Retro Browser

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Θα το βρείτε εδώ και είναι βασικά ο Safari.

attachment.php
 
Pixelfari λεγεται!!!

Πολυ ωραιο!!!
 
WalkerYannis είπε:
Θυμάστε τους Navigator, Mosaic?
Και βέβαια, ο Netscape Navigator ευθύνεται για την πρώτη μου σύνδεση με το Διαδίκτυο, το 1995 στη Θεσσαλονίκη. Αθάνατο Πολυτεχνείο. Αν και δεν ήταν στη σχολή μου, έμπαινα και έκανα σύνδεση, καθώς δεν είχαμε τότε δίκτυο στη δική μου σχολή...
 
Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν είχε πρωτοξεκινήσει ν' ασχολείται με linux (long live Mandrake Linux & νυν Mandriva!), να θέλω να δουλέψω ό,τι εργαλείο έβρισκα στη διανομή (χωρίς απαραίτητα να γνωρίζω και τι κάνει! :p ), μέχρι που είχα σκοντάψει στον Lynx!

Μιλάμε για τον απόλυτο - command line-retro style browser! Βάλε ότι ημουν λίγο μικρή & λίγο ονειροπαρμένη, οπότε είχα την αίσθηση του "hacker" ή επειδή δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι υπήρχε εκείνη η λέξη τότε, του "γκουρού" των υπολογιστών! :p

Αποδείχτηκε όμως σωτήριος, για όταν είμαι σε δημόσιους χώρους και θέλω να περιηγηθώ στο internet. Επειδή ανέκαθεν μ' εκνεύριζε που άνοιγα το laptop / netbook κι ένιωθα την ανάσα των άλλων πάνω από το σβέρκο μου, να παρακολουθούν τι κάνω και πού σερφάρω (αλήθεια, πόσο αγενές είναι αυτό!!!), δοκίμασα να χρησιμοποιήσω τον Lynx, στοχεύοντας στην υψηλή απέχθεια που εμφανίζει η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων σε οτιδήποτε είναι σε μαύρο παράθυρο, έχει χρωματιστά γράμματα & θυμίζει terminal!

100% επιτυχία! Μόλις βλέπουν το μαύρο παράθυρο, χλωμιάζουν κι εγκαταλείπουν την προσπάθεια! :)

Επειδή το χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα, για όσους mac users ενδιαφέρονται: Lynx for MacOSX Lion ;)
 
Για να ρωτησουμε εδω τα παιδια θα θελαν ενα τετοιο Look στο Retromaniax....δεν ειναι αναγκη να ειναι κατι μονιμο,ενα skin να πουμε..


Μια μουσταρδι αποχρωση θα ηταν σουπερ!
 
Λοιπόν μόλις πάω σπίτι, θα σας ποστάρω screenshots πώς φαίνεται το Retromaniax μέσα από το lynx! :)

Θα ξετρελαθείτε! Το ρετρό σε όλο του το μεγαλείο λέμε!
 
Ωραιο thread που τωρα το ανακαλυψα!Λοιπον παρτε μια ιδεα απο τους "ρετρο" browsers που εχω χρησιμοποιησει (ή μαλλον καλυτερα απο τους browsers σε ρετρο pc)..

1)Arachne:ισως o καλυτερος περιηγητης σε DOS..τον χρησιμοποιουσα για 3 χρονια περιπου..ετρεχε αρκετα καλα στον υπολογιστη που ειχα (386DX,8MB ram,1Mb VGA).Συνδεομουν με το ενσωματωμενο dialer-packet driver που ειχε,αλλα αργοτερα χρησιμοποιουσα το lsppp packet driver που ειχε λιγοτερες απαιτησεις σε μνημη..μερικα screenshots:

Προβολή συνημμένου 44764

Προβολή συνημμένου 44765

Σημειωστε επισης οτι ειναι ισως ο μοναδικος full Graphic browser που τρεχει σε XT-pc με CGA:D

2)Webmagick:Δεν ειναι αυτονομος αλλα περιλαμβανεται στο Βreadbox Ensemble(γνωστο και ως GEOS 4-το καλυτερο κατ'εμε GUI για ρετρο pc).Ταχυτερος τoυ arachne και με δυνατοτητα copy-paste που στο DOS δεν υπηρχε...

Προβολή συνημμένου 44766

Aπαιτησεις:286+,CGA

3)Nettamer:ενας shareware text browser που μπορει να δειξει και εικονες με πολυ χαμηλες απαιτησεις που τρεχει σε XT-pc..η shareware εκδοση σου επιτρεπει αρκετη χρηση..δυστυχως δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλο packet driver οπως στην "αραχνη" αλλα ο ενσωματωμενος λειτουργει καλα..

Προβολή συνημμένου 44767

4)IBM Webboy:ενας "εξωτικος" browser σε DOS απο την μακρινη Ιαπωνια..δινοταν με το καταπληκτικο ΙΒΜ pc 110..αρχικα ειχα βρει την shareware εκδοση που την πουλουσε μια Βραζιλινιακη :eek: εταιρια που δεν επετρεπε online browsing αργοτερα ομως βρηκα την ιαπωνικη shareware εκδοση ,που επετρεπε να μπεις online με time limit ομως..για να λειτουργησει χρειαζοταν καμμια 5-6 TSR's στο autoexec.bat και στο config.sys..μεσω reverse engineering ειχα κανει τα πιο πολλα μενου απο τα Ιαπωνικα στα Αγγλικα ::) ...

Προβολή συνημμένου 44769

Aπαιτησεις:386+,VGA

5)Lynx for dos/Bobcat:O γνωστος text browser για DOS.Aπαιτει 386 γι'αυτο υπαρχει και ο Bobcat που τρεχει σε ΧΤ..

6)Minuet text browser:οταν τον ειχα δοκιμασει πριν αρκετα χρονια εμπαινε σε λιγα sites αλλα παντως λειτουργουσε..απο τους πρωτους browsers σε dos

desktop_stonage.jpg

desktop_sandy.jpg

WEBMAG01.jpg

tamer1.jpg

wb_scr.gif
 
Dear Kat-Resurrector, "ζωγραφίσατε"! :thumbup:

Μόνο 2 από τους 6 ήξερα! :(
 
...Και κρατώντας την χθεσινή υπόσχεσή μου, ιδού μερικά screenshots του πώς φαινόμαστε μέσα από έναν text browser:

Πληκτρολογώντας το "www.retromaniax.gr"! :D

attachment.php


Αμέσως μετά το login:

attachment.php


....στην αρχική σελίδα του φόρουμ:

attachment.php


& βλέποντας τα "Νέα Μηνύματα":

attachment.php


E, πείτε με: Δεν έχετε αυτή την αίσθηση του σούπερ-ντούπερ-χακερο-θεού του ίντερνετ?! :D
 
Να γυρισουμε τον GRM III σε Gopher? :)
 
Ναι, μόνο αυτό του έλειπε! :biglaugh:
 
Πωπώ! Επιστροφή στην λίθινη εποχή!

Τουλάχιστον αυτό δεν μπορεί να χτυπήσει BSOD... :)
 
Πίσω
Μπλουζα