Quest 386DS

ChrisD

RetroWannaBe
Joined
5 Ιουν 2013
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
5
Το να μένεις σε μικρή πόλη έχει τις ομορφίες του! Μίας από αυτές είναι ο,τι περπατάς στο δρόμο και ειδικά κοντά στο σπίτι σου, στη γειτονία σου, μπορείς να δεις στο δρόμο πολλούς γνωστούς και φίλους! Μιά μέρα λοιπόν πηγαίνοντας τη βόλτα μου για καφεδάκι, πέτυχα στο δρόμο φιλικό ζευγάρι των γονιών μου που τους ξέρω απο μικρό παιδί! Χαμόγελα απο μακρία όταν με είδαν και η φράση "Νάτος!!! Και τον συζητάγαμε!"

Σε έρωτηση μου πώς μπορώ να φανώ χρήσιμος ήρθε η απάντηση έκπληξη: "Ξέρεις εγώ όταν βγήκα στη σύνταξη, το γραφείο το έκλεισα και πήρα σπίτι ο,τι είχα! Με τα παιδία φευγάτα από το σπίτι τότε, είχα χώρο και τα έβαλα όλα σε ένα δωμάτιο, αλλά τώρα με τα εγγόνια το χρειάζομαι πάλι κενό! Έχω εκει μέσα τους παλιούς μου υπολογιστές, αλλά δε μου πάει η καρδιά να τους πετάξω! Να τους πάρεις εσύ, που ξέρω ασχολείσαι με αυτά, να πιάσουν και τόπο!"

Περιττό να πω ο,τι σε τέτοιες προτάσεις δε λέω ποτέ όχι! Τους άφησα με ένα χαμογελάκι πλέον στη φάτσα μου και αρκετά καλύτερη διάθεση!

Δύο μέρες μετά που βρήκα κι εγώ χρόνο, κανόνισα να πάω να συμμαζέψω τα νέα αποκτήματα!

Φτάνοντας στο δωμάτιο που ήταν τα "εργαλεία της δουλειάς" βλέπω απο την πόρτα 2 CRT NEC 15αρες....διδυμάκια!

Δίπλα ένα κλασσικό tower 10ετίας περίπου και μετά προσέχω πως κάτω απο την μία όθονη βρίσκεται ενα desktop κουτί και επάνω γράφει QUEST 386!!!

Αυτό ήταν! Έμεινα να κοιτάω σα χάνος και με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά πλέον! :D

Όχι τίποτε άλλο, αλλά 386 δεν είχα ποτέ και τώρα τελευταία έψαχνα έναν έτσι για το ...! Να που ήρθε από μόνος του τελικά!

Αφού κουβάλησα τα πάντα στο αμάξι για μεταφορά προς το σπίτι και αφού θυμήθικα έναν απο τους 3 λόγους για τους οποίου δε συμπάθησα ποτέ τις CRT οθόνες (με απλά λόγια, μου έπεσε η μέση!!!! :p ) και αφου ευχαρίστησα τον άνθρωπο για την ευγενική του χορηγία...με τράβηξε πάλι πίσω φωνάζοντας "Στάσου!!!! Έχω κι εναν εκτυπωτή...τον ξέχασα αυτόν!!! Πάρτον κι αυτόν, εγώ δε τπν θέλω! Να ξέρεις δουλεύει αλλά κάνει πολύ φασαρία".

Ένα λεπτό μέτα έχω στην αγκαλιά μου έναν Star ακίδων! :)

Βουρ για το σπίτι!

Ξανά κουβάλημα εκεί, ξανά υπενθύμιση γιατι δε χωνεύω τις CRT μέχρι να τις κουβαλήσω στο νέο τους....στέκι!.... και στο καπάκι υπενύμιση του δέυτερου λόγου που δε τις χωνεύω επείδη δεν έιχα που να τις βάλω.....(όγκος!!!). Ο τρίτος λόγος, για να σας φύγει και η απορία, είναι η ακτινοβολία που μας έφαγε τα μάτια τόσα χρόνια!

Πληκτρολόγια, ποντίκια, καλώδια, και εκτυπωτής όλα στην άκρη!

Στην ίδια άκρη και το "μοντέρνο" tower αγώστων στοιχείων ακόμα μιας και δε το έβαλα ουτε στο ρεύμα να δω αν ανάβει, ούτε άνοιξα το πλαϊνό καπάκι να ρίξω μέσα μάτι, ουτε γράφει κάτι επάνω! Δεν είχα και μυαλό εξάλλου για αυτό μιας και το έκοψα για Pentium3 και πάνω, που είναι αρκετά μοντέρνο για τα γούστα μου!

Επικεντρώθηκα στο desktop 386 το οποίο πήρε θέση πανω στο γραφείο, με μια απο τις δύο NEC πάνω στο κουτάκι, σύνδεση τα πάντα και πλεόν κοιτώντας αυτο κλείνει η εισαγωγή μου και ξεκινά η παρουσίαση:

Προβολή συνημμένου 100879

Nec multisync V720, Quest 386DX/S και Star LC100.

To ωραίο εδώ είναι ο,τι κάποτε, γύρω στο '95 ψαχνόμουν να πάρω εκτυπωτή για τον Amstrad μου και θυμάμαι που είχα προτίμηση στον συγκεκριμένο εκτυπωτή. Θυμάμμαι μάλιστα οτι ήταν ο μοναδικός dot matrix στην νεα (για τότε) εποχή των inkjet, οπώς θυμάμαι χαρακτηριστικά και την τιμή του στις λίστες των περιοδικών στις 99.000Δρχ. Λίγο καιρό μετά στις 89.000δρχ και ακόοοομη λίγο καιρό μετα δεν τον έβλεπα καν!

Το ότι έφτασε στα χέρια μου τελικά ένας, λειτουργικός κιόλας, ήταν κερασάκι στην τούρτα!

Εννοείται πως είχα ρωτήσει αν δουλεουν τα PC και μου είχαν πει οτι το ένα ειναι οκ, αλλά το παλιό ανάβει κανονικά, αλλα για κάποιο λόγο τώρα τελευταία δε ξεκίναγε!

Χμμμμ.....εχω μια υποψία τι μπορεί να είναι!

Πρίζα στο ρεύμα και πάτημα το ON!!!

Το άναμα της οθόνης κάνει την τάση να πέφτει και να χαμηλώνουν στιγμιαία τα φώτα στο δωμάτιο!...(κλασσικά πράματα με πολλές CTR).

Από το ηχειάκι ακούω ήχους που είχα χρόνια να ακούσω: Το μέτρημα της RAM! Ωραία αίσθηση μπορώ να πω μιας και με πήγε χρόνια πίσω!

Πλέον και η οθόνη έχει ζεσταθεί και βλέπω το παρακάτω (sorry για την κουνημένη εικόνα, αλλά δε την κατάλαβα όταν την πήρα):

Προβολή συνημμένου 100880

CMOS checksum failure

Κλασσικά!!! Η μπαταρία είναι off!!! Αυτό που έιχα υποψιαστεί!

Μια βότα απο τα λημέρια του BIOS λοιπόν για να δούμε με τι έχουμε να κάνουμε εκεί!

Προβολή συνημμένου 100881

Τυπικό BIOS για την εποχή! Με λίγο σκάλισμα βλέπω οτι δε κρατάει ρυθμίσεις για τον σκλήρό δίσκο! Δε τον βλέπει καν συνδεδεμένο! Να γιατί δε ξεκίναγε!

Πάω στο Auto Detect Hard Disk και στον πρώτο έλεγχο για τον C: βλέπω την παρακάτω εικόνα:

Προβολή συνημμένου 100882

Ωραιότατα!!! Έχουμε δίσκο 250ΜΒ! Μεγαλούτσικος...αλλά θα γεμίσει σε χρόνο μηδέν οταν αρχίσω να ασχολούμαι!

Ολοκληρώνω τις ρυθμίσεις, φτιάχνω ημερομηνία και ώρα, σετάρω το drive σωστά 1,44 και βγαίνω απο το Bios.

Αυτή τη φορά όλα καλά και πλεον φορτώνει DOS

Προβολή συνημμένου 100883

Όλα κομπλέ! Το μηχανάκι είναι μια χαρά! Σκαλίζω λίγο και τον σκληρό να δώ τι έχει μέσα και βλέπω και Windows 3.1 τα οποία φόρτωσαν αβίαστα και πολύ γρήγορα!

Προβολή συνημμένου 100884

Ειλικρινά έιχα ξεχάσει πόσο γρήγορα φόρτωναν και σχεδόν μου έκανε εντύπωση! Μάθαμε με τα ΧΡ και τα 7 που θέλουν τον χρόνο τους και ξεχάσαμε πως ξεκινήσαμε!

Οκ λοιπόν! Το μηχάνημα δουλεύει! Δίσκο έχει, drive εχει! Τι λείπει για να το πει καποιος ολοκληρομένο; Κάρτα ήχου...drive 5.25...CD-Rom....modem....καρτα δικτίου.

Απο τα αναφερθέντα,ειλικρινά με καίει μόνο μια κάρτα ήχου...και ίσως κι ενα CD, απλά και μόνο για εύκολη μεταφορά αρχείων προς το σκληρό! Όλα τα άλλα μου είναι περιττά προν το παρόν (άκομα και το δίκτυο, πριν με πουν τρελο μερικοί που είπα πιο εύκολο το CD, απλά και μόνο για το λόγο ότι στο χώρο που θα μπει το μηχάνημα δεν έχω φτιάξει άκομα δίκτυο και άλλα που θέλω να βάλω).

Κάπου έιχα καταχωνιασμένη μια ISA Sound Blaster AWE64! Λίγο μοντέρνα για την εποχή του, αλλά λογικά πρέπει να δουλέψει μια χαρά! Μελλοντική εγκατάσταση και δοκιμή λοιπόν!

Πρέπει να βρω μια Sound Blaster 16 που έχει και controller για CDRom για να γίνει σωστή δουλειά όμως! Σε αναζήτηση αυτό....

Ας δω προς το παρόν το θέμα με την μπαταρία που προέχει! Αποσυνδέω τα πάντα και κάπου εδώ για το φωτορομάντσο σας δείχνω τα....οπίσθια του desktop!

Προβολή συνημμένου 100885

ΑΤ πληκτρολογίου, σειριακές, παράλληλη και VGA.

Ξεβιδώνω 4 βιδάκια απο τα πλάγια και το καπάκι βγαίνει αβίαστα και πλεόν κοιτάω το εσωτερικό του:

Προβολή συνημμένου 100886

Riser card και πανω σε αυτή τοπθετημένες μια VGΑ και ο contorller για τα υπόλοιπα. Απλά πράματα! Και στριμωγμένα, μιας και η μητρική εχει αρκετές ακομα θύρες, αλλα λόγω desktop κουτιού και riser, η διάταξη αλλάζει!

Και μια κοντινή την VGA η οποία δείχνει να σηκώνει και επέκταση μνήμης:

Προβολή συνημμένου 100890

Ψάχνω να βρώ την μπαταρια....και την εντοπίσω δίπλα στην ΑΤ....και ειναι και βαρελάκι!!! Φτουυυ.....πρέπει να βγάλω τη μητρική....άρα πρέπει να τα βγάλω ΟΛΑ!!!

Βγήκαν με τη σειρά:

- VGA

- Tροφοδοτικό, ώστε να μπορέσω να φτάσω την βίδα που κράταγε τον controller

- Ο controller

- Δυο βίδες που κρατάνε σταθερό το riser στο σασί

Το riser δε μπορούσε να βγει μόνο του, μιας και έβρισκε πανω στο σασί! Αρα πρέπει να βγεί μαζί με τη μητρική!

Ξεβιδώνω τα 3 βιδάκια που κρατάνε τη μητρική στο σασί και πάω να την σηκώσω! Έλα που δε θέλει όμως! Ξανά έλεγχο μήπως ξέχασα καμια βίδα....και δεν είχα ξεχάσει!

κοιτάω μήπως ξέχασα κανα καλωδιάκι και κοντράρει....όχι! Όλα βγαλμένα!

Μα γιατί δε βγαίνει!;

Με απαλές κινήσεις εντοπίσω το ακριβές σημείο αντίστασης και διαπιστώνω οτι εχει ενα κομμάτι ταινίας διπλής που την κρατάει κολλημένη στο σασί! Με τη βοήθεια μιας σπατουλίτσας την ξεκόλλησα και επιτέλους κατάφερα να την βγάλω απο το κουτί!

Προβολή συνημμένου 100887Προβολή συνημμένου 100888

Ειδού λοιπόν η μητρική, το riser και οι RAM. Ξεχασα να αναφέρω οτι έχει 4ΜΒ....Πρέπει να την καργάρω κι αυτή! Όσο παίρνει! Θέσεις ελεύθερες έχουμε, ας τις γεμίσουμε κι αυτές! Σε αναζήτηση και RAM μαζι με την SB16!!!!

Αν ξέρει να μου πει κάποιος πόσο θεωρεί οτι μπορώ να του βάλω Max θα ήταν ευχάριστη βοήθεια!

Και τώρα λίγο άγχος!!! Να πως είναι η μπαταρία:

Προβολή συνημμένου 100889

Ξεκίνησε να κάνει ζημιά! Αλλά την προλάβαμε! Στην αγορά να βρω καινούργια για αντικατάσταση και φυσικά να καθαρίσω την περιοχή γύρω απο αυτήν!

Αύριο έχει εργασίες αποκόλλησης και απο Δευτέρα ελπίζω να κολλήσω την καινούργια που θα βρω (αισιοδοξία παντα!)

Στο μεταξύ μου ήρθε και η ιδέα να αποσυνδέσω τον σκληρό και να χρησιμοποιήσω CF καρτούλα για ακόμη πιο εύκολη μεταφορά αρχείων, μικρότερη κατανάλωση και αθόρυβη λειτουργία! Πρέπει να κάνω μια δοκιμούλα όταν μοντάρω πάλι τα πάντα, να δω αν θα την δεχτεί! Για να δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα, έχω ακριβώς το ίδιο από το ΄90 αλλά 286/16 :)
 
Πίσω
Μπλουζα