Review It came from the desert

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
Review It came from the desert (1).jpg

Review It came from the desert (2).jpg

Review It came from the desert (3).jpg

Γραφικό update για το review του It came from the desert.



 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα απο τα καλυτερα Games που περασαν στην Amiga,(και δεν το εχω τελειωσει ακομα :) ) νομιζες οτι επαιζες σε ταινια παρα σε παιχνιδι.
 
Το πρωτοπαιξα περσι στο πισι, με γραφικα χαλια. Εδω τα screens της Αμιγκα φαινονται... διαστημικα...

ξαναζω εικονικα ρετρο-Αμιγκο-εντυπωσιασμο :D
 
Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι αυτό ήταν από τα πρώτα στην Amiga που χρειαζόταν 1ΜΒ RAM για να τρέξει.
 
Είχα ανεβάσει παλαιότερα ένα βίντεο με τίτλο amiga vs pc όπου το εν λόγω παιχνίδι απεδείκνυε περίτρανα την ανωτερότητα της κυρίας σε σχέση με τα συμβατά της εποχής. Φυσικά δεν γίνεται λόγος για την έκδοση ( ;) του st διότι γελάνε και οι πέτρες.

Πρόκειται για κλασσικό παιχνίδι με υψηλό wow factor που τότε επιλέγαμε για να κάνουμε επίδειξη του μηχανήματος στους μη έχοντες!
 
Εγω επιδειξη εκανα με το Defender of the Crown, της ιδίας εταιρείας!
 
Telonio, τα συγχαρητήριά μου για την επαναφορά του review αυτού.

Δεν γίνεται για μία τέτοια παιχνιδάρα να μην έχουμε μία τουλάχιστον παρουσίαση !! :)

alkis21 είπε:
Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι αυτό ήταν από τα πρώτα στην Amiga που χρειαζόταν 1ΜΒ RAM για να τρέξει.
Οντως, πρέπει να ήταν απο τα πρώτα !!

Θυμάμαι ότι το είχαν επισημάνει και στο Pixel (και ειδικότερα στο δελτίο παραγγελίας μέσω της... "Software Boutique". :D )

spyros_s είπε:
Είχα ανεβάσει παλαιότερα ένα βίντεο με τίτλο amiga vs pc όπου το εν λόγω παιχνίδι απεδείκνυε περίτρανα την ανωτερότητα της κυρίας σε σχέση με τα συμβατά της εποχής. Φυσικά δεν γίνεται λόγος για την έκδοση του st διότι γελάνε και οι πέτρες.
Σωστός !! :thumbup: Hταν πράγματι απο τα κορυφαία παιχνίδια της Amiga, αλλά και της ίδιας της Cinemaware.

Στον ST αν δεν απατώμαι, δεν πρέπει να κυκλοφόρησε. (Δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα αυτό πάντως, μιά και με την αγορά μίας amiga μπορoύσαν να παίξουν άνετα και οι Αtari users. :diablotin: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαίο κείμενο και "στόλισμα" πλέον !! :thumbup:
 
Ρε Μαριε δεν σκεφτεσαι να ασχοληθεις και με το DTP του Phoenix? Σιγουρα θα κανεις καλυτερη δουλεια απο οτι εγω και ο Τακης...
 
Μπράβο για το update telonio.

Το It came from the desert αποτελούσε ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στην Amiga 500. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλούσε η επιβλητική ατμόσφαιρα και το music theme.

Η ταινία “Them” (μιας και θυμάμαι πως την είχες δει), τι έλεγε; ;)
 
Wally είπε:
Ρε Μαριε δεν σκεφτεσαι να ασχοληθεις και με το DTP του Phoenix? Σιγουρα θα κανεις καλυτερη δουλεια απο οτι εγω και ο Τακης...
Πάνο είχα προτείνει να αναλάβω το DTP στο Phoenix από την έναρξη του δεύτερου τεύχους αλλά δουλεύω μόνο το Photoshop.

Alucard είπε:
Η ταινία “Them” (μιας και θυμάμαι πως την είχες δει), τι έλεγε; ;)
Την έχω και γνήσια. Παραδόξως είναι αρκετά καλή και βλέπεται ευχάριστα. Παρά τα χρόνια που κουβαλάει στην πλάτη της (και την ασπρόμαυρη εικόνα). Τα τέρατα μυρμήγκια είναι κούκλες (κάνουν μπαμ) αλλά κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. To σενάριο τρέχει και δεν κάνει ιδιαίτερη κοιλιά. Την συστήνω ανεπιφύλακτα αρκεί βέβαια να έχεις στο μυαλό σου πως είναι ταινία του 1954. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Φυσικά δεν γίνεται λόγος για την έκδοση ( ;) του st διότι γελάνε και οι πέτρες.
Η έκδοση για το ST δεν βγήκε ποτέ, παρόλες τις αναβολές/αναγγελίες τις Cinemaware για την ST version. 1,5 χρόνο μετά η εταιρία δήλωσε πτώχευση. Μάλλον με άλλους γελάσανε οι πέτρες...

http://www.guardiansofthepast.co.uk/unreleased.php?Unreleased_ID=17

@telonio: Ωραιότατο το review! Όντως, το παιχνίδι ήταν πρωτοποριακό σε gameplay για την εποχή του και έφτιαχνε μια "ιδιαίτερη" ατμόσφαιρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως κυκλοφόρησε στη συνέχεια το expansion ονόματι Antheads. Το είχα αγοράσει αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το τρέξω. Δυστυχώς, έχω χάσει πλέον την συλλογή μου μετά από 15 χρόνια που την αναζήτησα. Το είχα παίξει κανείς αυτό το expansion. Πρόσθετε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι τελικά;
 
Εμένα μου άρεσε. Δεν ήταν τρομερά διαφορετικό από το πρώτο, επομένως αν βρήκες καλό το Α' μέρος λογικά θα σου άρεσε και το δεύτερο. Οι τοποθεσίες ήταν σχεδόν οι ίδιες, το ίδιο και οι χαρακτήρες, όμως άλλαζε ο χαρακτήρας που υποδυόσουν πράγμα που το έκανε κάπως πιο ενδιαφέρον δεδομένου ότι έπαιζες τον ρόλο κάποιου ξένου και οι κάτοικοι δεν ήταν τόσο πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Θυμάμαι πως ήταν αρκετές οι στιγμές που δεν ήξερα που πρέπει να πάω και τι να κάνω, αλλά δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να το τερματίσω.
 
To EDGE Ιουλιου 2010 (216) στη στηλη The Making Of... θα παρουσιασει το It Came From The Desert
 
Έχουν καθυστερήσει 4 χρονάκια, το Retrogamer είχε παρουσιάσει το ίδιο θέμα στο τεύχος 30 (Οκτώβριος 2006).

Παραθέτω ένα πολύ μικρό απόσπασμα από τα λόγια του David Riordan (designer/director). Τα υπόλοιπα στο περιοδικό.

In my first meeting with Bob, he asked me what interactive movie I wanted to make. I'd been thinking about creature films, so I just said "big bugs". It was the one story he hadn't thought of and he hired me as a result.
 
divined είπε:
Πάντως κυκλοφόρησε στη συνέχεια το expansion ονόματι Antheads. Το είχα αγοράσει αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το τρέξω. Δυστυχώς, έχω χάσει πλέον την συλλογή μου μετά από 15 χρόνια που την αναζήτησα. Το είχα παίξει κανείς αυτό το expansion. Πρόσθετε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι τελικά;
Άργησα λίγο αλλά η cinemaware έχει τα ADF του συγκεκριμένου και των παλιών της παιχνιδιών, το μόνο που χρειάζεται είναι μια εγγραφή! :)
 
Δεν κανει εγγραφη :( βγαινει error Microsoft OLE DB :(
 
Η Cinemaware έχει κάνει τα Amiga παιχνίδια της freeware εδώ και χρόνια. Μπορείς να το κατεβάσεις από όπου θες με καθαρή συνείδηση. :)
 
Πίσω
Μπλουζα