Restore Game: Night Breed

RetroCPC

RetroWannaBe
Joined
28 Mαϊ 2013
Μηνύματα
89
Αντιδράσεις
68
Έχω μια 3' δισκέτα η οποία διαβάζει μεν τα αρχεία με CAT, όταν πάω να τα τρέξω μου βγάζει Read Error.

Πιθανολογώ ότι έχει Bad Sector διότι δοκίμασα να την κάνω format και να ξαναμεταφέρω τα αρχεία (ή και άλλα αρχεία) αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο!

Παίζει να την σώσω με κάποιο τρόπο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Προσπάθησε να κάνεις το format με 2,3 διαφορετικά προγράμματα, ακόμα και σε amstrad κάποιου φίλου σου (ίσως έχει καλύτερο disk drive από το δικό σου). Ξέρεις πολύ καλά πως μιλάμε για δισκέτα σχεδόν 30ετίας. Τώρα αν ξέρει κάποιος κανένα καλό <<γιατροσόφι>> θα με ενδιέφερε κι εμένα, γιατί έχω κι εγώ 2,3 τέτοιες δισκέτες.

ΥΓ: Έχει το disc kit νομίσω μέσα από το cp/m.Για δοκίμασε κι αυτό.
 
Ευχαριστώ καταρχήν για το ενδιαφέρον!

Δεν περιμένω θαύματα προς θεού 30 χρόνια η δισκέτα έχει περάσει τα πάνδεινα!

Απλά λέω μήπως υπήρχε κάνα πρόγραμμα που να κάνει κατι σαν low level format!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ριζική λύση δεν υπάρχει αλλά...

...προσωπικά, χρησιμοποιώ τον εξής μπακάλικο τρόπο: αφού κάνω format, γράφω πολλά αρχεία του 1-3K, ανάλογα την υπομονή μου, ώσπου να γεμίσει η δισκέτα και μετά βλέπω ποια από αυτά "χτυπάνε". Τα μετονομάζω κατόπιν σε badsectr.bak και τα κλειδώνω -μάλλον περιττό, αλλά μου αρέσει το αστεράκι που κάνει μπαμ στο μάτι- ώστε να μην διαγράφονται με |era.

Μετά από αυτό, η υπόλοιπη δισκέτα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς πρόβλημα...
 
Ace είπε:
...προσωπικά, χρησιμοποιώ τον εξής μπακάλικο τρόπο: αφού κάνω format, γράφω πολλά αρχεία του 1-3K, ανάλογα την υπομονή μου, ώσπου να γεμίσει η δισκέτα και μετά βλέπω ποια από αυτά "χτυπάνε". Τα μετονομάζω κατόπιν σε badsectr.bak και τα κλειδώνω -μάλλον περιττό, αλλά μου αρέσει το αστεράκι που κάνει μπαμ στο μάτι- ώστε να μην διαγράφονται με |era.
Μετά από αυτό, η υπόλοιπη δισκέτα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς πρόβλημα...
Πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται αυτή η διαδικασία! Αλλά αμα δεν γράφεται καθόλου αρχείο σε κάποιο sector, δύσκολα να το μαρκάρεις. Δεν υπάρχει λογισμικο που να σου κάνει format και να μαρκάρει τα χαλασμένα ώστε να μην είναι προσπελάσιμα? Γιατί έχω την εντύπωση πως υπάρχει κάτι??
 
Ace είπε:
...προσωπικά, χρησιμοποιώ τον εξής μπακάλικο τρόπο: αφού κάνω format, γράφω πολλά αρχεία του 1-3K, ανάλογα την υπομονή μου, ώσπου να γεμίσει η δισκέτα και μετά βλέπω ποια από αυτά "χτυπάνε". Τα μετονομάζω κατόπιν σε badsectr.bak και τα κλειδώνω -μάλλον περιττό, αλλά μου αρέσει το αστεράκι που κάνει μπαμ στο μάτι- ώστε να μην διαγράφονται με |era.
Μετά από αυτό, η υπόλοιπη δισκέτα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς πρόβλημα...
Ωραίος,σωστή σκέψη!
 
Υπάρχει και λεγεται Disc' o ' Magic !! Μαρκάρει τα Bad sectors.

Επίσης υπάρχει το ειδικό για αυτό το σκοπό Multi Mark.
 
  • Like
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα