Rambo: First blood part II (Review)

darkheart

Retro Member
Joined
16 Σεπ 2012
Μηνύματα
99
Αντιδράσεις
9
[video=youtube_share;0VgcfOVuzd8]


 


Ο John J. Rambo ήταν ο παιδικός ήρωας για πολλά παιδιά της ηλικίας μου. Ήταν ο στρατιώτης – δύναμη της ελευθερίας που πολεμάει στο πλευρό των αθώων– όπως έλεγε και το καρτούν που παιζόταν στον Ant1. Οι ταινίες βέβαια ελάχιστη σχέση είχαν με το καρτούν. Στις ταινίες ο Rambo ήταν μία πολεμική μηχανή. Πρασινοσκούφης με θητεία στο Βιετναμ ο Rambo στις ταινίες ήταν ο Bad Ass που όλοι θέλαμε να γίνουμε. Η καλύτερη από τις ταινίες Rambo ήταν το Rambo: First Blood Part II και φυσικά ο χώρος των Video Games δεν έχασε την ευκαιρία να αρμέξει την αγελάδα.





Θα μπορούσαμε να κάνουμε review σε μία ωραία μακαρονάδα αφού και αυτή όπως και το Rambo: First blood part II για master system δεν έχουν καμία σχέση με το Rambo. Το παιχνίδι πέφτει στη κατηγορία Super Mario Bros 2 αφού άλλο όνομα είχε στην Ιαπωνία όταν κυκλοφόρησε άλλο στην Αμερική και άλλο στην Ευρώπη. Το original concept του παιχνιδιού είχε να κάνει με δύο βουδιστές μοναχούς και ονομαζόταν Ashura. Όταν η Sega πήρε τα δικαιώματα για την μεταφορά της ταινίας Rambo σε Video Game μόνο για την Αμερική προσθαφαίρέσαν μερικά γραφικά και μουσική και το παρουσίασαν ως παιχνίδι Rambo. Στην Ευρώπη όμως δεν είχαν τα δικαιώματα της ταινίας και το ονόμασαν Secret Commando.





Το Rambo: First blood part II είναι ένα top down shooter σε στιλ Ikari Warriors. Το gameplay του παιχνιδιού είναι από βαρετό ως – φέρε τώρα ένα μαχαίρι να κόψω τις φλέβες μου. Το όπλο δεν παίρνει αναβαθμίσεις και το range του είναι πολύ μικρό πράγμα που σε αναγκάζει να πλησιάζεις σχετικά κοντά στους εχθρούς. Το δεύτερο όπλο του παιχνιδιού είναι το περίφημο Rambo-τόξο. Το Rambo-τόξο έχει περιορισμένα πυρομαχικά σε σύγκρισή με τα άπειρα αυγά του βασικού σου όπλου. Αν θέλετε να κάνετε κάποιον να σας μισήσει τότε απλά πείτε του να παίξετε το 2 player mode...





Τα γραφικά είναι μέτρια. Τα χρώματα στα 4 πρώτα levels του παιχνιδιού είναι μονότονα και καταθλιπτικά. Εξαίρεση ίσως αποτελεί η στιγμή που πολεμάς τους αστυνομικούς στη πόλη...όπως ακριβώς και στην δεύτερη ταινία Rambo, το θυμάστε?. Το master system έχει δείξει από άλλους τίτλους πως μπορεί να παράγει καλύτερα γραφικά.





Τα levels είναι επαναλαμβανόμενα και δεν εντυπωσιάζουν. Το χειρότερο όμως δεν είναι η δομή των levels αλλα το αηδιαστικά δύσκολο gameplay. Ξεκινάς ωραία και καλά στη ζούγκλα. Σκοτώνει μερικούς σε σκοτώνουν κάνα δυο φορές λες ΟΚ. Θα βελτιωθώ. Παίζεις λοιπόν άλλες 5 φορές το ίδιο πρώτο level και χάνεις πάντα στο ίδιο σημείο...





Αν είχε ένα επίπεδο δυσκολίας πιο φυσιολογικό το παιχνίδι θα ήταν ευχάριστο για ένα απόγευμα που θες να περάσεις 30 λεπτάκια χαλαρά. Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι η πρωτότυπη ιστορία του έχει να κάνει με Βουδιστές μοναχούς και μάλλον φτιάχτηκε ως training για όποιον θέλει να γίνει Βουδιστής μοναχός.





Στο τομέα του ήχου έχουμε μερικά πολύ καλά οκτάμπιτα κομμάτια αλλά το μεγάλο του ατού είναι το Master System 8 bit glorious Rambo Theme. Τρέμε Jerry Goldsmith!!!





Συνοψίζοντας έχουμε ένα παιχνίδι που είναι τρομερά δύσκολο, δεν εντυπωσιάζει με τα γραφικά του, έχει βαρετό gameplay και φυσικά δεν είναι Rambo. Το Rambo: First Blood part II ή Ashura ή Secret Commando δεν είναι από τα παιχνίδια που θέλει κανείς να παίξει και δεν το προτείνω εκτός αν έχετε πράσινο μπερέ και Rambo-μαχαίρι. Εν αναμονή λοιπόν για το νέο Rambo Video Game για XBOX360 και PS3.


 
Πολυ καλο review και εξαιρετικη βιβτεο παρουσιαση.

Προσωπικα το παιχνιδι μαρεσει παρα πολυ και το εχω λιωσει κατα καιρους και στο MS και σε emulators.Καταρχην θυμιζει τρομερα ikari warriors που ειναι απο τα αγαπημενα μου arcades και μπορει οι πιστες να μοιαζουν μεταξυ τους καπως λογο βλαστησης,ζουγκλας κλπ αλλα εχει και καποια ποικηλια γενικοτερα οπως η τελευταια πιστα που ξεκιναμε απο το νερο.Το οπλο οντως δεν εχει μεγαλη εμβελεια αλλα μολις παρουμε το power up τοτε μεγαλωνει η εμβελεια του και καλυπτη ολη την οθονη οποτε γεινεται πιο ευκολο το εργο μας.Την δυσκολια του θα την χαρακτηριζα πολυ μετρια εως μικρη και μονο σε συγκεκριμενα σημεια που τα μετραμε στα δαχτυλα του ενος χρριου αυξανεται λιγο.Σε γενικες γραμμες ειναι ενα τιμιο παιχνιδακι και ειναι μια χαρα για τα 20 με 30 που διαρκει.
 
Πολυ ωραιο review οπως και τα προηγουμενα! :thumbup:

Οσο για το παιχνιδι ουτε το εχω παιξει ποτε , ουτε θα το παιξω δεν με επεισε...

ps. Ο Rambo εχει την τιμητικη του στο φορουμ τις τελευταιες μερες!! :D
 
metalcandyman είπε:
Πολυ καλο review και εξαιρετικη βιβτεο παρουσιαση.
Προσωπικα το παιχνιδι μαρεσει παρα πολυ και το εχω λιωσει κατα καιρους και στο MS και σε emulators.Καταρχην θυμιζει τρομερα ikari warriors που ειναι απο τα αγαπημενα μου arcades και μπορει οι πιστες να μοιαζουν μεταξυ τους καπως λογο βλαστησης,ζουγκλας κλπ αλλα εχει και καποια ποικηλια γενικοτερα οπως η τελευταια πιστα που ξεκιναμε απο το νερο.Το οπλο οντως δεν εχει μεγαλη εμβελεια αλλα μολις παρουμε το power up τοτε μεγαλωνει η εμβελεια του και καλυπτη ολη την οθονη οποτε γεινεται πιο ευκολο το εργο μας.Την δυσκολια του θα την χαρακτηριζα πολυ μετρια εως μικρη και μονο σε συγκεκριμενα σημεια που τα μετραμε στα δαχτυλα του ενος χρριου αυξανεται λιγο.Σε γενικες γραμμες ειναι ενα τιμιο παιχνιδακι και ειναι μια χαρα για τα 20 με 30 που διαρκει.
metalcandyman σε έχω δει από τα video σου πως λιώνεις τα παιχνίδια και δεν νομίζω να πρέπει να μιλάς εσύ για επίπεδο δυσκολίας την στιγμή που ξεφτιλίζεις παιχνίδια που είναι παν-difficult ;) . Για έναν μέτριο παίχτη(όπως θεωρώ την αφεντιά μου) είναι δύσκολο. Δεν είδα αναβαθμίσεις στο όπλο μου αλλά ίσως φταίει το ότι πέθαινα συνέχεια κάτι που μας οδηγεί στο πρώτο κομμάτι πάλι...το παιχνίδι είναι δύσκολο :p

Ναι η αλήθεια είναι ότι μπήκα σήμερα να post-άρω το review και είδα ότι έχει και review της ταινίας...οπότε Rambo-weekend!!!

:cool:
 
Darkheart μπράβο για το review. Εσύ και η κοπέλα που κάνατε το βίντεο είστε απολαυστικοί! Εμένα εκτός το Ikari μου θυμίζει και το Ninja στην ίδια κονσόλα. Θα συμφωνήσω ότι το Master System μπορεί να αποδώσει καλύτερα γραφικά!
 
Πίσω
Μπλουζα