Retro αντικείμενα γενικώς.

Optimus

RetroActive
Joined
9 Δεκ 2006
Μηνύματα
481
Αντιδράσεις
181
Επισκέφτηκα πρόσφατα το χωριό μου και φωτογράφισα μερικά πράγματα που μου έφεραν στο νου παλιές αναμνήσεις. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άνοιξα αυτό το thread ή υπάρχει ήδη αυτό το θέμα παλιότερα..

Καταρχήν οι γονείς μου είχαν επαφή με έναν υπολογιστή με διατρητές καρτέλες μια και είναι καθηγητές. Ακόμα έχουν φυλαγμένη μια κούτα με εκατοντάδες. Εγώ δεν είδα ποτέ έναν τέτοιο υπολογιστή με τα μάτια μου. Αλλά φωτογράφισα μια καρτέλα από κοντά για να φαίνονται και οι λεπτομέριες.

[edit] Dead pic [edit] 

Έπειτα αυτό το αγροτικό όχημα είναι θρυλικό, ήταν πάντα εκεί στο χωριό μου και έβλεπα ένα μπάρμπα να φορτώνει πράγματα και να το ξεκινάει. Κάποτε παίζαμε πάνω σε αυτό, ανεβαίναμε μέσα, πατούσαμε τα κουμπιά όταν είμασταν μικρά (εγώ και ο αδερφός μου), με πορώνει πολύ, μου 'ρχεται να το ξανασχεδιάσω στον υπολογιστή και να το περάσω σαν mod στο Carmageddon :)

[edit] Dead pic [edit] 

Ένα παλιό τηλεκοντρόλ. Μου 'χει μείνει ανάμνηση. Πλάκα έχει πόσο κακομούτσουνο είναι. Φαίνομαι στο reflection :)

[edit] Dead pic [edit] 

Και τα υπόλοιπα.

[edit] Dead pic [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα, από αυτό το τηλέφωνο πρέπει να είχαν πουληθεί αρκετές χιλιάδες κομμάτια στην Ελλάδα! Είχαμε και στο σπίτι μου ένα και το είχα δει και σε πολλούς άλλους! Best seller!

(Δεν αποκλείεται να είναι και made in Greece. Δεν υπάρχει πια το τηλέφωνο για να τσεκάρω μήπως γράφει τίποτα, οπότε βασίζομαι σ'εσένα όταν το ξαναδείς.)
 
Πολύ retro οι φωτογραφίες σου Optimus.Ίσως θα μπορούσες να τις εντάξεις εδώ.Nice work! :)
 
Giama είπε:
Χα χα, από αυτό το τηλέφωνο πρέπει να είχαν πουληθεί αρκετές χιλιάδες κομμάτια στην Ελλάδα! Είχαμε και στο σπίτι μου ένα και το είχα δει και σε πολλούς άλλους! Best seller!
(Δεν αποκλείεται να είναι και made in Greece. Δεν υπάρχει πια το τηλέφωνο για να τσεκάρω μήπως γράφει τίποτα, οπότε βασίζομαι σ'εσένα όταν το ξαναδείς.)
Ελα ρε Giama !!! :biglaugh:

Αυτα τα τηλεφωνα τα έδινε ο ΟΤΕ '70 - '80 με τη σύνδεση που έκανες. Σχεδόν όλα τα σπίτια είχαν και από ένα.

(Made by SIEMENS ή ΙΤΤ) ;)
 
teflon είπε:
Αυτα τα τηλεφωνα τα έδινε ο ΟΤΕ '70 - '80 με τη σύνδεση που έκανες. Σχεδόν όλα τα σπίτια είχαν και από ένα.(Made by SIEMENS ή ΙΤΤ) ;)
Μπράβο, το φαντάστηκα ότι θα το έφερνε ο ΟΤΕ, πώς αλλιώς να είναι τόσο διαδεδομένο.

Χμμ, από τότε πήγαιναν παρεούλα Siemens και OTE ε;
 
Που είναι οι φωτό ; (οέο)
 
Ωχχχχ! Που πήγαν οι φωτο λεμε.......!!!!

Οταν σας λέω εγώ να αφήσετε κλειδιά, εσείς εκεί το χαβά σας, πάλι άφησα ξεκλείδωτα χθες και οριστε τι κάνανε οι επισκέπτες !!!!!!! Αλωνίζαν.......:biglaugh::biglaugh:
 
Υπήρξε μια εποχή που κυκλοφόρησε ένα ραδιόφωνο που στηριζόταν στον καρπό σαν ρολόι με φαρδύ λάστιχο και στο πλάι είχε δύο κουμπία. Με το ένα άλλαζες σταθμό και με το άλλο ένταση. Μήπως είχε και κανείς άλλος και αν ναι μήπως υπάρχει φωτογραφία;
 
Κριμα που τα links των φωτο του Optimus,δεν λειτουργουν πλεον.

Κλασικο και μεγαλο προβλημα για τα φορουμς που δεν διαθετουν Galleries.

Αλλος ενας λογος να χρησιμοποιει ο καθενας την προσωπικη Retromaniax Gallery που εχει στο προφιλ του ;)
 
krios είπε:
Υπήρξε μια εποχή που κυκλοφόρησε ένα ραδιόφωνο που στηριζόταν στον καρπό σαν ρολόι με φαρδύ λάστιχο και στο πλάι είχε δύο κουμπία. Με το ένα άλλαζες σταθμό και με το άλλο ένταση. Μήπως είχε και κανείς άλλος και αν ναι μήπως υπάρχει φωτογραφία;
Ρε συ, που στο καλό το θυμήθηκες αυτό τώρα;;;;;;

Πω πω, το είχα και κράτησε δεν κράτησε μια μέρα!!!!

Κυριακή χαρά, ούτε καν Δευτέρα πρωί λύπη!!!!!

Τρομερό σαν ιδέα, αλλά, μούφα ολκής!!!!!! :D :D
 
[edit] Dead pic [edit] 

το ραδιόφωνο της γιαγιάς (αρχές 70ς νομίζω)

και... η λάμπα πετρελαίου (διασώζεται μια χαρά -μην δίνετε σημασία στο καλάθι με τις πατάτες και τα κρεμύδια πίσω, αυτό ειναι δική μου εικαστική παρέμβαση, του σήμερα) :D

[edit] Dead pic [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτα ειναι ρετρο πραγματα!!! H γιαγια πρεπει να ηταν μεσα στην μοδα Hera, καθως το ραδιο ειναι προιον της Nippon Victor Company of Japan, πριν μεταλαχτει στη γνωστη μας πλεον JVC! To ραδιοφωνο αυτο μπορει να μην λειτουργει με tubes, αλλα εχει την πρωιμη transistor τεχνολογια που αυτοματως το κανει αλεξισφαιρο και ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει ακομα, μιας και απο την φυση τους ειναι αθανατα (και χτυπουν κατι απιστευτες τιμες αναμεσα στους συλλεκτες!). Καταπληκτικο κομματι!
 
Ο μπαμπάς του ηλεκτρικού τρυπανιού. κυκλοφορούσε το '70. Χειροκίνητο και κυρίως αθόρυβο

12219.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα