Real Cinema VS Home Cinema

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Domniki είπε:
Θυμαμαι οτι ειχα δει το Τιγρης και Δρακος στον κινηματογραφο, και μετα το πηρα και σε DVD και ηταν σαν να εβλεπα την μιση ταινια. Αν δεν ηταν και τοσο ακριβο το εισιτηριο....
Εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Σε μια 20άρα CRT της κακιάς ώρας φυσικά η ταινία θα χάσει. Αλλά σε μια full HD οθονάρα με blu ray player η ταινία είναι καλύτερη από το σινεμά. Στο θέμα του ήχου τώρα, τα πράγματα δεν πάνε πίσω. Με λογικό κόστος (εκτός εάν είσαι τρελλαμένος βάναυσα) μπορείς να στήσεις ένα ωραιότατο συστηματάκι και να απολαμβάνεις τις ταινιούλες σου ΧΩΡΙΣ παρεμβολές από τρίτους, ξένους, άσχετους, όποτε θες και όποια θες.

Όσο για τα τηλέφωνα παιδιά, απενεργοποιήστε τα.

Προτιμώ τις ώρες που θα θυσιάσω σε ένα πλαστικό μοντέρνο σινεμά να τις απολαύσω κατεβάζοντας τον αγλέουρα σε κάποιο φαγάδικο με καλη παρέα και κρασάκι...... :D :D:D
 
Εχουμε ακομα καιρο για να "ισοφαρισουμε" την απεικονιση του σινεμα.

Εχει υπολογιστει χοντρικα οτι το φιλμ αντιστοιχει σε ~21.000p :nervous:
 
Έχε υπόψη σου όμως και το εμβαδόν. Μιλάμε για πόσες ίντζες στο σινεμά;
 
Λαβε ομως υποψιν και το ratio αποστασης θεασης / εμβαδο οθονης
 
pooky είπε:
Εξαρτάται από τον εξοπλισμό σου. Σε μια 20άρα CRT της κακιάς ώρας φυσικά η ταινία θα χάσει. Αλλά σε μια full HD οθονάρα με blu ray player η ταινία είναι καλύτερη από το σινεμά.
Πόσο κοστίζει αυτή η full HD οθονάρα και το blu ray player; Κάτσε κάπου εδώ έχω ένα τσουβάλι με λεφτά που βγαίνουν τόσο μα τόσο εύκολα. Έχω δει ταινία σε τηλεόραση 48" (όχι HD) ενός φίλου με σύστημα ήχου αρκετά καλό και ναι παραδέχομαι ήταν πιο εντυπωσιακό και καλύτερο σε γενικές γραμμές από την αρχαία 21 crt που είχα αλλά την αίσθηση του σινεμά δεν μου την έδωσε σε καμία περίπτωση. Α ναι ξέρω. Κάποιος θα πεταχτεί να πει δεν ήταν hd η τηλεόραση. Κάπου είχα ποστάρει ένα λινκ με κάτι ζάμπλουτους τύπους που έχουν φτιάξει αίθουσα σινεμά μέσα στο σπίτι τους. Με αυτή τη περίπτωση συμφωνώ. Δύσκολα θα πήγαινα σε κανονικό σινεμά αν είχα κάτι τέτοιο.

Επιπλέον το σινεμά δεν είναι μόνο το να δεις μία ταινία. Είναι γενικώς το έξω, το βγαίνω από το σπίτι και πάω μία βόλτα. Τουλάχιστο έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Βγαίνω έξω βλέπω κόσμο, καταστήματα, γάτες, σκύλους κλπ κλπ. Όποιος περνάει καλύτερα με το να βλέπει μια ταινία μέσα σε τέσσερις τοίχους σαν πουλάκι φυλακισμένο τον παραπέμπω στην τελευταία πρόταση αυτού του ποστ μου.

pooky είπε:
Προτιμώ τις ώρες που θα θυσιάσω σε ένα πλαστικό μοντέρνο σινεμά να τις απολαύσω κατεβάζοντας τον αγλέουρα σε κάποιο φαγάδικο με καλη παρέα και κρασάκι...... :D :D:D
Περι ορέξεως που λένε... και εγώ αντί να πάω γήπεδο να δω ποδόσφαιρο και να γκαρίζω την κυριακή, κυλιέμαι στην λάσπη και κάνω σπηλαιολογία. Άσχετο; Καθόλου. Με άλλα λόγια γούστα είναι αυτά και ο καθένας όπως την βρίσκει.
 
Σωστός ο Telonios.

Άλλωστε τη γνώμη μας γράφουμε και τίποτε παραπάνω. Άλλοι τα πίνουν στα κωλόμπαρα, άλλοι τα χαλάνε στο τζόγο, άλλοι τα καπνίζουν, άλλοι τα παίζουν ιππόδρομο, άλλοι τα σπρώχνουν στα τζοιπάκεια και νοιώυοθν ηγέτες. (με 70 άτοκες σκλαβιές, όχι που δεν τα τόγραφα...... )

Εσύ τα χώνεις να αγοράσεις ακριβό εξοπλισμό σπηλαιολογίας, Amiges και software, εγώ δεν μπορώ αν δεν έχω full HD οθόνη και 2 - 3 πανάκριβα laptops. (Άντε και 30 Dreamcast!!!! )

Ο καθένας με τη τρέλλα του!!!!!!
 
pooky είπε:
εγώ δεν μπορώ αν δεν έχω full HD οθόνη και 2 - 3 πανάκριβα laptops. (Άντε και 30 Dreamcast!!!! )
(φιλοσοφικο offtopic) Φυσικα και μπορεις... απλα νομιζεις οτι τα χρειαζεσαι :cool:
 
Τελειως πληροφοριακα, ενας πολυ αξιοπρεπης βιντεοπροβολεας 1280x720 που μπορει να δωσει εντυπωσιακη εικονα σε διασταση εως 100" στοιχιζει (καινουριος και με 3 χρονια εγγυηση) λιγοτερα απο 1000 ευρω...
 
1700 περίπου το μαύρο τέρας τη Epson με full HD ανάλυση.

Το HD ready της ίδιας εταιρείας κοντά στα 700 με 800 ευρώ και είναι υπεραρκετό για ότι θες να κάνεις (ακόμα και για παιχνίδι με υπολογιστή).

Αλλά εγώ έχω μια μανία με το μαύρο χρώμα στις συσκευές.............
 
pooky,έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο γρήγορα μπήκε για τα καλά στο αίμα σου η υπόθεση High Definition....

(εγώ στο είχα πει αν θυμάσαι,όχι πολύ καιρό πριν,άλλωστε το λέει κι η υπογραφή μου...

Και φαντάσου ότι εγώ HD τηλεόραση δεν έχω,ό,τι έχω δει είναι στο 19' monitor μου.Πάντως χθες είδα HD trailer John Rambo κι έπαθα !!! )
 
Μιας και το θέμα ξέφυγε απο το κλείσιμο των Village Center Αμαρουσίου, τα επίμαχα posts μεταφέρονται εδώ ωστε να συνεχιστεί η σφαγή.. :D
 
Παντως με

~ 900 για ενα 720p προβολικο

~ 150 για ενα 16/9 χειροκινητο πανι με μαυρο πλαισιο

~ PC/360/PS3/BR/HDDVD

~ 500 για 5.1 Amplifier

~ 600 για 5.1 σετ ηχεια

καθαρισες...

Και αν ψαξεις προσφορες, η "λυπητερη" κατεβαινει δραματικα ;)
 
Στη 47άρα fullHD PHILIPS. που πήρα πρόσφατα, σύνδεσα την HD SONY CAMERA του κουνιάδου μου που πήγε γαμήλιο ταξίδι στις Μαλδίβες....

Μπορώ να σας πω πως είναι σαν να έχω ένα ανοιχτό παράθυρο στις Μαλδίβες...

Αφού κάποια στιγμή πίστεψα πως θα βραχώ από τα υπέροχα νερά!

Φαίνονται λεπτομέρειες που δεν είναι ορατές ακόμα και στην real life (και δεν υπερβάλλω καθόλου).

Όλα φαίνονται απίστευτα 3D!

Πολύ ωραίο πράμα το Full HD τελικά!!!

(Που θα πάει... Θα το χτυπήσω και το PS3, οσονούπω!)
 
Πίσω
Μπλουζα