Renegade

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71






ΠΑΙΞΤΕ


Τα συμπεράσματα για το ποιά έκδοση είναι καλύτερη είναι δικά σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...o Stan έχει πάρει αμπάριζα και έχει ξετινάξει την αφρόκρεμα των amstradoπαινιδιών με τις κορυφαίες παρουσιάσεις του !! :thumbup:

(η ερώτηση του Stan στο τέλος του review είναι φυσικά ρητορική !! :D Οποιος απάντησε κάτι άλλο εκτός απο "amstrad", μάλλον του χρειάζεται επειγόντως οφθαλμίατρος... :biglaugh: )

Για το πολυαγαπημένο αυτό beat'em up είχα κάνει και στο παρελθόν κάτι σχόλια στο αντίστοιχο review του Alucard.

Πάμε πάλι λοιπόν:

Στα γραφικά δεν χωράει αμφιβολία για το ότι ο amstrad αφήνει τους υπόλοιπους οκτάμπιτους home micros χιλιόμετρα πίσω του. Είναι πραγματικά περιττή και ανούσια η οποιαδήποτε σύγκριση. (η κίνηση πάντως είναι ομαλότατη σε όλες τις εκδόσεις. Ο amstrad δεν έχει scrolling, αλλά η "μεταξένια" κίνηση αποζημιώνει και με το παραπάνω τον παίκτη - όπως και στο Gryzor άλλωστε).

Ο χειρισμός είναι υποδειγματικός σε amstrad & commodore (μιά και έχουν ξεχωριστά πλήκτρα για το άλμα και τα αριστερά/δεξιά κτυπήματα - όπως και στο arcade). O spectrum είναι ένα σκαλί πιό κάτω - χωρίς αυτό να σημαίνει πως ο χειρισμός του είναι κακός. Στις 128άρες εκδόσεις πάντως αξίζει να σημειωθεί πως ο spectrum περιλαμβάνει και την κίνηση/λαβή με το πέταγμα του αντιπάλου πάνω απο τον ώμο !! :thumbup:

Ο ήχος τώρα. Εδώ τα πράγματα έχουν ως εξής:

- Ο commodore παραδόξως βρίσκεται τελευταίος μιά και το μουσικό θέμα της πρώτης πίστας είναι το ίδιο που ακούγεται και στις υπόλοιπες, ενώ η εκτέλεση του θα μπορούσε να είναι και καλύτερη (το SID μας έχει καλομάθει). Τα δε ηχητικά εφφέ με δυσκολία ακούγονται - σε σημείο που να αναρωτιέται κανείς αν υπάρχουν καν !!

- Ο amstrad έχει υπέροχο ήχο, με την σωστή μουσική που αντιστοιχεί σε κάθε πίστα - εκτός απο την τέταρτη. Τα ηχητικά εφφέ είναι ξεκάθαρα και δυνατά.

- Ο spectrum θα έπιανε... υπόγειο, -ΑΝ- δεν υπήρχε η 128k έκδοση, η οποία όχι μόνο προσφέρει ήχο & μουσική αντάξια του amstrad, αλλά περιλαμβάνει ΚΑΙ την μουσική της 4ης πίστας !! (κατά την προσωπική μου άποψη, το renegade είναι ένα must have παιχνίδι για κάθε κάτοχο 128άρη spectrum).
 
Προσωπικά το θεωρώ καλό παιχνίδι σαφώς όμως χειρότερο του target renegade. Για μένα το παιχνίδι αυτό πάσχει στον ήχο διότι δεν είναι καθόλου ατμοσφαιρικός. Κάντε σύγκριση με το φοβερό target και θα καταλάβετε τι εννοώ. Τώρα για το θέμα ποια έκδοση είναι η καλύτερη, φυσικά του Άμστραντ!

Πάντως ξαναβλέποντας μετά από τόσα χρόνια τα παιχνίδια στις διάφορες εκδόσεις συνειδητοποιώ αφενός ότι ο c64 δεν ήταν καλύτερος από το cpc όπως ενίοτε έγραφαν στα περιοδικά (εντάξει στον ήχο μπορούσε καλύτερα...) ενώ τα σπεκτρουμάκια ότι έχαναν σε χρώματα το έδιναν σε περισσότερο καλοσχεδιασμένους χαρακτήρες. Ειλικρινά αν και οπαδός της commodore (βλ Amiga) δεν καταλαβαίνω που τα παιχνίδια του c64 ήταν καλύτερα από του cpc. Σε όσα τα έχω συγκρίνει ο Αμστραντ υπερέχει...τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια.
 
Το βασικό πρόβλημα σας είναι ότι ο Spectrum παραμένει σημείο αναφοράς.

Και μόνο που χρειάζεται διαρκώς να συγκρίνετε για να αυτοεπιβεβαιώνεστε λέει πολλά. :p
 
Φυσικα μπορουμε να κανουμε και μια κουβεντα για το Target Renegade...
 
Maddog είπε:
Το βασικό πρόβλημα σας είναι ότι ο Spectrum παραμένει σημείο αναφοράς.
Και μόνο που χρειάζεται διαρκώς να συγκρίνετε για να αυτοεπιβεβαιώνεστε λέει πολλά. :p
Το σπέκτρουμ 48κ το έχω ακόμα και είναι το πρώτο μου κομπιούτερ από τα τέλη του 83. Το συγκρίνω απλά ως ανταγωνιστικό μηχάνημα της εποχής και μέχρι εκεί. Ο σπέκτρουμ είναι βασιλιάς αν και στον αμστραντ ευχαριστήθηκα περισσότερο παιχνίδι ίσως λόγω του γεγονότος ότι δεν περίμενα τόσο να φορτώσει ελέω δισκέτας.

(Αν θέλεις να "πλακωθούμε" μπορούμε ν' ασχοληθούμε με τα atari st σε άλλο τόπικ που τα κοροϊδεύω όποτε μου δίνετε η ευκαιρία :D )
 
Τυχεροί είστε spectrum fans. Λείπει ο Amigos με τις μουστάρδες! :D
 
Περιμένετε, περιμένετε... έρχεται και το Target Renegade... όλα με την σειρά τους!
 
Άλλο ένα update που πιστεύω να σας αρέσει!
 
Πίσω
Μπλουζα