Real Time Tactics Games

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Ενα Genre που πλεον δεν υπαρχει με ελαχιστες εξαιρεσεις ,ενα genre που το γνωρισαμε στο PC με μερικα κομματια παρα κατω που κυκλοφορησαν και σε κονσολες,ενα απο τα αγαπημενα μου genre με κομματια πολυπαιγμενα που τα επισκεφτομαι καθε 3-4 χρονια και ας εχουν περασει πανω απο 15 χρονια απο τοτε που κυκλοφορησαν.


Το πιο γνωστο απο ολα ειναι το
Commandos με τα δυο του Sequels με το 2 μερος να ξεχωριζει απο τα υπολοιπα ,στο τριτο βαλανε και ολιγη απο 3D και το χαλασανε κατιτις.

 


Προβολή συνημμένου 136006

 


Αλλο αγαπημενο και πολυπαιγμενο ειναι το
Desperados ,καλοφτιαγμενα γραφικα οπως και το παραπανω σε western setting και σε αυτο το 2ο μερος το γυρισε σε 3D με αναμικτα αποτελεσματα.

 


Προβολή συνημμένου 136005

 


Tριτο ητανε το
Robin Hood: The Legend of Sherwood παρομοιου gameplay με τα παραπανω σε medieval κατασταση.

 


Προβολή συνημμένου 136004

 


Kαι ενα που δεν εχω παιξει ποτε και θα ηθελα να το παιξω αν και οι πληροφοριες για αυτο ειναι ελαχιστες στο νετ ειναι το
Εscape from Alcatraz,ενα μειγμα commandos με Prison break.

Tελος παντων αρχες της προηγουμενης δεκαετιας δεν ειχα εκτιμησει το pc gaming ,ημουν κονσολας μεχρι που επαιξα τα παραπανω,να ειναι καλα το GOG που τα παιζουμε ακομη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Commandos ηταν κορυφη!!

Στην εποχη τους ηταν πολυ γνωστα παιχνιδια , θυμαμαι οτι οι περισσοτεροι συμμαθητες μου επαιζαν Commandos.

Απο τα αλλα 2 μονο το desperados ειχα παιξει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό το Commandos, απίστευτα δύσκολο...

Δεν κατάφερα ποτέ να προχωρήσω κανένα αρκετά...
 
Απίστευτα δύσκολο παιχνίδι το Commandos αλλά καλό. Το είδος πάει πολύ πιο πίσω βέβαια, με τα πρώτα δείγματα να είναι το Cytron Masters του Dan Bunten και το Legionnaire του Chris Crawford το μακρινό 1982. Πολύ διασκεδαστικά είναι το Syndicate και το Cannon Fodder τα οποία νομίζω παίζονται πολύ άνετα και σήμερα.
 
Και τα 3 παιχνιδια που αναφερονται στο θεμα τα εχω λιωσει πραγματικα τα ειχα μεγαλη καψουρα ειδικα το commando το μονο προβλημα ηταν πως τα επαιζα με καπου 15 το πολυ 20fps και στην πιο χαμηλη αναλυση λογο ενος σαβουροPC που ειχα αλλα η τρελα μου γιαυτα ξεπερνουσε αυτο το εμποδιο :D

Οσον αφορα το cannon fodder το επαιζα στο SNES και πραγματικα η κασσετα ειχε λιωσει.Πολυαγαπημενο παιχνιδι.
 
αμαν τι μου θυμισες....το desperados ηταν τοσο τελειο διοτι δεν ηταν τοσο τρελα δυσκολο σαν το κομαντο

φοβερα παιχνιδια ολα!!
 
Παντως προσωπικα το Commandos δεν θα το χαρακτηριζα δυσκολο,αυτα τα παιχνιδια και ιδιως το Commandos εχουν ενα μυστικο,θελουνε να το παρεις αργα,οσο πιο αργα μπορεις,one man down at the time και one step at the time.


Αν εισαι ανυπομονος να φτασεις στον στοχο σου εχει πολλα retry.
 
Ωραίος ο Aardvark. :thumbup: Θυμάμαι καλά το Commandos μιά και το είχα παίξει εκείνον τον καιρό (με είχε ζορίσει και εμένα :D ), αλλά αυτός που ήταν πραγματικά "άρρωστος" (με όλη τη σειρά), ήταν ένας συνάδελφός μου. Μιλάμε για τρελλό κόλλημα - έπαιζε πρωί-μεσημέρι-βράδυ !! Προσωπικά, τo μόνο που με είχε "χαλάσει" λιγάκι, ήταν ορισμένες προφορές των ηρώων, που μου φάνταζαν κάπως υπερβολικές.

Οσον αφορά τα Desperados & Robin Hood, δυστυχώς δεν πρόλαβα ποτέ να ασχοληθώ...

Σε γενικές γραμμές πάντως, τέτοια παιχνίδια μπορεί να βρεί κανείς σε διάφορες κλίμακες (απο ατομικό/unit επίπεδο, μέχρι squad level, platoon level, company level, κ.ο.κ.) Υπήρχαν πολλοί και διάφοροι τίτλοι που συνδίαζαν real time με tactical στοιχείο και οι οποίοι κυκλοφόρησαν περίπου την ίδια εποχή με τα Commandos, Desperados, Robin Hood. (π.χ. Sudden Strike, Close Combat, Warhammer:shadow of the horned rat, Myth:the fallen lords, MechCommander, Desert Rats vs Afrika Korps, κλπ,κλπ,κλπ - η λίστα είναι μεγάλη)

Eνα άλλο παιχνίδι που φαινόταν να είναι κοντά στο ιδιαίτερο στυλ των Commandos/Desperados/Robin Hood, ήταν και το Chicago 1930. (όμως πέρα απο ανάγνωση reviews -όπου είχε αποσπάσει μέτριες βαθμολογίες- ποτέ δεν ασχολήθηκα μαζί του για να ξέρω λεπτομέρειες).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Chicago θα το ψαξω thnx απο οτι ειδα ειναι απο τους creators του Desperados και Robin Hood,παντως RTT πλεον βρισκεις ενσωματωμενα στα RTS οπως Starcraft 2 και Warcraft III που υπαρχουν αποστολες που κυκλοφορεις τον ηρωα μονο του on a mission.
 
Nεο Desperaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaados με γραφικα σαν τα παλια !

Σε κονσολες και πισι.

 
21 Γενάρη έρχεται δωρεάν στο gamepass το Desperados 3!
Good things happen to those who wait, ακούς ρυγκαρουλη.:fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα