(Review) Double Dragon

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Το Double Dragon είναι ένα παιχνίδι σταθμός στην ιστορία των βιντεοπαιχνιδιών καθώς συγκαταλέγεται στο Top 10 των πιο γνωστών και αγαπημένων παιχνιδιών. Στο παρόν θέμα θα έχουμε review της μεταφορά του στο μικρό φορητό της Nintendo που κυκλοφόρησε το 1990 από την Technos.

Προβολή συνημμένου 132437

Πλοκή: Χειρίζεστε τον Billy, ένα από τα αδέρφια Billy & Jimmy Lee, όπου σκοπός σας είναι να σώσετε τη Marion που έχει απαγάγει η συμμορία των Μαύρων Πολεμιστών και την κρατάει όμηρο ο Willy, περνώντας μέσα από 4 επίπεδα.

Gameplay: O Billy για να καταφέρει το στόχο του, επιστρατεύει τις γνώσεις του στις πολεμικές τέχνες. Υπάρχουν αρκετές κινήσεις για να κτυπήσετε τον αντίπαλο σας. Εκτός από την κλασσική μπουνιά και κλωτσιά με το πλήκτρο Β και Α αντίστοιχα, υπάρχει κίνηση uppercut έπειτα από συνεχόμενες μπουνιές και γυριστή εναέρια κλωτσιά μετά από συνεχόμενες κλωτσιές. Αν κατά την διάρκεια των συνεχόμενων κτυπημάτων κρατάτε πατημένο το «μπροστά» τότε πιάνετε τον αντίπαλό και τον φέρνετε σε στάση που σκύβει μπροστά σας. Από κει κι έπειτα μπορείτε με μια κλωτσιά να τον πετάξετε μακριά ή με το κουμπί της μπουνιάς τον πετάτε πάνω από τον ώμο σας. Πατώντας ταυτόχρονα και τα 2 κουμπιά κάνετε μία εναέρια κίνηση κάτι σαν κλωτσιά που χρησιμοποιείται και για άλμα. Ακόμη κι αν σας την πέσουν από πίσω όμως, μπορείτε να ρίξετε αγκωνιά και να απωθήσετε τον αντίπαλο. Παράλληλα θα χρησιμοποιήσετε αντικείμενα που θα βρείτε στο διάβα σας και τα οποία είναι χρήσιμα για μία ή παραπάνω χρήσεις. Έτσι, θα βρείτε ρόπαλο του baseball, βαρέλι, πέτρα, μαστίγιο, κουτί, χειροβομβίδα και σπαθί.

Ξεκινάτε με 2 ζωές και μπάρα ενέργειας αλλά μόλις μαζέψετε 20.000 βαθμούς μια τρίτη ζωή εμφανίζεται στο κάτω μέρος της οθόνης. Continues δεν υπάρχουν, οπότε μετά τις όποιες ζωές έχετε μαζέψει...Game Over. Ο χαρακτήρας κινείται ομαλά και με κανονική ταχύτητα και δε θα σας δυσκολέψει. Το παιχνίδι στα πρώτα επίπεδα είναι εύκολο μέχρι το 2ο μισό του 3 επιπέδου όπου κάθε βήμα πια, πρέπει να γίνει με προσοχή. Οι εχθροί επίσης είναι πολλοί και διαφορετικοί. Οι πιο επικίνδυνοι είναι ο Abobo και ο Chin που θα χρειαστούν λίγη ώρα για να τους περάσετε. Προσοχή στους σταλακτίτες που πέφτουν από το ταβάνι αλλά και το έδαφος που υποχωρεί. Τέλος το Double Dragon υποστηρίζει και παιχνίδι 2 παικτών όπου οι παίκτες μάχονται ως αντίπαλοι. Δυστυχώς δεν υποστηρίζεται παιχνίδι συμμαχίας, πολύ χαρακτηριστικό των παιχνιδιών του είδους.

7/10.

Προβολή συνημμένου 132435

Γραφικά: Το γραφικά του παιχνιδιού διαφέρουν από επίπεδο σε επίπεδο. Έτσι, ξεκινάτε να κυκλοφορείτε στους δρόμους της πόλης ώστε να την καθαρίσετε από τα όποια παράσιτα. Συνεχίζετε ανεβαίνοντας σκάλες και περνώντας ιμάντες οδήγησης έως ότου φθάσετε σε μία ταράτσα για το τελικό boss. Στο 3ο επίπεδο μεταφέρεστε από δάση με λίμνες και γέφυρες σε σπηλιές με λάβα και πλατφόρμες μέχρι να φθάσετε στο 4ο και τελευταίο επίπεδο για να σώσετε την Μάριαν. Όλα τα επίπεδα είναι όμορφα σχεδιασμένα και με λεπτομέρειες και δίνουν ένα ωραίο αποτέλεσμα αν σκεφθούμε και τις δυνατότητες του Game Boy. Το παιχνίδι μας βάζει στο «ψητό» από την πρώτη κιόλας σκηνή όπου οι «κακοί» με ένα κτύπημα καταφέρνουν και απαγάγουν τη Μάριαν και την κουβαλάνε στην πλάτη τους.

8/10

Προβολή συνημμένου 132438

Προβολή συνημμένου 132436

Ήχος: Στο κομμάτι του ήχου δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο αναφοράς. Απλές ηχητικές επενδύσεις που ποικίλουν από δυνατά κομμάτια (επίπεδο 2) μέχρι και πιο χαλαρά (επίπεδο 3). Οι μπουνιές και οι κλωτσιές συνοδεύονται από ηχητικά εφέ όπως άλλωστε και η χρήση των όπλων που αλλάζουν ανάλογα το όπλο που χρησιμοποιείτε. Άλλος ήχος για το μπαστούνι που σχίζει τον αέρα, άλλο για τη χειροβομβίδα κ.ο.κ. Σε γενικές γραμμές πάντως, ο ήχος είναι αδιάφορος.

6/10

Διασκέδαση: Προσωπικά το παιχνίδι μου άρεσε και όταν το πρωτοέπαιξα πριν 20+ χρόνια αλλά και σήμερα. Είναι ένας κλασσικός τίτλος beat'em up και μια πολύ καλή προσπάθεια μεταφοράς από τα arcades. Είναι ευκολότερο από τις εκδόσεις του NES, Master System καθώς από την αρχή έχετε στη διάθεσή σας όλες τις κινήσεις κάτι που γίνεται σταδιακά στις εκδόσεις που ανέφερα. Σίγουρα όμως είναι ένας τίτλος που δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή Game Boy και αν είστε οπαδός της κλωτσοπατινάδας, τότε το Double Dragon δε θα σας αφήσει απογοητευμένους.

7/10

Προβολή συνημμένου 132439

Προβολή συνημμένου 132440
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο review Johnny για ενα κλασσικοτατο παιχνιδι!

Το Double Dragon το εχω για το gameboy αλλα γενικα προτιμω την Nes εκδοση(μου αρεσει περισσοτερο και απο την arcade :p ).
 
Ajax87 είπε:
Ωραιο review Johnny για ενα κλασσικοτατο παιχνιδι! Το Double Dragon το εχω για το gameboy αλλα γενικα προτιμω την Nes εκδοση(μου αρεσει περισσοτερο και απο την arcade :p ).
Να'σαι καλά φίλε μου. Το θυμάμαι ότι σου αρέσει περισσότερο στο NES. Όπως και να'χει, το παιχνίδι είναι διαχρονικό και πολύ αγαπημένο.
 
Το review τολμώ να πω αξίζει πιο πολύ από αυτή την έκδοση !Χεχε.

Ένας φίλος μου έλεγε τους γίγαντες"Μανώληδες"και το κόλλησα κι εγώ και ακόμη και σήμερα λέμε "Ωχ,ο Μανώλης"

Μία σειρά που μας έμαθε πόσο χρήσιμες είναι οι αγκωνιές για να επιβιώσεις !
 
To double dragon στο game boy ειναι εξαιρετικο παιχνιδι και φυσικα κλασεις ανωτερο και πιο Playable απο την σαβουρα double dragon του game gear.Tα γραφικα ειναι πολυ καλα αν αναλογιστη κανεις την ισχυ του game boy οπως και η μουσικη που μπορει να μη εχει κατι το ιδιαιτερο αλλα το theme της τριτης πιστας στο δασος ειναι πολυ καλο και αγαπημενο μου οσον αφορα το συγκεκριμενο παιχνιδι.Ολα εχουν μεταφερθει πολυ καλα απο την κορυφαια nes εκδοση Οπως τα οπλα πχ και εχει αφερεθει το heart system που ειχε εκει και που αλλους τους κουραζε αλλους τους αρεζε.Το κακο ειναι και δεν ξερω γιατι το εκαναν αυτο πως δεν υπαρχει ο jimmy lee ο πιο σημαντικος για μενα εχθρος του παιχνιδιου στο τελος οπως και πως η εναερια κλωτσια ειναι για τα μπαζα και μπορει να σε βαλει σε μεγαλους μπελαδες αντι να βοηθησει κυριως σε εχθρους οπως ο chin και ο abobo.Σε γενικες γραμμες παντως περα απο καποια θεματακια που εχει το παιχνιδι ειναι παρα πολυ καλο και σιγουρα μεσα στην καλητερη δυαδα για φορητες κονσολες μαζι με την εκδοση για το Atari lynx αν και την game boy εκδοση την θεωρω πιο Playable απο αυτη του lynx.
 
Πίσω
Μπλουζα