Raiden (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
RAIDEN (1990)

Προβολή συνημμένου 57101

Το Raiden της Seibu Kaihatsu ειναι ενα απο τα κλασικοτερα vertical space shooters.Ειναι ενα ονομα που το ξερουν οι περισσοτεροι gamers και ενα παιχνιδι που ποτε την δεκαετια του 90 δεν ελειπε απο τα διαφορα μαγαζια με arcades μικρα η μεγαλα.Η δραση ακαταπαυστη η οθονη να γεμηζει απο εχθρους και δεκαδες σφαιρες και λειζερ να εκτοξευονται κατα πανω μας και μεις ο μοναδικος ηρωας μεσα στο εξελιγμενο αεροπλανο/διαστημοπλοιο μας που μπορει να σωσει την γη απο την εξωγηινη απειλη.Το σεναριο δεν ειναι για να κερδισει οσκαρ σεναριου αλλα το Raiden αυτη η παιχνιδαρα αξιζει πολλα βραβεια και κυριως αξιζει γιατι 22 χρονια μετα την κυκλοφορια του παραμενει φρεσκο,γεματη δραση,ενα απο τα πιο δυσκολα shooters και γενικοτερα ενα παιχνιδι που και 1022 χρονια να περασουν ακομα ποτε δεν προκυται να χασει την διαχρονικοτητα και την φρεσκαδα του.

Προβολή συνημμένου 57102

Το Raiden ειναι κατακορυφο shooter και οχι οριζοντιο κατι που απο την πρωτη στιγμη το ξεχωρισε απο τα περισσοτερα shooters.Με τον μοχλο ελεγχουμε το αεροπλανο/διαστημοπλοιο μας και η καθε κινηση που πραγματοποιουμε ειναι ομαλη και ανταποκρινεται τελεια και υπαρχουν και δυο κουμπια που χρεισιμοποιουμαι.Με το ενα πυροβολαμε και με το αλλο πεταμε της βομβες που εχουμε.Στην αρχη του παιχνιδιου ξεκιναμε με ενα διπλο πυροβολο οπλο και στην πορεια μας μεσα στης πιστες βρισκουμε power ups και αυτα ειναι το κοκινο και το μπλε.Ωσα πιο πολλα κοκκινα περνουμε τοσο μεγαλωνει η ακτινα του πυροβολου μας και στο ανωτατο επιπεδο η εμβελεια του πιανη σχεδον ολη την οθονη.Το μπλε απο την αλλη ειναι το λειζερ που ξεκιναει απο μια μικρη ακτινα και ωσα πιο πολλα περνουμε μεγαλωνει το παχος της ακτινας και προκαλει μεγαλητερη ζημια.Εκτος απο τα power ups μεσα στης πιστες μαζευουμε και βομβες που ειναι απαραιτητες για την επιβιωση μας.Τα power ups δεν σταματανε στο πυροβολο και στο λειζερ αλλα υπαρχουν και αλλα δυο που εχουν σχεση με πυραυλους.Το ενα μας επιτρεπει να πεταμε πυραυλους που χτυπανε μονο τον εχθρο που βρισκεται μπροστα και το αλλο μας επιτρεπει να εχουμε τηλεκατευθηνομενους πυραυλους.Επισης βρισκουμε μεταλια που στο τελος της καθε πιστας μας δεινουν εξτρα ποντους οπως και εξτρα ποντοι δεινονται και αν δεν χρεισιμοποιησουμε καμια βομβα.Το Raiden αποτελειται απο 8 πιστες που στο τελος της καθε μιας θα συναντησουμε καποιο μεγαλο και σκληροτραχηλο boss.Οι κατασκευαστες εχουν κανει ενα μικρο κολπακι που μπερδευει καπως τους παικτες και νομιζουν οτι το παιχνιδι δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Η πρωτη πιστα και λιγο και η δευτερη εχουν κατα καποιον τροπο τον ρολο της προπονησης και απο την τριτη πιστα αρχιζει και δυσκολευει κατακορυφα.Γενικα το Raiden ειναι απο τα δυσκολοτερα shooters και η προκληση του ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο και χρειαζονται ατελειωτες ωρες για να μαθει καποιος να το παιζει τελεια η ακομα και να το τερματιζει χωρις να χασει καν ζωη.

Προβολή συνημμένου 57110

Tα γραφικα του Raiden πραγματικα ειναι εντυπωσιακα και απο τα ομορφοτερα της εποχης που κυκλοφορησε.Το αεροπλανο/διαστημοπλοιο μας ειναι σχεδιασμενο εξαιρετικα με μεγαλη λεπτομερεια το ιδιο και ολοι οι εχθροι του παιχνιδιου απο τον πιο μικρο μεχρι το τελικο Boss.Τα πυροβολα το λειζερ οι πηραυλοι και γενικα τα παντα στο παιχνιδι ειναι πανεμορφα και πολυχρωμα.Τα backrounds επισης ειναι φανταστικα οπως ο σχεδιαμος της καθε πιστας που απο καποια πολη η πανω απο την θαλασσα θα βρεθουμε στο διαστημα στα λημερια των εξωγιηνων.Ενα αλλο εντυπωσικα στοιχειο του παιχνιδιου ειναι οτι σε κανενα σημειο του ωσοι εχθροι και να μαζευτουν ωσα αντιπαλα πυρα και να υπαρχουν στην οθονη σε κανενα σημειο δεν παρατηρουμε πτωση στο Frame rate.Πραγματικα τελειο.Η μουσικη ειναι αρκετα καλη με ωραια κομματια που δεν κουραζουν αλλα πραγματικα αμφιβαλω αν καποιος ασχοληθει με την μουσικη καθως δεκαδες εχθροι και σφαιρες περνανε απο διπλα του.Τα ηχητικα εφε δεν εχουν κατι το εντυπωσιακο αλλα ειναι σε γενικες γραμμες κανουν την δουλεια τους.Εγω πριν ξεκινησω παντως ολα τα arcades τα βαζω να μην εχουν ηχο κανω ενα μεγαλο playlist αποκλειστικα με metal κομματια και ακουω αυτα καθως τα προτιμω χιλιες φορες απο τα αδιφορα κομματια των παερισσοτερων παιχνιδιων.

Προβολή συνημμένου 57112

Tο Raiden ειναι θρυλος και ενα απο τα κλασικοτερα shooters.Ειναι ενα παιχνιδι που το παιζουμε και θα το παιζουμε μια ζωη γιατι την μαγεια που εχει και που συνανταμε σε πολλα arcades δεν θα την συνατησουμε πουθενα.Υπεροχα γραφικα,τελειος χειρισμος και ενδιαφεροντες πιστες και αρχηγοι ειναι λιγα απο τα καλα αυτου του μοναδικου παιχνιδιου και μαζι με το πολυ μεγαλο επιπεδο δυσκολιας του μετατρεπεται σε πυρηνικη βομβα διασκεδασης.Το παιχνιδι απο πιτσιρικας που το πρωτοεπαιξα εμαθα να το παιζω και να το τερματιζω στο very hard γιατι οι ξυπνιοι που ειχα τα ηλεκτρονικα κλασικα για να βγαζουν πιο πολυ χρημα δεν το εχαν στο normal οπως και σχεδον ολα τα παιχνιδια αλωστε.Τολματε να το παιξετε στο very hard για την απολυτη προκληση;;;;Aν ναι καντε το σημερα κιολας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποσα χρονια εχουν περασει απο την κυκλοφορια του? 32 ! EDIT : ακομα και εγω εκανα λαθος !!!! :D 22 ειναι !

(κανε μια διορθωση στο 12 του κειμενου).

Αυτο που θα αφησεις ειναι το "ενα παιχνιδι που και 1012 χρονια να περασουν ακομα ποτε δεν προκυται να χασει την διαχρονικοτητα και την φρεσκαδα του" γιατι αυτο ειναι το σημαντικοτερο πραγμα για αυτην την παιχνιδαρα.

Μακραν το αγαπημενο μου παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δικειο εχεις φιλαρακι μπερδευτηκα αλλα 22 χρονια οχι 32:pΓιαυτο ειμαι πολυ καλος στα ηλεκτρονικα γιατι ποτε δεν διαβαζα και παντα εμενα μεταξεταστεος στα μαθηματικα :D
 
Ένα εξαιρετικό παιχνίδι, από τα shooters "παλαιάς" κοπής που τα προτιμώ από τα πιό πρόσφατα bullet hell.

Από τα αγαπημένα μου! :D
 
Οχι απλά το έπαιζα στα ουφάδικα αλλά το έλιωνα!!

To τερματιζα με ένα credit και είχα και ένα γνωστό αντίστοιχα καλό παίκτη που το τερματίζαμε και διπλό (που στο διπλό όταν τα 2 σκάφη ήταν σε επαφή εκτός από τους πυραύλους του κάθε σκάφους εκτοξεύονται και επιπλέον κάτι πράσινα αστράκια προς όλες τις κατευθύνσεις).

Από τα αγαπημένα μου που ακόμα ασχολούμαι μέσω mame, Ε-Π-Ο-Σ !!! :award:

(ρε billy κάνε έτσι κανά καλό δικό σου review και για το twin cobra που ξέρεις ότι είναι το αγαπημένο μου...)
 
ntsmrtz είπε:
Οχι απλά το έπαιζα στα ουφάδικα αλλά το έλιωνα!!
To τερματιζα με ένα credit και είχα και ένα γνωστό αντίστοιχα καλό παίκτη που το τερματίζαμε και διπλό (που στο διπλό όταν τα 2 σκάφη ήταν σε επαφή εκτός από τους πυραύλους του κάθε σκάφους εκτοξεύονται και επιπλέον κάτι πράσινα αστράκια προς όλες τις κατευθύνσεις).

Από τα αγαπημένα μου που ακόμα ασχολούμαι μέσω mame, Ε-Π-Ο-Σ !!! :award:

(ρε billy κάνε έτσι κανά καλό δικό σου review και για το twin cobra που ξέρεις ότι είναι το αγαπημένο μου...)
Φιλαρακι μου αυριο μολις ετοιμασω το παγωτο θα κανω Review για το Twin combra το ειχα στα σχεδια μου μετα το Raiden και εσενα σκεφτομουνα που το ξανασυζητουσαμε.Και αφου συνεχιζεις να το παιζεις το Raiden αλανι δοκιμασε το στο Very hard για μεγαλητερη προκληση.
 
Απλά παιχνιδάρα που την είχα τιμήσει δεόντως.
 
πολυ καλο review!! για ενα πολυ καλο παιχνιδι το εχω παιξει πολλες φορες στο mame! κριμα που δεν το βρηκα ποτε σε καμπινα.
 
Το αγαπημένο όλων,όντως.

 


Το έχω διαλύσει σε Jaguar και Mame...φυσικά.



Ευχαριστούμε για τις παρουσιάσεις.
 
Ιδιαίτερα αγαπητό shmup !!

Ο αδερφός ενός συμμαθητή μου, το τελείωνε με μόνο ένα νόμισμα !! (ομοίως και το Raiden 2, με τη νέα "εύκαμπτη" ακτίνα πλάσματος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το τερματίσω. 4 πίστα και με τα βίας στο normal... Θα τα καταφέρω όμως που θα μου πάει :)
 
Πανεμορφο παιχνίδι! Πολλά λεφτα για παρτη του. Ηταν ενα διάστημα που επαιζα είτε αυτό είτε το Twin Cobra, δίπλα δίπλα τα είχαν :D .

Μου'χαν κανει δώρο και την PCB αλλα είχε προβλήματα και τα γραφικά της ήταν χάλια στην καμπίνα. Εκανα μερικό capkit αλλα δεν ειδα βελτίωση. :(
 
Εμενα το twin cobra μου φαινοταν πιο ευκολο. Ειδικα με το "πρασινο" οπλο.

Στο raiden μπορει να εκανα και καμια βλακεια και να εχανα μια ζωη στα ευκολα πρωτα επιπεδα.

Προσωπικα προτιμω το raiden παντως.
 
Στα Arcades, δεν έπαιζα πολύ. Στην αρχή μόνο τα κλασικά: Kung fu master, Phoenix, Pacman κλπ.

Όταν αγόρασα τα Atariα μου, δεν ξανασχολήθηκα. Μόνο κανα μπιλιαρδάκι.

Γι'αυτό και δεν σχολιάζω στις παρουσιάσεις του MCM, οι οποίες είναι όλες απολαυστικότατες. :)
 
Απο τα πολυαγαπημενα games ισως το καλυτερο μαζι με το Twin Cobra ειχαμε πει κατι λιγα παλιοτερα φιλε μου Bill αν θυμασε για το Raiden.
 
Θυμαμαι πολυ καλα φιλαρακι μου DREDD:thumbup:

@DINO Φιλε DINO και γω σπανια σχολιαζω σε θεματα με home micros γιατι δεν εχω ιδεα :D Ριχνε κανενα σχολιακι παντως αμα θες εστω και για πλακιτσα και εκτος θεματος και να ειναι δεν πηραζει να κανουμε λιγο χουλιαμα βρε αδερφε :D
 
Ειχα παρει το raiden 1-2 στο playstation το 1998...σαν να εχεις το arcade στο σπιτι σου...πρωτα στην προτιμηση μου και το 1998 ηταν τα πιο παλια 2d παιχνιδια για κονσολες και arcades...οτι καλυτερο αυτα τα παιχνιδια :thumbup::thumbup::thumbup:

παιχνιδαρες και τα 2 raiden με γραφικαρες τοτε αλλα τα γραφικα τους δειχνουν φοβερα ακομη και σημερα στην καταλληλη οθονη...σε crt

ενα παιχνιδι που και 1022 χρονια να περασουν ακομα ποτε δεν προκυται να χασει την διαχρονικοτητα και την φρεσκαδα του.

και 1012 χρονια να περασουν ακομα ποτε δεν προκυται να χασει την διαχρονικοτητα και την φρεσκαδα του" γιατι αυτο ειναι το σημαντικοτερο πραγμα για αυτην την παιχνιδαρα.

Ετσι ακριβως!!!το ιδιο υσχυει και για αλλες 2d παιχνιδαρες της δεκαετιας 80 - 90.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα εξαιρετικό παιχνίδι, από τα shooters "παλαιάς" κοπής που τα προτιμώ από τα πιό πρόσφατα bullet hell.

Το σωστότερο πράγμα που διάβασα σήμερα. Πότε, και γιατί στο καλό, τα shootemup έγιναν από τακτικά παιχνίδια μια βροχή από μπίλιες;
 
Τα σοβαρα bullethell ειναι ακομα πιο tactical (πχ Radiant Silvergun, Ikaruga κτλ)

Ωραιο review.

Μπλε ή κοκκινα? Αιωνια διαμαχη :)
 
Πίσω
Μπλουζα