Retro City Rampage

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Aardvark
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
15.032
Αντιδράσεις
4.249
Πως μας ξεφυγε αυτο,παρωδια retro games του Grand Theft Auto ,homage στα 8bits και ερχεται σε WiiWare, Xbox Live Arcade, PlayStation Network!

The game pays tribute to many titles through its storytelling, levels and character abilities, such as Super Mario Bros, The Legend of Zelda, Mega Man, Contra and Bionic Commando, among others.
[video=youtube;7JE7on_-iec]



Διαβαστε στο λινκ


http://en.wikipedia.org/wiki/Retro_City_Rampage
 
To παιχνιδακι το εχω στο Wii.Ενταξει δεν ειναι και κατι το τρομερα αξιολογο αλλα καμια ωριτσα μπορεις να την σκοτωσεις αν βαριεσαι μεχρι θανατου.
 
Το θυμάμαι (και είχα αναφερθεί σε αυτό στο PC master) εδώ και 8-9 χρόνια περίπου, όταν ακόμα ονομαζόταν Grand Theftendo και ήταν να βγει στο... NES!

Δεν νομίζω να έχει περάσει τόσος καιρός που να περιμένω κάποιο indie παιχνίδι (ακόμα και το Fez λιγότερο χρειάστηκε...)

metalcandyman είπε:
To παιχνιδακι το εχω στο Wii.Ενταξει δεν ειναι και κατι το τρομερα αξιολογο αλλα καμια ωριτσα μπορεις να την σκοτωσεις αν βαριεσαι μεχρι θανατου.
Μααα... δεν έχει βγει ακόμα!!!

//Μήπως το μπερδεύεις με το River City Ransom, του οποίου υποτίθεται είναι παράφραση το όνομα;
 
Olorin είπε:
Το θυμάμαι (και είχα αναφερθεί σε αυτό στο PC master) εδώ και 8-9 χρόνια περίπου, όταν ακόμα ονομαζόταν Grand Theftendo και ήταν να βγει στο... NES!
Δεν νομίζω να έχει περάσει τόσος καιρός που να περιμένω κάποιο indie παιχνίδι (ακόμα και το Fez λιγότερο χρειάστηκε...)

Μααα... δεν έχει βγει ακόμα!!!

//Μήπως το μπερδεύεις με το River City Ransom, του οποίου υποτίθεται είναι παράφραση το όνομα;
Δικειο εχεις φιλε μπερδευτηκα με το ονομα.Το ενα ειναι σαν το grand theft auto και αυτο που λεω εγω ειναι παιχνιδι του NES και ειναι Beat'em up. Αυτο που αναφερεις ειναι και πραγματικα ενω ειναι ευχαριστο παιχνιδακι χλωμο να ασχοληθεις και δευτερη φορα μαζι του.Φυσικα για μενα μιλαω αλλος μπορει να το γουσταρει τρελα.
 
Captain Kal είπε:
Ήταν να βγει τον Μάιο.
Ναι, το θυμάμαι... Τώρα λένε ένα γενικό "Summer 2012", το οποίο υποθέτω κι αυτό θα αλλάξει σύντομα σε κάτι άλλο (Q4 2012, ίσως;; ;) .
 
Κυκλοφόρησε επιτέλους σήμερα... :darkglasses: :D

Ή τουλάχιστον σήμερα για PC (Steam, GOG), PSN, PS Vita και σύντομα για XBLA, WiiWare.

Αν και μου έστειλε review code ο Provinciano, δεν το έχω τρέξει ακόμα, αλλά θα το κάνω σύντομα για να γράψω κάποια στιγμή και το review... ;)

Ιδού το launch trailer:

 
Λοιπόν, το τίμησα το παιχνιδάκι, ιδού και το review...

Πραγματικά, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες αναφορές υπάρχουν σε παιχνίδια, ταινίες, σειρές, πρόσωπα, συνήθειες της εποχής των 80s/90s! Και παρόλα αυτά, δεν έχει πολλά να ζηλέψει στο gameplay του από ένα συμβατικό sandbox. Απλώς ίσως βασίζεται πολύ στη διακωμώδηση και στα references στα 80s/90s και ίσως να χάνει τη μισή του αξία για κάποιον που είναι κάτω των 25-30...
 
Ωραιο review! Μου ανοιξες την ορεξη...
 
Το παιχνιδάκι είναι σκέτη πώρωση, ειδικά για μας τους ρετρολάγνους. Το cross buy/play για Ps3/Psvita το καθιστά υποχρεωτική αγορά σε όσους έχουν τα κονσόλια...Όσο για το review σου Νότη, τα είπες όλα στο τέλος...

... Απλώς δεν θα βιώσουν αυτό που βίωσα εγώ όταν, έστω και για λίγες ώρες, μου δημιουργήθηκε η ψευδαίσθηση ότι ήταν Σάββατο πρωί, βρισκόμουν στο παλιό μου δωμάτιο, καθόμουν στη μοκέτα, έπαιζα NES και έβλεπα κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση...
Αυτό που έκανε ο τυπάς με το παιχνίδι είναι φοβερό. Εξάλλου αυτό υποτίθεται κάνουν τα games, μας διασκεδάζουν και μας ταξιδεύουν νοερά...
 
Πίσω
Μπλουζα