Rabid (1977)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Η δεύτερη σκηνοθετική δουλειά του μεγάλου Ντέιβηντ Κρόνενμπεργκ, είναι αυτή η ψιλοάγνωστη ταινία τρόμου με πρωταγωνίστρια την πανέμορφη πρωταγωνίστρια ερωτικών ταινιών στα 70ς, Μέρλιν Τσέημπερς (πρόσφατα έφυγε απο την ζωή). Η ταινία αρχίζει με ένα νεαρό ζευγάρι, που έχει ένα ατύχημα με την μηχανή. Η κοπέλα τραυματίζεται σοβαρά και μεταφέρεται σε μια κλινική, που βρίσκεται κοντά στον τόπο του ατυχήματος. Λόγω της κρίσιμης κατάστασης της, ο χειρούργος αποφασίζει να δοκιμάσει μια καινούργια μέθοδο κατα την επέμβαση. Όταν όμως η κοπέλα μετά απο μέρες συνέλθει, θα διαπιστώσει πως έχει μια ανίκητη επιθυμία για αίμα... Με αυτήν την αλλληγορία στην νόσο του AIDS, που έκανε την εμφάνιση του εκείνα τα χρόνια, ο σκηνοθέτης δημιουργεί μια πολύ δυνατή και νοσηρή ατμόσφαιρ, που διατηρείται αμείωτη μέχρι το τέλος.
 
Γιατι γραφεις "ευχαριστιες"? Το ξανα εκανες πριν 15 μερες - κατεβασες κατι τοτε ?

Επαναλαμβανω για χιλιοστη φορα - ΔΕΝ υπαρχει τιποτα για κατεβασμα στο retromaniax - εδω συζηταμε απλα για τις εμπειριες μας απο τα 80ς. Διαβαστε τον Κανονισμο Λειτουργιας μας.
 
φοβερή ταινία (νομίζω εδώ ελλάδα βγήκε με τον τίτλο Λυσσασμένες στα Νύχια του Τρόμου)
 
Το τρέηλερ και το πολύ καλό σάουντρακ της ταινίας...


[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eίναι και ζομποταινία από μια μεριά, με τον ιδιαίτερο τρόπο του Κρόνενμπεργκ πάντα.

Μεγάλες καφρίλες οι ταινίες της πρώιμης εποχής του, αλλά και με βαθιά νοήματα.

Όσα guinea pig και να βγαίνουν δεν πρόκειται να με σοκάρουν όσο το the fly για παράδειγμα.
 
Αγαπημένη ταινία από έναν από τους πιο αγαπημένους μου σκηνοθέτες. Προσωπικά, δεν υπάρχει ταινία που να έβαλε το χέρι του ο Cronenberg και να την βρω αδιάφορη. Ακόμη και στις μέρες μας που έχει ξεχάσει το παρελθόν του, πάντα ανυπομονώ για την καινούρια του δημιουργία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος σκηνοθέτης που να μπορεί να δημιουργήσει πιο νοσηρή ατμόσφαιρα από αυτή που δημιουργούσε ο Cronenberg στην πρώτη του περίοδο. Αλλά και η Marilyn Chambers, πανέμορφη!
 
iggylebowski είπε:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος σκηνοθέτης που να μπορεί να δημιουργήσει πιο νοσηρή ατμόσφαιρα από αυτή που δημιουργούσε ο Cronenberg στην πρώτη του περίοδο. Αλλά και η Marilyn Chambers, πανέμορφη!
Συμφωνώ απόλυτα και στα δυο....
 
Αφίσα και εικόνες της ταινίας

Rabid.jpg

rabid  dcjpg.jpg

rabid-1977.jpg

rabid_02.jpg

rabid-1977-roses-best-friend.jpg

film-rage1.jpg

πηγές εικόνων :theukeleleblog.blogspot, www. thefilmreeil.com,
 
Είχα ξεχάσει να το σχολιάσω αυτό, πολύ καλή ταινία με αμείωτο ενδιαφέρον. Για τον ελληνικό τίτλο δεν έχω λόγια...
 
Πίσω
Μπλουζα