Revenge of true metal !!!

Περα απο τους αδιαπραγματευτης αξιας δισκους, υπαρχουν και δισκοι οι οποιοι μπορουν να χαρακτηριστουν παρα πολυ καλοι αν οχι αριστουργηματα. Δεν νομιζω πως ειναι και τοσο τραγικο να δωσεις 10 ευρω για να αποκτησεις εναν τετοιο δισκο επειδη ειχε την ατυχια να αγνοηθει και να κυκλοφορησει υστερα απο τοσα χρονια απο μια εταιρια η οποια ενδεχεται και να ειναι μα'ι'μου.

Δεν νομιζω πως τα bootleg σκοτωνουν το underground, τα bootleg ειναι ενας τροπος για να ξεκινησει και να ασχοληθει καποιος με το underground, οπως ακριβως εκανα και εγω, με bootleg ξεκινησα. Τα bootleg ειναι που απο χερι σε χερι βοηθουν στο να μην ξεχαστουν εντελως καποια πολυ συμαντικα group τα οποια δεν ετυχε να γινουν γνωστα.

Δεν λεω, εταιρια απο εταιρια διαφερει και αυτες που ανεφερες ειναι πολυ γνωστες, αλλα θεωρω πως ειναι καλυτερο να κυκλοφορησει ενας δισκος αξιολογος, εστω και αν η εταιρια η οποια θα αναλαβει να τον κυκλοφορησει, να ειναι καπως φλου απο το να μην κυκλοφορησει ποτε. Σιγουρα υπαρχουν και τα mp3, αλλα δεν μπορω να ειμαι τοσο επιφανειακος με την μουσικη που μου αρεσει, καποιους δισκους, θα ηθελα να τους εχω, ακομα και αν εχουν κυκλοφορησει απο την πιο φλου εταιρια.

Σιγουρα τα λεφτα δεν προκειται να πανε στο συγκροτημα, αλλα ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες, δεν ζουμε σε καμια τιμια κοινωνια, ουτε σε μια κοινωνια οπου κρινομαστε βασει αξιοκρατικων και παραγωγικων κριτηριων, ζουμε σε μια κοινωνια οπου αν καποιος μπορεσει να εκμεταλευτει καταστασεις και ευκαιριες, πηγαινει ψηλα. Καποιοι μαγκες καποτε σκεφτηκαν να φτιαξουν δισκογραφικες εταιριες προκειμενου να θυσαυρισουν απο την εμπνευση, τον κοπο και τον ιδρωτα του καλλιτεχνη.

Συνεπως μπαντες της underground σκηνης, θα εχουν και παντα θα εχουν ασχημη αντιμετωπιση, επειδη ακριβως δεν απευθυνονται στον μεσο μεταλλα, ο οποιος εχει συνηθισει τις εξαιρετικες παραγωγες, και τις μεγαλες μπαντες και πολυ πιθανον να μην του καιγεται καρφι για μικροτερα group.

Συνεπως, οσοι ασχολουμαστε με το underground, δεν εχουμε και πολλες επιλογες...

Kαμια φορα, bootleg της κακιας ωρας μπορει να βοηθανε.
 
OK σε κάποια συμφωνούμε σε κάποια όχι... No big deal.

Αυτό που θα ήθελα μόνο να σκεφτείς είναι οτι, εφ'όσον αγαπάς το Underground, κάποιοι άνθρωποι έχουν κανονικές εταιρείες, κάνουν κανονικές επενεκδόσεις και είναι νόμιμοι και σωστοί. Κάποιοι στην Ελλάδα (όσοι είναι στον χώρο γνωρίζουν) εκτός από τα παραπάνω, φέρνουν και κάνα συγκρότημα για να μπορούμε να λέμε υπερήφανα, "Ναι ρε συ το είδα κι αυτό" και πολλές φορές "μπαίνουν μέσα" μόνο και μόνο για την αγάπη τους.

Κάποιοι άλλοι έρχονται από το πουθενά, κάνουν τις αρπαχτές τους και μην τους είδατε, μην τους απαντήσατε. Στο χέρι του καθενός είναι να στηρίξει αυτούς που θέλει. Όμως εαν δεν στηρίξει ο καθένας αυτούς που τροφοδοτούν το "κύκλωμα" κάποια στιγμή το οικοδόμημα θα πέσει.

Το Underground (στο οποίο δεν ανήκω, απλώς το παρακολουθώ) είναι μια πιο συναισθηματική φάση και κάθε τι παίζει το ρόλο του. :)
 
Πίσω
Μπλουζα