Rollerskates & Skateboards

k.efi

RetroN00b
Joined
2 Δεκ 2009
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
3
Δεν πηρε το μάτι μου κάπου στο forum θέμα για τα θρυλικά πατίνια ή τα skateboards. Θυμάμαι την πίστα πατινάζ στον Ωροπο με την κόκκινη σιδερένια μπαρα γυρώ γύρω την άσπρη πίστα τις απήστευτες τούμπες τις επιγονατίδες και όλα αυτά στους ρυθμούς των disco hits τις εποχής!!!!!!!! Ο τύπος που μας έδινε τα πατίνια φοβερή μορφή αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.

Ατελείωτες ώρες service στις ρόδες απο τα πατίνια και τα skateboards μου. Τούμπες μέχρι να μάθω να γέρνω το κορμί μου στην καταφόρα!!!!!! Πέφταν κορμία στους αγώνες.........ένας έκλεινε την πάνω μεριά του δρόμου και ο άλλος στον τερματισμό να βγάλει τον νικητή!!!!!!!!! Κανένα αγόρι δεν ήθελε να αγωνιστεί μαζί μου..........Δεν μπορούσαν να χάνουν απο ένα κορίτσι!!!!!!
 
Είχα δοκιμάσει κι εγώ την τύχη μου με τα skateboards. Το πρόβλημα ήταν ότι με το παραμικρό εμπόδιο(χαλικάκια, κλπ) έβγαινα εκτός πορείας #) . Το μόνο μέρος όπου κατάφερα να κάνω λίγο, ήταν το μπαλκόνι.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφία της σανίδας μου. Νομίζω ότι ο τύπος της λέγεται "shortboard", γιατί αντί για το κλασικό μακρόστενο σχήμα, είναι κοντή αλλά με αρκετό πλάτος. Έχει και μια αστεία ζωγραφιά από κάτω. :)

Το γοργόν και χάριν έχει.(Κάποιος συντονιστής ας συνενώσει τις δύο δημοσιεύσεις παρακαλώ :flower: )

Η κάτοψη της σανίδας:

[deadpic]

Και η ζωγραφιά από κάτω:

[deadpic]

#)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
electric skateboard 800W

Μόλις έφτασε και στη Ελλάδα το μοναδικό ηλεκτρικό skateboard 800W ΝΑΙ είναι αλήθεια και θα σας συναρπάσει με την εμφάνιση του την δύναμη του και φυσικά με την ταχύτητα του ΝΑΙ είναι αλήθεια μεγίστη ταχύτητα μέχρι και 32 χιλιόμετρα χωρίς να χρειαστεί να κουνήσετε το πόδι σας.

Χμ θα αναρωτιέστε πώς γίνετε αυτό αλλά ΝΑΙ είναι πραγματικότητα με το μοναδικό έξυπνο hi-techremotecontrol κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητα υλικά έχουμε την δυνατότητα να αυξομειώσουμε την ταχύτητα μας.

Βεβαίως ακλουθούν και αλλά πολλά αλλά θα ήταν καλύτερα να απαντήσω μεμονωμένα στην κάθε ερώτηση σας

ΜΦΧ

Skatebord800W

k.efi είπε:
Δεν πηρε το μάτι μου κάπου στο forum θέμα για τα θρυλικά πατίνια ή τα skateboards. Θυμάμαι την πίστα πατινάζ στον Ωροπο με την κόκκινη σιδερένια μπαρα γυρώ γύρω την άσπρη πίστα τις απήστευτες τούμπες τις επιγονατίδες και όλα αυτά στους ρυθμούς των disco hits τις εποχής!!!!!!!! Ο τύπος που μας έδινε τα πατίνια φοβερή μορφή αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.Ατελείωτες ώρες service στις ρόδες απο τα πατίνια και τα skateboards μου. Τούμπες μέχρι να μάθω να γέρνω το κορμί μου στην καταφόρα!!!!!! Πέφταν κορμία στους αγώνες.........ένας έκλεινε την πάνω μεριά του δρόμου και ο άλλος στον τερματισμό να βγάλει τον νικητή!!!!!!!!! Κανένα αγόρι δεν ήθελε να αγωνιστεί μαζί μου..........Δεν μπορούσαν να χάνουν απο ένα κορίτσι!!!!!!
 
Εμένα πάλι δε μου έφτανε το ένα σκέιτ, ήθελα και δεύτερο, το οποίο έβαζα πάνω στο πρώτο κι έτσι έκανα ως χαζό πλάσμα, φιγούρα στους άλλους. (Νάνα νανάνά εγώ μπορώ να το κάνω κι άμα μπορείτε κάντε το κι εσείς χωρίς να φάτε τα μούτρα σας, τα μούτρα σας, χαχαχά) Ειλικρινά μου άρεσε περισσότερο από το ποδήλατο!
 
rollers....πωπωωωωω τί μου θυμίσατε..... κι αν έχω παίξει..... μπλε ηλεκτρίκ μποτάκια με κίτρινη και κόκκινη ρίγα και κίτρινες ρόδες και φρένο...είμασταν μια παρέα και είχαμε όλοι τα ίδια :)

Πώς δεν σπάσαμε κανα ποδάρι...
 
Πατίνια

Τα πατίνια είχαν κυκλοφορήσει κατά τη δεκαετία του 80-90. Θυμάμαι κάποια κορίτσια να φοράνε η καθεμιά ένα πατίνι και να κάνουν βόλτες πιασμένες χέρι-χέρι. Ειδικά αν οι βόλτες γίνονταν σε μεγάλη αυλή ήταν το καλύτερο. Βέβαια οι τούμπες δεν έλειπαν.

Είχατε πατίνια; Σας άρεσαν;
 
Είχα και γω κάποτε ένα, με περίεργο σχήμα που θύμιζε κάπως αυτό στην φωτογραφία του Omenforever. Πάντως δεν μπορώ να πω ότι το είχα το άθλημα. Ευτυχώς είχα γλυτώσει τα χειρότερα...
 
Μου άρεσαν πολύ οι σανίδες skateboard αλλά δεν είχα αγοράσει.
 
Στα 12 με 13 έκανα freestyle με BMX. Αμέσως μετά τι αντικατέστησα με το Skateboard όπου και ασχολήθηκα μέχρι τα 17 μου. Άπειρες τούμπες, πάρα πολλές σανίδες. Το πρώτο καλό Skateboard που είχα ήταν ένα Tony Hawk της Powel Peralta που μου είχαν στείλει οικογενειακοί φίλοι εξ' Αμερικής. Θυμάμαι εκείνη τη μέρα να μπαίνω σπίτι μετά το σχολείο και να το βλέπω μπροστά μου να με περιμένει κόκκινο κόκκινο με το καταπληκτικό σχέδιο από κάτω...

Δεν είναι ακριβώς αυτό αλλά το σχέδιο είναι το ίδιο και αλλάζει μόνο λίγο στα χρώματα...

tony-hawk2.jpg

Υπάρχει ανάμεσα σε άλλα ένα καταπληκτικό ντοκιμαντέρ με τίτλο Bones Brigade και εξιστορεί την ιστορία της Powel Peralta και την παράλληλη πορεία

των τότε πιτσιρικάδων και θρύλων του Skateboard όπως ο Tony Hawk, Steve Cabalero κλπ.

Τρομερό άθλημα...
 
αγαπητε φρεντ

ειμαι ακομα σκειτερ και εχω συλλογη με οριτζιναλ powell peralta και airwalk παπουτσια εχω γυρω στα 20 complete που μερικα απο αυτα ειναι τονυ χοκ μαικ μαγκιλ

περ γουελιντερ και ακομα σαντα κρουζ τζεισον ζες και σιμς ερικ νας.

οσο για παουτσια αστο απο 540 μεχρι ντς
 
Δεν είχα ποτέ σανίδα skate καθώς και η γειτονιά που μεγάλωσε δεν είχε άσφαλτο. Ένας γείτονας μου βέβαια είχε και πάντα ήθελα να αποκτήσω μία αν και μου φαινόταν κάπως επικίνδυνο σπορ.
 
πατινια στη σειρα "το ροζ συννεφακι" , το κουτι γραφει ZOOM δεν ξερω αν αυτη ειναι η κατασκευαστικη εταιρια 

rozo18.JPGrozo20.JPGrozo21.JPGrozo22.JPGrozo23.JPG

περισσοτερα παιχνιδια της σειρας θα μπουν προσεχως στη σελιδα 125
 
Πίσω
Μπλουζα