Retro μικροσκόπιο & πατέντα

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
πως γίνετε το απαρχαιωμένο CARL Zeiss (JENA) να μου δείχνει και ψηφιακές φωτός.. είναι άλλο θέμα.. πάντως δεν είναι κούκλα το εργαλείο?

2000878440711878350_rs.jpg


2000804732087781267_rs.jpg


άντε να σας πω .. όλα παίζονται με το φως.. 2 ειδικά πολύ ισχυρά Ledakia λευκού φωτός από πάνω και από κάτω και με απλά φίλτρα φιμέ φωτός.. τραβάς ωραιότατες φωτός από το ματάκι που βλέπουμε.. με ψηφιακή μηχανή!

τελείως δικη μου σκέψη..

δε ξέρω αν το έχω βάλει σε σωστό topic ας το μεταφέρουν οι moderators..

:D
 
Πολύ όμορφο το οπτικό σου μικροσκόπιο Anemos.

Μπορείς να μας δώσεις κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά π.χ. τι μεγέθυνση μπορείς να επιτύχεις;

Όσο για τις φωτογραφίες, τι ακριβώς είχες τοποθετήσει για να παρατηρήσεις;
 
δε ξέρω ακριβώς ποσο μεγένθυση κάνει όμως είναι πολύ ισχυρό..

p.x το microchip τιηςτηλεκαρτας που είναι 1x2 χιλιοστά περίπου.. μπόρεσα να δω σαν μια πόλη μέσα ..όλα ta κυκλώματα σαν λεωφόρους και κτίρια μεγάλα..

στη πιο πάνω φωτό.. φωτογράφισα ένα είδους σκόνης.. μιλάμε σαν πούδρα λεπτή.. να δω αν κάποιος αναγνωρισει.. τι σκόνη είναι αυτή..? :D
 
Anemos...Μικροσκόπια και τηλεσκόπια δώσε μου και πάρε μου την ψυχή..Ωραίο κομμάτι που το βρήκες?
 
Please post κι άλλες φωτογραφίες !!!
 
Πολύ ωραίο εργαλείο, θα διαφωνήσω με τη modα που του έκανες όμως.

Αυτά είναι κειμήλια και πρέπει να είναι original.
 
το MOD βγαίνει σε 15 sec..

όλα είναι αφαιρούμενα υλικά,με χαρτόνι οι βάσεις, και αυτοκόλλητα stick και velcro για τα Led & καλώδια.

δε θα χάλαγα ποτε κάτι τέτοιο κειμήλιο a το πατέρα μου..
 
Και πάνω στο θέμα μας τώρα...για όσους δεν έχουν μικροσκόπιο και θέλουν να ζήσουν την εμπειρία της μεγέθυνσης υπάρχει το Virtuallab.Κατεβάζεις διάφορα αντικείμενα πετρώματα και ζωντανούς οργανισμούς και τα κάνεις μεγέθυνση στο virtual φακό του προγράμματος...Εντυπωσιακές φωτογραφίες είναι αυτές που φτάνουν μέχρι τα 30 Mpixels με ανάλυση για αφίσα ολόκληρου κτιρίου...
 
......Ζάχαρη άχνη;;;; :conf:
 
Turrican είπε:
......Ζάχαρη άχνη;;;; :conf:
οχι.. είναι πολύ λεπτή διαμαντόσκονη για λείανση κάτι σαν γκρίζα πούδρα φαίνεται με το μάτι..

οι κίτρινοι κρύσταλλοι είναι διαμάντια μικροσκοπικά δηλαδή.. κομμάτια από κατεργασία διαμαντιών. εγώ την περνω και φτιάχνω ειδικούς τροχούς για τρόχισμα και λείανση πολύ σκληρών μετάλλων και καρβιδίων.

:thumbup:
 
geoanas είπε:
Please post κι άλλες φωτογραφίες !!!
I made.. diamond pointer (δεν κανει για το screen του DS.. ) :diablotin:

βεβαια ο μισος κοκος του διαμαντιού είναι μέσα στον ορείχαλκο σφηνωμένος και κολλημένος με ειδική κολλα.

2004395654032179665_rs.jpg


2004374909206685279_rs.jpg
 
μια πρόχειρη γραφή.. πάνω σε κρύσταλλο. :thumbup:

2006228392218747726_rs.jpg
 
2 ακομα μυτουλες.. για να εχουμε και επιλογες.. :)

2004009256126013223_rs.jpg


2004084776695401095_rs.jpg


2004062152573287992_rs.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα