Retrobit 2016! ...και φέτος στην ΔΕΘ

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
280
retrobit_web.jpg


Ένα μικρό ταξίδι στο παρελθόν….

Η έκθεση συλλεκτικών υπολογιστών κα παιχνιδομηχανών «RETRObit» είναι ο καρπός της προσπάθειας των μελών της ομάδας του retroclub.info και συνεχίζει με την οργάνωση της τρίτης έκθεσης φέτος στην 81η ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη.

«Η ύπαρξη των μηχανημάτων αυτών ανασύρει μνήμες νοσταλγίας και ρομαντισμού μίας άλλης εποχής, όπου τα μηχανήματα αυτά εξυπηρετούσαν και ψυχαγωγούσαν τους χρήστες τους, και αποδεικνύει την εξέλιξη της τεχνολογίας από τους πρώτους ηλεκτρονικούς υπολογιστές μέχρι τους νεότερους – σκοπός της έκθεσης είναι να ταξιδέψουν και να θυμηθούν οι μεγαλύτεροι που έζησαν την γενιά αυτή των υπολογιστών και να δουν πρακτικά οι νεότεροι τους υπολογιστές που η ιστορία έγραψε με χρυσά γράμματα και την μετάβαση από την τεχνολογία του τότε στο σήμερα».

Περισσότερα από 40 εκθέματα, μεταξύ των οποίων, ιστορικοί υπολογιστές, συλλεκτικές κονσόλες από τις δεκαετίες του ΄70, ΄80 και ΄90 και πρωτότυπα αυτόνομα ρομπότ ελεγχόμενα από κλασικούς υπολογιστές , ιδιοκατασκευές με θέμα τα home micros. προγραμματισμός και παιχνίδι φτιαγμένο σε home-micro δεκαετίας του ΄80 είναι ορισμένα από τα πρότζεκτ της ομάδας του retroclub Θεσσαλονίκης που παρουσιάζονται στη 81η ΔΕΘ για μια ιστορική αναδρομή στο παρελθόν, γεμάτη αναμνήσεις.

η ομάδα της RETRObit

ΠΗΓΗ:

http://www.retroclub.info/

Θα είμαστε εκεί ... :wink:
 
Μπράβο στα παιδιά της Retrobit!

Θέλουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό αλλα και βίντεο απο το περίπτερο σας στην ΔΕΘ.

:)
 
Τέλεια. Θα τα πούμε από κοντά ;)
 
Όλοι σας είστε καλοδεχούμενοι ! ;)
 
Επιτέλους θα βολέψει να σας δω από κοντά και να σας πούμε και μια φορά μπράβο Live και όχι μέσα από posts! :)

Θα με αφήσετε κι εμένα να παίτσω λίγο? :baby2:
 
υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ανεβω και θα ερθω να την δω με αγαπη
 
D@redevil είπε:
Επιτέλους θα βολέψει να σας δω από κοντά και να σας πούμε και μια φορά μπράβο Live και όχι μέσα από posts! :)
Θα με αφήσετε κι εμένα να παίτσω λίγο? :baby2:
Έτσι ! Έτσι !...Όπως πληροφορούμαι :

"Θα υπάρχουν διαθέσιμα μηχανήματα για game, listing, programming.

και το bartop για test και ιδέες για την ολοκλήρωση του."

;)
 
Ε, ρε και να μουν εκεί... :)

Μάγκες, Πολύ ωραίο περίπτερο!!! :thumbup:
 
Α ρε Ziggy είσαι μορφάρα!!!
 
Γεια σου Γιαννάκο!!! 2 μπλούζες άλλαξα εκείνο το βράδυ!!!!
 
Και εννοείται πως περάσαμε (με την D@r2devil) από κει. Το καταευχαριστηθήκαμε! Η ξενάγηση ήταν άψογη από τα παιδιά, θαυμάσαμε όλα τα μηχανήματα, παίξαμε στην καμπινούλα και όχι μόνο...

Νομίζω ήταν ένα από τα καλύτερα μέρη να επισκεφτεί κανείς στη ΔΕΘ φέτος.
 
Χαχαχαχαχα τις ξετρύπωσες! :D
 
Όχι, θα τις άφηνα ! :D :p
 
RESPECT σε όλα τα παιδιά! :clap:

Βλέπω τον Amstrad 1512 που ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής και.... βουρκώνω.. :precry:

Dare & Kambia :wave: Τα σέβη μου και στις δυο σας :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
amiga500fan είπε:
Γεια σου Γιαννάκο!!! 2 μπλούζες άλλαξα εκείνο το βράδυ!!!!
Δε σε φοβάμαι εσένα!! Καθαρίζεις άνετα τα πάντα!! :) Να δω πότε θα αξιωθώ να περάσω επιτέλους να σας δω στην έκθεση γκρρρ.
 
Πίσω
Μπλουζα