Scanline Generators (για κονσολες και arcades)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Ολοι συμφωνουμε νομιζω οτι η χρηση των παλιων κονσολικων μας πανω στις νεες HD τηλεορασεις ειναι θλιβερη υποθεση.

Οσο καλος και να ειναι ο τυπος της διασυνδεσης, παντα το αποτελεσμα ξενιζει.

Επεσε το ματι μου αρκετα αργοπορημενα σε ενα πολυ hot gadget που λεγεται Scanline Generator.

Κανει το προφανες...δημιουργει scanlines πανω στο VGA σημα.

Βρηκα δυο.



Review/Demo




  • Τον T-SLG (Toodles ScanLine Generator) o οποιος φαινεται να ειναι καλυτερος (το εξηγει στο πρωτο ποστ), ειναι φθηνοτερος (20$) αλλα ειναι σε μορφη DIY και τον παραγγελενεις στελνοντας PM στον χρηστη Toodles στο παραπανω φορουμ/thread.


Πληροφοριες/φωτοζ απο τον T-SLG

Αρα με μια πρωτη ματια για Dreamcast, ΧΒΟΧ και Arcades που η VGA συνδεση ειναι πολυ συνηθισμενη ειναι πρωτης ταξεως επιλογη για LCD/TFT οθονες.

Διαβαζω οτι και κονσολες που εχουν RGB/Scart μπορουν ευκολα να μετατραπουν μεσω adapter-boxes σε VGA και να εκμεταλευτουν τη νεα αυτη πολυτελεια!

Εχει ασχοληθει κανεις? Μπορει να μας πει καποιος κατα ποσο το T-SLG μπορει να συναρμολογηθει απο εναν αρχαριο?
 
To T-SLG απο οτι βλεπω παραπανω ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει απο καποιον που εχει καποια εμπειρια με κολλητηρι,αφου αποτελειται απο 2 μολις τσιπακια ..
 
Αν καναμε ενα power-buy στο T-SLG και καποιο μελος εδω μεσα επ αμοιβης (της οποιας το υψος μπορουμε να συμφωνησουμε) ενδιαφεροταν να μας τα συναρμολογησει?

Μου ακουγεται καλη ιδεα...
 
angel_grig είπε:
To T-SLG απο οτι βλεπω παραπανω ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει απο καποιον που εχει καποια εμπειρια με κολλητηρι,αφου αποτελειται απο 2 μολις τσιπακια ..
Υπαρχει πουθενα που να το παρουσιαζει σαν standalone εκδοση. Γιατι το μονο πραγμα που δειχνει εδω ειναι πως να το συνδεσεις με ενα αλλο μαραφετι.
 
Oops στραβωμαρα! Παντως ειναι λιγο μικρες οι φωτογραφιες και καπως συνοπτικες οι οδηγιες. Δεν ειναι γενικα δυσκολο, αλλα θελει λιγο ψαξιμο μεχρι να φτιαξει κανεις σωστα το πρωτο κομματι. Δυστυχως δεν εχω χρονο να ασχοληθω για μαζικη παραγωγη.
 
12 χρονια μετα το πρωτο ποστ ,αξιζουν τον κοπο αραγε εστω για οικονομικο πειραματισμο;
Δοκιμασαμε τις software scanlines του retroarch να δουμε και σε hardware τι γινεται.
Βλεπω περα απο αμαζον κυκλοφορουν μοντελα και στο ali και σε hdmi και σε VGA εκδοχες.
Και ενα review απο το πολλα που υπαρχουν.

 
Πίσω
Μπλουζα