Review: Loom

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
http://adventureadvocate.gr/html/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=18751

Εδω θα βρειτε ενα review που μολις εγραψε ο υποφαινομενος για το κλασσικο παιχνιδι Loom. Ξερω οτι ειναι καπως αιρετικο και αυστηρο review για ενα παιχνιδι που σχεδον ολοι εχουν εκθειασει. Θα χαρω να ακουσω σχολια σας εδω. :D
 
Αν δεν εχεις αντιρρηση βεβαια,τι θα ελεγες να postαρες το πληρες κειμενο σου κι εδω.....;
 
Rakeesh,περιμένω την άποψη σου γι' αυτό που σε ρώτησα παραπάνω....
 
Φοβαμαι οτι δε γινεται, γιατι ανηκει στο συγκεκριμενο site. Οποτε γραφω κατι καινουργιο παντως, θα σας ενημερωνω
 
Τα δικαιώματα ενός κειμένου σου ,πάνω από όλους τα διατηρείς εσύ ο ίδιος,συνεπώς δεν τίθεται τέτοιο θέμα,μπορείς να βάλεις το κείμενο σου αυτό σε όσα sites/forums θες,αλλά ΟΚ,ας μη το κάνουμε και ζήτημα,σε καταλαβαίνω...
 
Οπως εχω αναφερει πολλακις σε σχετικες συζητησεις εδω, το Λουμ το εχω συνδυασει με χριστουγεννα, και με σχετικη νοσταλγια, δηλ. καθε χρονο τις γιορτες θα το παιξω η θα το ψιλοψαξω λιγο, για να ταξιδεψω στην ενδοξη παιδικη μου ηλικια τετοια εποχη. Περσι τις γιορτές αναρωτηθηκα για τη μουσικη, δηλ. οτι ναι, ξερουμε οτι ειναι κομματια απο τη Λιμνη των Κυκνων που αντι να τα ακουμε απο την ορχηστρα της ΕΡΤ με αφηγηση Αλεξη Κωστάλα, τα ακουμε απο το midi του pc η το τσιπακι της Αμιγκα. Αναρωτηθηκα ομως, ποιά ειναι τα αυθεντικα κομματια, πώς ακουγονται σε ορχηστρα, πώς ονομαζονται, και σε ποιο context του μπαλετου ακουγονται;

Εδω να κανω μια παρενθεση και να πω οτι το αυθεντικο κουτι του Λουμ που αγορασαμε, ειχε μια κασετα. Στην Α πλευρα ειχε το audio drama με την ιστορια του κοσμου του Λουμ. Στην Β πλευρα σε καποιες εκδόσεις ειχε το ιδιο, με αλλη κωδικοποιηση. Σε αλλες εκδοσεις ομως, σαν αυτη που ειχα εγω, η Β πλευρα ειχε τα κομματια που ακουγονται στο παιχνιδι. ο ηχος ομως ηταν 'ηλεκτρονικος' (δηλαδη ηταν ενορχήστρωση σε μιντι ή ρολαντ, δεν ηταν ηχογραφηση πραγματικης ορχηστρας). Δυστυχως πουθενα στην κασετα δεν αναφερονται αλλες πληροφορίες, οπως οι τιτλοι των κομματιων.
(Εδω να κανω παρένθεση στην παρενθεση και να πω οτι δεν εχω καταλαβει πού οφειλεται η διαφορα στις δυο αυτες εκδοσεις των κασετων: ξερω μια εκδοση που εχει το ντραμα και στις δυο πλευρες που ειναι Αμερικανικη, για πισι, EGA, σε δισκετες 5,25. Ενω η δικη μου που ειχε τη μουσικη ηταν προφανως ευρωπαϊκή, για Αμιγκα. Σε εναν απο αυτους τους παραγοντες, ισως να οφειλεται η διαφορα)

Περσι και φετος τις γιορτές λοιπον, ενας φιλους μου μουσικος (και παλιο μελος του ρετρομανιαξ ☺️) με βοηθησε να εντοπισω τα κομματια του παιχνιδιου, σε πιο αυθεντικη εκτελεση

Απολαύστε!
(Ακολουθει ποστ)
 
No. 10, Scène (Moderato)

Αναμφισβήτητα το πιο γνωστο κομματι του εργου, που ολοι εχουμε ακουσει, και ισως ειναι το μονο που πολλοι εχουμε ακουσει απο το εργο. Ενω υπαρχει στην κασετα (και σε ολα τα 'Loom Soundtrack' που θα βρειτε στο ΥΤ) αποσο μπορω να θυμηθω, ΔΕΝ ακουγεται στο παιχνιδι, αν και στην εκδοση CD ακουγεται ενω μας μιλαει ο κυκνος, στη μαγικη λιμνη. επομενως πιθανοτατα προοριζοταν για εκεινη τη σκηνη αλλα για καποιο λογο κοπηκε απο το παιχνιδι. Ενα cue προς το τελος του κομματιου ακουγεται στο παιχνιδι, οταν 'ανοιγει' ο ουρανος.

No. 4 Pas de trois - Intrada (Allegro)

Ακουγεται στην εισαγωγη του παιχνιδιου, και οταν φευγουμε στη θαλασσα καβαλα στο δεντρο.

Act IV No. 27 Danses des petits cygnes
Ακουγεται στη σκηνη που η Χετσελ μιλαει με τους πρεσβυτερους, και τη μεταμορφωνουν σε αυγο. Το κανονικο κομματι κραταει 6 λεπτα και ειναι καπως downtempo, αλλα στο σαουντρακ ακουγεται πιο γρήγορο. Οπως ειπε ο φιλος μου ειναι απο τα λιγοτερο γνωστα κομματια του εργου

No. 13 Danses des cygnes d (Allegro moderato)
Αυτο ισως ειναι το δευτερο γνωστοτερο κομματι του εργου. Ακουγεται οταν πηγαινουμε στην πολη των υαλουργων

No. 6 Pas d'action - (Andantino quasi moderato - Allegro)
Ακουγεταιοταν συνανταμε τους βοσκους. Το τελευταιο μερος του κομματιου ακουγεται σαν cue οταν μας πιανει ο δρακος και μας πηγαινει στο ηφαιστειο

No. 4 Pas de trois -Moderato
https://www.youtube.com/watch?v=0wTT-mt6nsA
Ακουγεται οταν πηγαινουμε στην πολη των σιδηρουργων

Act 1 No. 4: Pas de trois: II. Andante sostenuto
https://youtu.be/PazpzntZgXg
Ακουγεται οταν μας συλλαμβανουν και πηγαινουμε στον πυργο του κακου επισκοπου

Act IV No. 29 Finale
https://www.youtube.com/watch?v=JgvX1XQW8_c
Μετα το 1:17

Το φιναλε του εργου, περιλαμβανει παραλαγη του πρωτου κομματιου. Ακουγεται οταν ο Χαος κυνηγαει το παπακι Χετσελ, κοντα στο τελος
 
Γεια χαρά Rakeesh, μπράβο που εντόπισες τα κλασικά κομμάτια που ακούγονται στο παιχνίδι. Δεν ξέρω τι έγραψες στο review σου (του 2007 βέβαια) αλλά φαντάζομαι για το παίζεις κάθε Χριστούγεννα και να σου θυμίζει την παιδική σου ηλικία, υπάρχουν λόγοι. Η προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια (στην Amiga) που έχω παίξει. Δεν το προχώρησα πολύ και βρίσκεται ψηλά στην λίστα με τα παιχνίδια που θα ΄θελα να ξαναπαίξω μια μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το Λουμ εκτος απο πολυ ομορφο εχει τη φημη οτι ειναι και πολυ μικρο/ευκολο. Ειμαι σιγουρος οτι αφου το παιξεις θα πεις "μα γιατι δεν το εκανα τοσο καιρο?". Αν και μικρο βεβαια εχει καποιες δυνατοτητες "εξερευνησης", δηλ να κανεις καποια πραγματα με διαφορετικη σειρα, η να πας σε ενα μερος πολλες φορες και να δεις διαφορετικο διαλογο η περισσοτερες ατακες
 
Ειμαι σιγουρος οτι αφου το παιξεις θα πεις "μα γιατι δεν το εκανα τοσο καιρο?".
Ήταν τότε η εποχή βλέπεις, κάθε βδομάδα έπαιρνα τις δισκέτες με το τσουβάλι στην Amiga από φίλους και πειρατές. Αμέτρητες δισκέτες. Εθισμός σε ότι καινούργιο κυκλοφορούσε. Δυστυχώς ένα side effect ήταν πως έτσι πολλά παιχνίδια ενώ μου άρεσαν δεν τα προχώρησα πολύ. Τα άφηνα για μια άλλη στιγμή, μια άλλη στιγμή, και να που πέρασαν 30 χρόνια.
 
Πίσω
Μπλουζα