Re-dumping στα ΝΕΟ-GEO roms ;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Kάπου πήρε το μάτι μου ότι από κάποια πρόσφατη έκδοση του mame και μετά,τα neo-geo roms που ήταν full working,δεν είναι πια και γίνεται re-dumping once again..!

Ισχύει κάτι τέτοιο ρε παιδιά;Κι αν ναι,από ποια (καταραμένη) έκδοση συνέβη αυτό και που βρισκόμαστε τώρα σε ότι αφορά τα roms αυτά;
 
Τα NeoGeo είναι γενικά από τα πιο "βασανισμένα" roms με αλλαγές επί αλλαγών και άπειρα bad dumps και hacks στην πορεία.

Πάντως η τελευταία μεγάλη αλλαγή με πολλά rom να αλλάζουν ήταν κάπου στην 0.80. Μετά "παίζανε" κυρίως σε αλλαγές roms τα νεότερα παιχνίδια (πχ Metal Slug 5, KOF 2003 κλπ), αλλά όχι κάτι δραματικό.

Εγώ τώρα έχω roms της 0.111 με MAMEUI 0.122u4 (δεν είμαι και πολύ επιμελής στις ανανεώσεις μου...) και οι περισσότερες roms είναι ακόμα εντάξει. Αν υπάρχει κάποιος πιο επιμελής ας μας ενημερώσει αναλυτικότερα. :)
 
Μόλις κατέβασα από τον θόλο όλο το set για MAME 123 αλλά μέχρι να πάρω καινούργιο δίσκο δε βλέπω να δοκιμάζω τίποτα ... η αλήθεια είναι ότι για μένα το ΜΑΜΕ έχασε την μαγεία που είχε στις πρώτες εκδόσεις του.....
 
Μα γιατί ότι ήθελα να δω εξομοιωμένο, έχει ήδη εξομοιωθεί ;-)
 
Έχει φτιάξει και dedicated arcade machine με το αγαπημένο του παιχνίδι συν τοις άλλοις... ;)
 
geoanas είπε:
Μα γιατί ότι ήθελα να δω εξομοιωμένο, έχει ήδη εξομοιωθεί ;-)

Δεκτό κι απολύτως κατανοητό....

Δε μπορώ να πω άλλωστε ότι σ' αυτό το τελευταίο,δε συμφωνώ μαζί σου σε ένα μεγάλο βαθμό...
 
geoanas είπε:
η αλήθεια είναι ότι για μένα το ΜΑΜΕ έχασε την μαγεία που είχε στις πρώτες εκδόσεις του.....
Για μένα θα την χάσει μόλις αποκτήσω αυτό....

(επειδή σε βλέπω έτοιμο, ας το αποκτήσω πρώτα, και μετά θα τα πούμε για καμπίνα :D :D)
 
Μα γιατί δεν φτιάχνεις ένα μόνος σου ??

Σαν και αυτό (που έχω κάνει εγώ)

testrig1.jpg


testrigopen.jpg
 
:nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous:

Φοβερό!!!!!! Να υποθέσω παρήγγειλες τα υλικά απ'εξω ε;;; Εκτός του ότι θέλει πολύ χρόνο ρε, θέλει και χώρο, στο σπίτι που μένω αποκλείεται να ασχοληθώ να κάνω κάτι τέτοιο. Πωπω φίλε σου βγάζω το καπέλο, μαγκιά μεγάλη...... :thumbup:

Αυτό το μωβ είναι τροφοδοτικό ΑΤ; Μιας και το΄βαλες φωτογραφία, δεν πετάς και κανένα info τί έκανες με τα υλικά; Εννοώ πού τα βρήκες, π.χ. το κουτί το'φτιαξες, το αγόρασες κλπ.

EDIT: Λοιπόν να σου πω κάτι; Εάν το φτιάξω, εκτός του ότι θα'χω να το λέω, θα γλυτώσω τουλάχιστον 300€ + τίποτα τελωνεία. Οπότε για γράψε κανένα πιο εμπεριστατωμένο Info. Π.χ. τα κουμπιά και το joystick τα πήρες από happcontrols ή τα βρήκες σε τίποτα σκουπίδια όπως το Φαλκον; :D :D Επίσης, προτείνεις 4 κουμπάκια που νομίζω είναι το στανταρ των Neogeo ή π.χ. τα 10 που έχουν τα JOystick στο λινκ που έβαλα στο προηγούμενο ποστ.
 
Όλα τα πήρα από Ελλάδα (DION GAMES)

To ξύλινο κουτί το έφτιαξα μόνος από το 0 .. ;-)

To τροφοδοτικό είναι γνήσιο JAMMA τροφοδοτικό από arcade (πήρα 3)

Την καλοδίωση την έκανα επίσης μόνος.

Βάζεις την πλακέτα και παίζεις στην τηλέοραση μέσω SCART.

Μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 fire buttons /player (JAMMA standard)

Τον ήχο τον ακούς μονοφωνικά από το ενσωματωμένο ηχείο.

Σχέδιο για JAMMA -> SCART έχω ανεβάσει στο site μου !

Enjoy !!

http://www.gameland.gr/geoanas/collection.htm
 
Η ΔΙΟΝ είδα ότι βρίσκεται Θεσσαλονίκη. Καλά το θέμα δεν είναι εκεί, βρίσκουμε κι αλλου. Δε με λες, πόσο σε κόστισε;
 
Σχεδόν τίποτα :)

Πήρα ΠΟΛΥ υλικό για 50 EUR :)
 
:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:
 
Πόσους ασαίους εχεις στο μανίκι τελικά ρε; :eek:

Θα το δουμε ρε.
 
Πίσω
Μπλουζα