Quiz Ρετρό Διαφημίσεων

retro98

RetroActive
Joined
2 Ιουλ 2024
Μηνύματα
494
Αντιδράσεις
922
Ήθελα εδώ και πολύ καιρό να φτιάξω ένα Quiz με παλιές διαφημίσεις. Είχα δει το παλιό Quiz του @Rinus Cesar και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο να ξαναγίνει ένα παρόμοιο Quiz. Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι οι παρακάτω (θα συμπληρώνετε την μάρκα/επωνυμία στα παρακάτω σλόγκαν η τραγουδάκια):

1. Το τραγουδάκι της διαφήμισης καταστήματος αθλητικών ειδών λέει: '' Ο ....... άνοιξε πάλι, χρόνια μες στα σπορ οι πιο μεγάλοι, άνοιξε ο .......''

2. Χάρρυ Κλυνν σε διαφήμιση πασίγνωστου σνακ: '' Με τα ...... σώθηκα! Με ένα απλό λούσιμο, τέρμα η πιτυρίδα!''

3. Συμπληρώστε το σλόγκαν για κρασί : ''...... και κόβετε κάθε άλλο κρασί!''

4. Συμπληρώστε το σλόγκαν πολύ παλιάς διαφήμισης για παστίλιες: ''Για τον ερεθισμένο λαιμό τι? ...... ''

5. Συμπληρώστε το σλόγκαν για σούπερ-μάρκετ: ''............ Επειδή αγαπάτε την δραχμή σας!''

6. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για κατσαριδοκτόνο λέει: '' Πατάει η κατσαρίδα, την σκοτώνει το ......! Πατάει το μυρμήγκι, το σκοτώνει το ......!''

7. Συμπληρώστε το σλόγκαν για σαμπουάν : '' Για όμορφα μαλλιά χωρίς πιτυρίδα, σαμπουάν ..... σε κάθε λούσιμο!''

8. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για συνεταιριστικά προιόντα λέει: '' Παίξτε, παίξτε με τις γεύσεις, με τις γεύσεις της .....!''

9. Συμπληρώστε το σλόγκαν για πλυντήριο: '' Πλυντήριο ..... με το ...... μαμά!''

10. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για ρύζι λέει: '' Για πιλάφι σπυρωτό, ..... σας συνιστώ!''

11. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για απορρυπαντικό λέει: '' Το άρωμα του .... δεν το 'χει όμως κανένα!''

12. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για πάνες λέει: '' Πάνα είναι μόνο μία, ..... για μωρά!''

13. Συμπληρώστε το σλόγκαν για χύτρες ταχύτητας, το οποίο λέει μια γερμανίδα με σπαστά Ελληνικά: ''Ξέρετε γκιατί οι γκυναίκες προτιμούν την χύτρα τακύτητας ......''

14. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για μπύρα λέει: '' 6-6 βολεύει, βολεύει πολύ! Μπύρα ......! ''

15. Συμπληρώστε την ατάκα της νοικοκυράς σε πολύ παλιά διαφήμιση για κουρτίνες: ''Ξέρετε κύριε εμπορουπάλληλε, η ούγια στις κουρτίνες που μου δώσατε, δεν γράφει ......! Γεια σας!''

16. Κατερίνα Γιουλάκη σε διαφήμιση για πολυκαταστήματα: '' Στα καταστήματα .........., βρίσκω αυτό που θέλω και όπως το θέλω. Εγώ να πάω αλλού? Δεν είμαστε καλά!''

17. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για τσίχλες λέει: '' Γεύση και δροσιά με τσίχλες ......., κι όλος ο κόσμος σου χαμογελά!''

18. Το τραγουδάκι της διαφήμισης για αυτοκίνητο λέει: ''Το .... είναι εδώ, είναι εδώ! Το .... είναι όπως το θέλω εγώ!''

19. Συμπληρώστε το σλόγκαν για κρέμα καραμελέ: ''Είστε για ...... ?''

20. Συμπληρώστε το σλόγκαν για καθαριστικό τουαλέτας: '' ..... μια αρωματική πνοή στην τουαλέτα σας!''


Αυτά για την ώρα, μπορεί να προσθέσω μερικές ακόμα ερωτήσεις στην πορεία. Επίσης, αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και εσείς κάποιες ερωτήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα