"Rave" και ψυχεδελικά games

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Ηλεκτρονική μουσική, ψυχεδελικά χρώματα και γενικώς "rave" ατμόσφαιρα. Θα μοιραστώ αυτά που ξέρω, και φυσικά θα ζητήσω την συνδρομή των συμφορουμιτών για τυχόν διαμαντακια που μου ξέφυγαν...

Έχωμεν και λέμε:

Wipeout Playstation

Απο το πρώτο wipeout στο PS1 μέχρι και τις σημερινές εκδόσεις στο Ps3 και PSP, το soundtrack των παιχνιδιών έχει μείνει χαραγμένο στον εγκέφαλο κάθε παίκτη που αλώνιζε τις πίστες με τα φοβερά beats απο Prodigy, Sasha, Aphex Twin...

Aπο παλιά παιχνίδια δέν θυμάμαι κάποιο άλλο, απο πρόσφατα όμως υπάρχουν τα Brainpipe, Audiosurf, και πολλά που βρίσκονται στα δίκτυα της Sony και Μιcrosoft. Λόγω αισθητικής θα μπορούσε να θεωρηθεί και το Mirrors edge καθώς η μουσική του έχει γίνει απο γνωστούς συνθέτες της σύγχρονης ambient, και το urban περιβάλλον με το έντονο contrast στα χρώματα μου κάνει λίγο "rave".

Εσείς ποιά άλλα χρωματιστά, ψυχεδελικά και "μπιτάτα" games γνωρίζετε ? Δέν είναι ανάγκη να είναι action παιχνίδια, αρκεί να έχουν "ταυτότητα" που να προσεγγίζει την παραπάνω αισθητική.
 
Σώπα !! είχε τέτοιες μουσικές το Tempest στο Jaguar ? Καρα-rave !!!
 
Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο...

Ενναλακτικά, παίζεις το Vib Ribbon στο Playstation βάζοντας ένα δικό σου CD με Rave μουσική (στο Playstation, όχι στο στερεοφωνικό)...
 
Kαι οχι μονο τα Tempest. Σχεδον ολα τα παιχνιδια του Jeff Minter...

Space Giraffe (οι κατοχοι 360/PC οφειλουν να το αποκτησουν - κριμα που εμπορικα δεν πηγε καλα)

και τοσα αλλα
 
Back from the dead αλλα ο Jeff Minter κυκλοφορησε νεο παιχνιδακι στο Steam.
Moose Life και οπως ολα του τα παιχνιδια ειτε το λατρευεις, ειτε το απεχθανεσαι. Ειμαι στη πρωτη κατηγορια.
Δειτε και το Polybius οσοι το χασατε.
 
Εσείς ποιά άλλα χρωματιστά, ψυχεδελικά και "μπιτάτα" games γνωρίζετε ? Δέν είναι ανάγκη να είναι action παιχνίδια, αρκεί να έχουν "ταυτότητα" που να προσεγγίζει την παραπάνω αισθητική.

Το Strardust της Amiga ίσως. Έχει σπιντάτες μουσικές και χρώματα. Video από τα τούνελ και full game .
 
Υπάρχει ένα παιχνίδι για PC (DOS) που λέγεται Tetripz (ναί, έτσι γράφεται) του οποίου τα εφέ είναι τέτοια που είναι σαν να παίζεις Tetris υπό την επήρρεια ψυχεδελικών ουσιών!
Δείτε το εδώ:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα