Reader's Digest

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Τα πρώτα 5 τεύχη του περιοδικού Reader's Digest όπως αυτά κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα αρχής γενομένης από το Φεβρουάριο του 1982. Σύμφωνα με τον πρόλογο στο 1ο τεύχος είχε προηγηθεί ένα τεύχος γνωριμίας το Νοέμβριο του 1981 (που δυστυχώς δεν το έχω).

Περιοδικό με αρκετά πρωτοποριακά θέματα για την εποχή του.

Αντιγράφω από τον πρόλογο: "Είμαστε ένα "νέο" περιοδικό, με ιστορία 60 ετών, ο βενιαμίν στην αλυσίδα των περιοδικών Reader's Digest που εκδίδονται σε 40 χώρες και 17 γλώσσες, και κυκλοφορούν κάθε μήνα σε 172 χώρες σε 31 εκατομμύρια τεύχη. Από τη Γαλλία ως την Ιαπωνία και από την Νότια Αμερική ως τη Σουηδία".

Κάθε τεύχος στα ελληνικά περιείχε αναδημοσιεύσεις από τα "ξένα" περιοδικά. Όλα όσα έχω στην κατοχή μου περιέχουν διαφημίσεις της εποχής (1982) τις οποίες σιγά - σιγά θα ανεβάσω στο αντίστοιχο θέμα.

Στη συνέχεια θα ανεβάσω και τα περιεχόμενα κάθε τεύχους που νομίζω ότι αξίζουν της προσοχής μας.

Άραγε τί να απέγινε; Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο αλλά δεν κατάφερα να βρω στοιχεία για το ελληνικό Reader's Digest

Προβολή συνημμένου 29836
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ετυχε να ακουσω για αυτα τα περιοδικα μικρος ( εμ..δεν ημουνα και πολυ του διαβασματος τοτε :) )

αλλα πρεπει να ηταν κατι σαν το σημερινο "focus" και πρεπει γενικα να ηταν για "διαβασμενους" μιας και απο οτι μπορω να καταλαβω

ειχαν επιστημονικα θεματα και οχι μονο απο ολο τον κοσμο!

Πολυ ενδιαφερον περιοδικα και περιμενω με ανυπομονισια να δω καποια περιεχομενα τους!!!
 
Θυμαμαι πιτσιρικας πηγαινα σε μια εξαιρετικη οδοντιατρο με σπουδες στην Αμερικη που στην αιθουσα αναμονης ειχε, εκτος των αλλων, πολλα Reader's Digest στην Αμερικανικη εκδοση. Το ξεφυλλιζα αλλα την επεφτα παλι στις Μαφαλντες...
 
πω τι μου θυμήσατε τώρα! 2 άρθρα από το RD που θα έπρεπε να τα είχα θυμηθεί όταν έγραφα στο θέμα ''τι μας φόβιζε μικρούς''! το ένα ήταν για μια οικογένεια που είχε χαθεί με το αυτοκίνητο μέσα σε μια έρημο στις ηπα και σώθηκαν μετά από μέρες και μέρες ... το άλλο για κάτι αρχαιολόγους του μέλλοντος που θα προσπαθούσαν να καταλάβουν από τα ευρήματα ενός motel πώς ζούσε ο μέσος άνθρωπος του 20ου αιώνα ... μπρρρρρ και τα δυο αυτά όμως ήταν απ΄την αγγλική του εκδοχή. η ελληνική δε με απασχόλησε πολύ απ΄όσο θυμάμαι, πρέπει να ήταν και σύντομη ...

βρήκα και πού αναφερόταν εκείνο το άρθρο:

http://www.locusmag.com/Perspectives/2009/08/gary-westfahl-addled-archaeology-of.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως σας υποσχέθηκα, ακολουθούν τα περιεχόμενα του τεύχους Φεβρουαρίου:



Στον ιδιωτικό κόσμο του Πικάσο (απίστευτες φωτογραφίες)

Αναζητώντας την αρχή του κόσμου

Σκηνές από την Κίνα

Η άλλη όψη της ασπιρίνης

Μιλήστε στα παιδιά σας για το σεξ

Παιδιά Μεταναστών – Πολίτες χωρίς Πατρίδα

Ποιος να ξέρει; (άρθρο του Βασίλη Αλεξάκη – συγγραφέα)

Το αίνιγμα της λίμνης Καλαμπόνα (νότια Αυστραλία)

Σεισμός: πότε θα ξαναχτυπήσει;

Παλέρμο SOS (προσθαλάσσωση Τσέσνα)

Η τέχνη κυριεύει τους τοίχους (το τότε graffiti)

Ο μυθικός σερ Λώρενς Ολίβιε

Κίνδυνος θάνατος: ο ηλεκτρισμός δολοφονεί

Μόργκαν, μία υπέροχη τρέλα (τολμηρά και άβολα, συναρμολογημένα στο χέρι, τα τελευταία «γκαζοζέν» αρνούνται να ακολουθήσουν το ρυθμό της εποχής μας)

Στον πυρετό της τζαζ (οι πιο μεγάλοι σταρ της τζαζ δεν είναι πια Αμερικανοί)

Ανώνυμοι αρχιτέκτονες μικρών αριστουργημάτων (το σκεπαστό παζάρι στην Τεχεράνη, ο Πύργος των Ανέμων στον Περσικό κόλπο, οι αποθήκες κρασιών του Λουάρ, κ.ά.)

Η ανοιχτή τζαμόπορτα (διήγημα)

Πόσα χρόνια θα ζήσετε; (τεστ)

Εξομολογήσεις μιας ευτυχισμένης υποχόνδριας

Ιαπωνία, μία οικονομία με άλλη νοοτροπία

Το βιβλίο του μήνα: Κρατούμενος χωρίς όνομα του Χ. Τίμερμαν, αρχισυντάκτη της La Opinion, της εγκυρότερης καθημερινής εφημερίδας της Αργεντινής ο οποίος φυλακίστηκε χωρίς να δικαστεί, βασανίστηκε, απειλήθηκε με θάνατο και επέζησε. (Το διαβάζεις απνευστί)



Άλλες στήλες: Αχ έρωτα, Φεμινιστικά (γελοιογραφίες), Ο μυστικός κώδικας του ζωϊκού βασιλείου, Νέα από τον κόσμο της ιατρικής, Πλουτίστε το λεξιλόγιό σας, Μικρές Αλήθειες, Δι…ασημότητες, Πολυεθνικά χαμόγελα (ανέκδοτα)
 
Είχα μία κούτα γεμάτη με τέτοια, κυρίως την Αγγλική έκδοση (αγορασμένα στο εξωτερικό) από δεκαετίες του 60/70/80 και τα έστειλα στην ανακύκλωση μόλις πριν λίγους μήνες. Έπρεπε να τα ξεφορτωθώ λόγω έλλειψης χώρου. Είχα κοιτάξει λίγο μήπως είχαν συλλεκτική αξία να τα έδινα μέσω ebay κτλ, αλλά δεν έχουν, είναι γεμάτος ο τόπος από δαύτα. Μεταφράζονταν από τα Αγγλικά σε πάμπολες γλώσσες ανά το κόσμο. Σήμερα νομίζω υπάρχει μόνο σε ηλεκτρονική μορφή ως site.

Από ένα ξεφύλλισμα που είχα ρίξει εντύπωση κυρίως μου είχαν κάνει οι διαφημίσεις της εποχής, όπου διαφημίζονταν διάφορα υλικά αγαθά που τότε θεωρούνταν πρωτοποριακά, οι ρεκλάμες από κάποιες μάρκες αυτοκινήτων, τσιγάρων κτλ και τέλος σε δισέλιδο παραγγελίας δίσκων (βινυλίου) μεταξύ των διασημότερων τότε (Beatles, John Lennon κτλ) υπήρχε και δίσκος της Ελληνίδας Νανά Μούσχουρη.
 
Περιεχόμενα Μαρτίου

Να φιλάει κανείς ή να μην φιλάει;

Το κρεμμύδι: ένα λουλούδι στην κουζίνα

Οκαβάνγκο (σπάνιος υγρότοπος στα βάθη της Αφρικής)

Ποιο ήταν το «λίκνο του πολιτισμού»

Πότε να λέτε «δεν πληρώνω»

Πεσταλότσι, ο απόστολος της λαϊκής παιδείας

Θύμα δικαστικής πλάνης (Ρόμπερτ Ντίλεν, φωτογράφος)

Τι ζητά η γυναίκα στο σεξ;

Ο μεγάλος ιστιοπλοϊκός γύρος του κόσμου (σπόνσορας η μπύρα Χουίτμπρεντ - μάλλον εννοεί Whitbread??)

Ηλεκτρικός εφιάλτης

Ποιος θα υπερασπιστεί το δίκιο σας

Ο ψυχεδελικός κόσμος του Έσερ ("Σκοπός μου είναι να κάνω τους ανθρώπους να απορούν. Να προκαλώ ερωτηματικά, όχι απλή ευχαρίστηση")

Βροχή κατά βούληση

Ραντεβού με έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή (βλ. ξεχωριστό θέμα)

Τζόζεφιν Μπαίηκερ (η μαύρη καλλονή που για 50 χρόνια μάγευε την υφήλιο με τη φωνή, την ομορφιά και την ανθρωπιά της)

Μόνος και έρημος στο σύμπαν του Γούντυ Άλλεν (Προφητικότατο κείμενο)

Τα νέα υπέρ-τραίνα της Ιαπωνίας

Το στρες: πηγή ενέργειας ή όλεθρος;

Το βιβλίο του μήνα: Ο μάγος και ο θάνατος. Το μυστήριο του Χουντίνι (εκπληκτικές φωτογραφίες και αφίσες)

Δεν έχω βάλει τις μόνιμες στήλες λοιπού ενδιαφέροντος
 
Κάποια στιγμή προφανως για λόγους πνευματικων δικαιωμάτων το περιοδικό ονομάστηκε "ΕΠΙΛΟΓΕΣ" και δημοσίευε κείμενα πευθείας απο μεγαλα διεθνή περιοδικά και όχι μέσω του RD
 
ermis85 είπε:
Κάποια στιγμή προφανως για λόγους πνευματικων δικαιωμάτων το περιοδικό ονομάστηκε "ΕΠΙΛΟΓΕΣ" και δημοσίευε κείμενα πευθείας απο μεγαλα διεθνή περιοδικά και όχι μέσω του RD
Πολύ χρήσιμο αυτό που μας λες. Σε κάθε τεύχος όμως γράφει: Οι επιλογές από το Reader's Digest εκδίδονται με την άδεια του εκδοτικού οίκου The Reader's Digest Assosiation, Inc. Pleasantville, NY. 10570 USA.

Εννοείς προφανώς ότι ήταν ασύμφορο οικονομικά να συνεχίσει έτσι όπως είχε συμφωνήσει. Μήπως επίσης ξέρεις για πόσο διάστημα συνεχίστηκε η έκδοση των ΕΠΙΛΟΓΩΝ;
 
Δεν ξέρω για πόσο και νομίζω πως ήταν και μονο συνδρομητικό από ένα διάστημα και μετά
 
πάντως και από μόνο του το όνομα Readers Digest, επιλογές σημαίνει.
 
Είμαστε ήδη στα μισά του μήνα και τώρα το θυμήθηκα ... ιδού τα περιεχόμενα του τεύχους Απριλίου:

Οδηγείτε σωστά;

Πλουτίστε το λεξιλόγιό σας

Νέα από τον κόσμο της ιατρικής

Εικόνες: οι θησαυροί της Χριστιανοσύνης

Έχουν και οι γονείς δικαιώματα

Πανάρχαιοι δεσμοί μας ενώνουν

Γκουέρνικα: το μήνυμα και ο θρύλος των συμβόλων

Ποιος είναι ποιος

Η ιστορία από άλλη σκοπιά

Λάβετε θέσεις …. Έτοιμοι; Πρωταπριλιά!

Από το Κόβεντ Γκάρντεν με αγάπη

Η Αϊτή σε απόγνωση

Χίτσκοκ: ο αξέχαστος μαιτρ της αγωνίας

Πανέμορφα, φτερωτά τέρατα

Βιταμίνες: πανάκεια ή απάτη;

Το παιχνίδι της κοινής λογικής (κουίζ)

Ο παράδεισος του ελαφρόμυαλου (διήγημα)

Ο χρόνος στη Σουμάτρα είναι από λάστιχο

Χάιντς Καμίσκι, φρουρός του διαστήματος

Σοκολάτα, μελαψή ξελογιάστρα

Φως στη μυθολογία του ανδρισμού

Φυλαχθείτε! Οι κορδέλες δεν είναι πάντα μεταξωτές
 
Πίσω
Μπλουζα