retroDB - αναφορα στην Καθημερινη

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που σεβονται πηγες και αδειες χρησεις και προπαντως βρισκουν χρησιμη την retrodb.

Πχ σημερα με ενημερωσε φιλος για ενα ενα αρθρο της Καθημερινης (το οποιο υπαρχει και online εδω) για τον ηθοποιο Δημήτρη Καμπερίδη.

Γραφει μεταξυ αλλων τα εξης:

Στον ιστότοπο http://www.retrodb.gr μαθαίνουμε ότι η πρώτη τηλεοπτική του εμφάνιση ήταν στον «Συμβολαιογράφο» (1979, ΕΡΤ), μια σειρά βασισμένη στην ομώνυμη νουβέλα του Ραγκαβή, και η τελευταία στην «Πόντια πεθερά» των «7 θανάσιμων πεθερών» (2007-2008, Mega). Ενδιάμεσα συμμετείχε σε καμιά τριανταριά δραματικές και κωμικές σειρές, πολλές από τις οποίες στηρίζονταν σε σημαντικά ελληνικά μυθιστορήματα («Αργώ», «Χαμένη άνοιξη», «Ο πρίγκιπας», «Υστερα ήρθαν οι μέλισσες» κ.ά.), ενώ αρκετές είχαν σημειώσει μεγάλη εμπορική επιτυχία («Αναστασία», «Λένη» κ.ά.).
Eνα μπραβο στο συντακτη.

Αλλο ενα μεγαλο μπραβο στο Νασο και την ομαδα του που κανουν τοση δουλεια και κριμα που τοσοι την αντιγραφουν (εως και τα ορθογραφικα λαθη!) χωρις να δωσουν links στην πηγη και να σεβαστουν κοπο και χρονο...
 
Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!

Κι ένα επίσης μεγάλο "ευχαριστώ" στην Καθημερινή που δείχνει να σέβεται τη δουλειά που κάνουμε στη βάση!

Και εις ανώτερα λοιπόν! :)
 
Χαίρομαι αφάνταστα με την αναγνώριση της χρησιμότητας της RetroDB και με το γεγονός ότι τη συμβουλεύονται δημοσιογράφοι για την συγγραφή κειμένων που δημοσιεύονται στα έντυπα μέσα ενημέρωσης. Αυτό σημαίνει ότι εμπιστεύονται τη μελέτη που γίνεται και ότι εκτιμούν την συγκέντρωση και καταγραφή των πληροφοριών που συντελείται καθημερινά (από μια σχετικά μικρή ομάδα ατόμων).

Να ευχαριστήσουμε κατ' αρχάς την εφημερίδα Καθημερινή. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι μια από τις λίγες πλέον σοβαρές εφημερίδες στην Ελλάδα και ότι δείχνει σεβασμό στη δουλειά και τον κόπο των άλλων κάνοντας αναφορά στις πηγές των πληροφοριών της! Μπράβο τους!!!

Να ευχαριστήσουμε επίσης τον Νάσο που ξεκίνησε την RetroDB και που την "τρέχει" καθημερινά, αλλά και την συντονιστική ομάδα του forum (Wally και σία) που οραματίστηκαν το όλο project και που υλοποίησαν κάθε "τρελλή" μας σκέψη/πρόταση.

Αν και τις τελευταίες εβδομάδες έχω λίγο "παραμελήσει" τη RetroDB ("τον μεγάλο μου έρωτα") για χάρη του forum ("τον πρώτο μου έρωτα"), υπόσχομαι να επανέλθω το συντομότερο δυνατόν, διότι μου έχει λείψει...
 
Χαίρομαι πραγματικά για την αναγνώριση της δουλειάς όλων μας.

Μπράβο λοιπόν στα μέλη που μαζί στήσαμε τη retrodb, όπως επίσης στους bernard, sunset, johnalepou που καθημερινά βάζουν τις δικές τους πινελιές. Ξεχωριστή αναφορά θα κάνω στον Mandrake που έχει αφιερώσει ώρες ολόκληρες, για να "συμμαζέψει" τη βάση και που προσθέτει καθημερινά ένα πλήθος νέων στοιχείων.

Ευχαριστώ από καρδιάς το forum και όλα τα μέλη που καθημερινά στηρίζουν επί δύο χρόνια τις προσπάθειες δημιουργίας και ανάπτυξης μιας τόσο αξιόλογης, και αναγνωρισμένης πια από όλους, Data Base.
 
nasos kolias είπε:
Χαίρομαι πραγματικά για την αναγνώριση της δουλειάς όλων μας.Μπράβο λοιπόν στα μέλη που μαζί στήσαμε τη retrodb, όπως επίσης στους bernard, sunset, johnalepou που καθημερινά βάζουν τις δικές τους πινελιές. Ξεχωριστή αναφορά θα κάνω στον Mandrake που έχει αφιερώσει ώρες ολόκληρες, για να "συμμαζέψει" τη βάση και που προσθέτει καθημερινά ένα πλήθος νέων στοιχείων.

Ευχαριστώ από καρδιάς το forum και όλα τα μέλη που καθημερινά στηρίζουν επί δύο χρόνια τις προσπάθειες δημιουργίας και ανάπτυξης μιας τόσο αξιόλογης, και αναγνωρισμένης πια από όλους, Data Base.
Η δουλειά που κάνετε δεν θα μπορούσε να μην αναγνωριστεί. Δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια περίπτωση. Για ακόμα μια φορά συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ευχαριστώ. Πολλές φορές έχω ανατρέξει στις πληροφορίες της βάσης για να λύσω απορίες μου. Είναι μια δουλειά που δεν έχει ξαναγίνει και όσο το σκέφτομαι, πριν λίγο καιρό θα ήταν ανέλπιστο το να μπορεί κανείς να βρεθεί μπροστά σε τόσο μεγάλη και ολοκληρωμένη αρχειοθέτηση στοιχείων :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα