάρι μου άχρηστα πράγματα... :p
 
Πίσω
Μπλουζα