Rod Serling's Night Gallery (1969–1973)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Το Night Gallery η καλητερα Rob serling's Night Gallery ειναι μια σειρα που μας θυμιζει πολυ την αλλη εκπληκτικη σειρα The Twilight Zone γιατι εκτος του οτι εχουν το ιδιο υφος εχουν και κατι αλλο κοινο και αυτο ειναι πως και στο Night Gallery ο παρουσιαστης/οικοδεσποτης ειναι ο κυριος που εγραψα παραπανω o οποιος δεν εχει μονο αυτο τον ρολο αλλα εγραψε και πολλα επεισοδια της σειρας αυτης και γενικοτερα ηταν το γενικο κουμαντο για ολα.Η σειρα αποτελειται απο 3 κυκλους και παιχτηκε απο το 1970 εως το 1973.

Στον προλογο του καθε επεισοδιου ο Rob Serling εμφανιζοταν σε μια γκαλερι εργων τεχνης και καθως αποκαλυπτε τον καθε πινακα παρουσιαζε και την καθε μακαμβρια ιστορια που αφορουσε αυτος ο πινακας και πολλες απο αυτες της ιστοριες βασιζοταν σε εργα μεγαλων συγγραφεων ιστοριων τρομου και φαντασιας αλλα και πολλες απο αυτες ηταν γραμμενες απο τον ιδιο τον serling.Η σειρα πρωτοπαρουσιαστηκε το 1969 με ενα πιλοτικο επεισοδιο που στην ουσια ηταν σαν τηλεταινια 3 επεισοδιων αφου ο serling σαυτο παρουσιασε 3 ιστοριες και 3 πινακες και ενα πολυ σημαντικο γεγονος σαυτη την τηλεταινια ηταν οτι εκανε για πρωτη φορα το ντεμπουτο του σαν σκηνοθετης ο Steven Spielberg.

Eχω την εντυπωση οτι εχει παιχτει και στην ελλαδα αλλα δεν γνωριζω ουτε ποια χρονια και απο πιο καναλι.

 
Ο μεγαλος Rod Serling ξαναχτυπησε!

Εκπληκτικη σειρα και εχω κι εγω την εντυπωση οτι παιχτηκε παλαιοτερα και στην ελληνικη τηλεοραση. Για την ωρα, την παρακολουθω μεσω διαδικτυου και εχω να πω οτι σε σχεση με το Twilight Zone, ειναι αρκετα πιο τρομακτικη. Αυτο ισως να εγινε και λογω εποχης, μια που κατα το τελος της δεκαετιας του '60 οι ταινιες και οι σειρες τρομου ειχαν αρχισει να κανουν μεγαλη επιτυχια.

Προς το παρον, αγαπημενο μου επεισοδιο παραμενει αυτο με την τυφλη Joan Crawford, με τιτλο Eyes. Εδωσε αλλη αιγλη αυτη η τεραστια ηθοποιος στο ξεκινημα του Night Gallery!

Συγχαρητηρια, metalcandyman, για το θεμα που ανοιξες. Μια τετοια σειρα το αξιζε οπωσδηποτε, αλλα το προσεξα μολις τωρα μεσα απο το θεμα μου για τις φορουμιακες μας αποτυχιες....
 
Πίσω
Μπλουζα