Retro Joystick

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.931
Αντιδράσεις
1.172
Τις προάλλες δέχτηκα με χαρά την ακόλουθη δωρεά από έναν φίλο:

jtxi5.jpg


Ένα joystick αγορασμένο κατά το ΄88 για τις ανάγκες του 8086 του. Δυστυχώς δεν είναι πλέον πλήρως λειτουργικό, αφού παρόλο που αναγνωρίζεται κανονικότατα δε μπορεί να «πιάσει» όλες τις κατευθύνσεις. Για να το δοκιμάσω, έπαιξα λίγο “Test Drive” και είχα ένα πρόβλημα στις αριστερές στροφές, χεχε…

Έκτος από το κόκκινο κουμπί έχει κι ένα άλλο, λευκό, στο μπροστινό μέρος. Φαίνεται λίγο στην παραπάνω φωτογραφία του κουτιού. Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον, γιατί δεν το είχα ξαναδεί, ήταν τα δύο κυλιόμενα διακοπτάκια(…) ένα οριζόντιο κι ένα κάθετο. Προφανώς χρησιμεύουν στο calibration αλλά πειραματιζόμενος μαζί τους δεν κατάφερα να βελτιώσω την απόκριση του μοχλού. Μάλλον κι αυτά έχουν αποδημήσει...

Για οδηγίες κλπ, ούτε λόγος φυσικά. Ο μοχλός αυτός πουλιόταν μέσα σε ένα κουτί που απ’ έξω έγραφε απλά “Joystick”. :D

Μάλλον θα το δώσω σε κανένα καμένο «τσακάλι» ηλεκτρολόγο να του ρίξει μια ματιά, μήπως και το αναστήσω…
 
να πάρει ! τι μου θύμισες τώρα.....είχα ένα ίδιο και τα διακοπτάκια ήταν όντως για το calibration !!!
 
Εκείνη την εποχή είχα πετύχει κι ένα πολύ κουφό στην κατασκευή Joystick. Τοποθετούσες τους βραχίονές του(με βεντούζες ίσως; ) πάνω στα num keys και ήσουν έτοιμος. :D

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω γιατί προτίμησα να αγοράσω ένα «κανονικό» joystick...

Οποιεσδήποτε πληροφορίες πάνω σ’ αυτό το αντικείμενο είναι ευπρόσδεκτες. :thumbup:
 
Εχω ακομη ενα joystick για PC,που μοιαζει με to θρυλικο pacman,αλλα ειναι λευκο με κοκκινα buttons και μοχλο-μπιλια και ΠΟΛΥ ανθεκτικο,αλλα δεν θυμαμαι την μαρκα....

Θα το ξεθαψω και θα σας πω......
 
Το καλυτερο joystick ειναι το Tomahawk.Ελληνικης κατασκευης και αθανατο.Το εχω ακομα σε αριστη κατασταση.Μου εκανε παρεα απειρες ωρες στον 6128 και στην Amiga
 
Παιδιά, να καταδικάσουμε όλοι μαζί, το ΤΡΑΓΙΚΟ joystick που είχαν τα πρώτα Atari !

ΔΕΝ είχε βεντούζες, και έδινες μάχη για να το κρατήσεις !

atari-joystick-250x285.jpg
 
Το ψαχνω σαν παλαβος διοτι μου λειπει απο το Atari 2600 μου.

Εχω ανοιξει thread στις αγγελιες.

Βοηθεια χριστιανοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

το ΤV κονσολακι στη φωτο του Exetlaios το εχω και περα απο το εξυπνο τρυκ της σχεδιασης που μοιαζει με το 2600 joystick εχει μετριο emulation...

Ψαχνω και το Αtari FlashBack2!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Shadowdancer2501 είπε:
Το καλυτερο joystick ειναι το Tomahawk.Ελληνικης κατασκευης και αθανατο.Το εχω ακομα σε αριστη κατασταση.Μου εκανε παρεα απειρες ωρες στον 6128 και στην Amiga
Μακράν το καλύτερο!!! Αυτό και τα Pac-Man. Αλήθεια η εταιρία πο τα έβγαζε να έχει κανα ξεχασμένο stock?

exetlaios είπε:
Παιδιά, να καταδικάσουμε όλοι μαζί, το ΤΡΑΓΙΚΟ joystick που είχαν τα πρώτα Atari !ΔΕΝ είχε βεντούζες, και έδινες μάχη για να το κρατήσεις !
Το τετράγωνο ήταν πράγματι άθλιο. Εγώ είχα το joy με τα δυο fire δεξια-αριστερά και το έπιανες απο κάτω. Μακράν καλύτερο.

@Wally

Κάπου θα βρούμε , που θα πάει (το άλλο όμως :p )
 
Πίσω
Μπλουζα