Review Dragon Ninja

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.507
Αντιδράσεις
2.350
Dragon_Ninja_1.jpg

Dragon_Ninja_2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, αν ήξερες πόσες αναμνήσεις μου έφερες στο μυαλό με αυτό το παιχνίδι, θα το είχες ποστάρει νωρίτερα το review! (το οποίο παρεπιπτόντως είναι εξαιρετικό! :thumbup: )

Θυμάμαι τον καημένο τον Κώστα, τον συμμαθητή μου (καλή του ώρα, το παιδί! :D ), που κατασκηνώναμε με τις ώρες μπροστά στον Amstradάκο του και παίζαμε 2 παιχνίδια:

Το Saboter & το Dragon Ninja! :D

Το Saboter "έφαγα" φλασιά σε κάποια ανύποπτη φάση και μπόρεσα και το έπαιξα, χάρη στην εκπληκτική δουλειά του Devilmarkus!

Το Dragon Ninja όμως, ούτε το θυμόμουν!...

Ε, με το που άκουσα τη μουσική, δε χρειάστηκε τίποτα άλλο! Γύρισα πίσω στο 1989 και σα να βρέθηκα μπροστά από τον Amstradάκο του Κώστα και να τον έβλεπα να φορτώνει! :)

Πωπω! Τι δυνατό flashback! Και τι απίστευτο παιχνίδι! :D

Α! Κι εγώ συμπάσχουσα: Με την νταλίκα ήμουν στάσιμη στην ίδια πίστα! Ο Κώστας βέβαια την περνούσε κι εγώ καθόμουν και χάζευα! :D

(το παιδί στο μεταξύ θα έχει λιώσει στο φτέρνισμα! :biglaugh:)
 
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 
Αλλο ένα φοβερό review απο το telonio. Εύγε !! :thumbup:

Το παιχνίδι είναι "αστέρι" - σίγουρα απο τα πλέον αγαπημένα μου στον amstrad, και ταυτόχρονα απο εκείνα που δεν μπορούσα να σταματήσω να παίζω μέχρι που το τελείωσα.

Μου έχουν μείνει στο μυαλό οι διάφοροι τελικοί αντίπαλοι, τα ιδιαίτερα αποτελεσματικά nunchaku, τα πολύ όμορφα graphics, καθώς και το speech !!

Tο προτιμώ σε amstrad πολύ περισσότερο απο τους άλλους οκτάμπιτους home micros (αν και δεν το έχω παίξει ακόμα σε Apple II για να έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη).

Με την αφορμή του review του telonio, όσοι θέλουν να ρίξουν μία ματιά και στην παρουσίαση του Pixel, θα την βρούν στο τεύχος 52. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα ενα απολαυστικοτατο review απο το telonio.Το bad dudes vs dragon ninja δεν το εχω παιξει σε κανεναν home computer αλλα το εχω λιωσει στα arcades.πολy καλο παιχνιδακι για ενα διασκεδαστκο και χαλαρωτικο 20αλεπτο πανω κατω.Το μονο ελατωμα του παιχνιδιου για μενα ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο.Θα το προτιμουσα πιο δυσκολο.
 
Το θυμάμαι, που το έπαιζε το παιχνίδι στον πράσινο 6128 ένα ξαδέλφι μου!!!
 
Μια μονάχα μικρή διόρθωση. Η αρχική οθόνη είναι σε mode 1.
 
Kαλό παιχνίδι που το είχα τιμήσει τόσο στον


. Ωραίο review!
 
fgbrain σε ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση! Δυστηχώς δεν μπορώ να επεξεργαστώ πλέον το μύνημά μου και να το διορθώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ερώτηση μόνο...

...αυτή η "σούπερ γροθιά" στον Amstrad, έκανε τίποτα παραπάνω, από την κανονική; Στο Coin op θυμάμαι ότι "κατέβαζε" κάτω μια ολόκληρη ομάδα εχθρών, ενώ στον Amstrad δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο... Επίσης στους αρχηγούς της κάθε πίστας, που την δοκίμαζα, δεν μείωνε παραπάνω ενέργεια, από την κανονική γροθιά.

Μάλλον τους πρόλαβαν τα dead lines και την άφησαν ανολοκλήρωτη σαν κίνηση, κρίμα, γιατί δεν θα χρειαζόταν πιστεύω, περισσότερες από δυο ρουτινίτσες, για να ενσωματωθούν τα παραπάνω...
 
δίκιο έχεις...απλά ήταν τόσο καλό το υπόλοιπο παιχνίδι που ποτέ δεν δώσαμε βάση! Η έκδοση του 6128 καλύτερη απ' όλες της 8μπιτες και η εισαγωγική οθόνη καλύτερη και από εκείνη του arcade σε mode 1 όπως σωστά αναφέρθηκε
 
Εξαιρετικο review telonio!Ενα παιχνιδι που πρεπει να δοκιμασω στον amstrad μου..Εξαιρετικο και το blog σου!! :worship:
 
Μου είχαν λείψει τα reviews αυτά. Είναι τα καλύτερα του forum (για μένα).

Άψογο το blog.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
 
Τί λες τώρα, υπήρχε και παιχνίδι μετά τη νταλίκα;; Πάω να δω!!!

Ωραίο review, και ωραία και τα σχόλια, D@redevil :)
 
Ο αγαπητός Telonio που ξύπνησε τις αναμνήσεις μου! :)

Πού θα μου πάει! Δε θα πέσει στα χέρια μου ένας 6128? Θα λιώσω να παίζω! :D
 
Bαλε ρε Μαριανα και παιξτο στο mame να το ευχαριστηθεις και ασε τον 6128.
 
Άλλο το ένα άλλο το άλλο! Προσωπικά ασχολήθηκα περισσότερο με την έκδοση για 6128 παρά μ' εκεινη στα arcades
 
spyros_s είπε:
Άλλο το ένα άλλο το άλλο! Προσωπικά ασχολήθηκα περισσότερο με την έκδοση για 6128 παρά μ' εκεινη στα arcades
Εσυ αλανι δεν πιανεσαι γιατι εισαι αποκλειστικα κομπιουτερας :p
 
Πίσω
Μπλουζα