Scart σε TFT

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
θα ήθελα να ρωτήσω έαν θα έχω καλή απόκριση και πιστότητα(με scart) σε TFT οθόνη 20" ;

έχω ακούσει διάφορα και για αυτό ρωτάω προτού αγοράσω

thanks
 
Μιλας για TV ή monitor?

Για HiDefinition ή για StandardDefinition?

Για πηγες που διαθετουν μονο αναλογικο ή ΚΑΙ αναλογικο σημα?
 
σαν το παρακάτω

LG

TFT 22'' M228WA-BZ

984876.jpg
 
Βασικά έχω δοκιμάσει Amstrad 6128 με SCART σε Full HD 42'' :) και δείχνει άψογα...τώρα εξαρτάται και πόσο καλή είναι η ποιότητα του SCART...δυστυχώς έχουν δει τα ματάκια μου πολύ σαβούρα εκεί έξω.Αν προλάβω αυτη τη βδομάδα θα κατεβάσω από την αποθήκη τον 6128 να σου τραβήξω καμιά φώτο...

πάντως αν είναι καλής ποιότητας το SCART θα δουλεύει άψογα !
 
Το συγκεκριμενο monitor θελω να το παρω μεσα στον Απριλη και εγω, και μπορω να πω οτι ειναι αψογο.

Ειδικα αν θες να του βαλεις svideo / rgb / rfu, για παλιες κονσολες και περιφερειακα, ειναι επουρανιο δωρο απο τους θεους.

Σιγουρη αγορα απλα!
 
Έχω το αντίστοιχο 20", και δεν το αλλάζω με τίποτα. Ειδικά εαν θες να βάλεις κονσόλες και retro μηχανήματα είναι πολύ καλο΄.
 
βασικά εκεί θα κάτσει μια 4000 ένας πηγασος και μια 1200 με η 4000 και η 1200 θα παίζουν με scart (το γνωστό πάλιο καλό που είχαμε όλοι ) τι λέτε θα δουλέψει;
 
101,666®%, γιαυτο το λογο κιολας φτιαχτηκε το συγκεκριμενο monitor. Καπου διαβασα και για καποιες ποιο συγκεκριμενες ρυθμισεις, που εξομαλυνουν το σημα απο παλαιοτερες πηγες εικονας, αν βρω κατι θα το βαλω απλα. Ως τοτε, το συγκεκριμενο monitor ειναι πραγματικα φτιαγμενο απο πλατινα! Το θελω και θα το αγαπαω μεχρι να πεθανει!
 
Χαχα,man!Και γω αυτό θα πάρω μέσα στην βδομάδα για τον ίδιο λόγο :D
 
το έχω ματιάσει και εγώ στο eshop....
 
Το παραπανω μονιτορ LG TFT 22'' M228WA-BZ ειναι πολυ καλο. Το χρησιμοποιω και ως TV και δεν εχει απολυτος κανενα προβλημα.
 
Λοιπόν παιδιά, σκεφτόμουν να κάνω την ίδια ερώτηση ακριβώς!!!! Οχι για το συγκεκριμένο μονιτορ, αλλά γενικά άν θα έχω καλή απόκριση σε TFT μέσω SCART ή s-vide/composite, ό,τι τελοσπάντων επιπλέον θύρες διαθέτει, για όλες τις κονσόλες και τα ρετροκομπιουτόρια μου. Μερσι για το θρεντάκι και τις απαντήσεις....

Και μιας και είδα ότι έχει μονο SCART, υποθέτω πώς οποιοδήποτε σύστημα βγάζει σήμα RGB, μπορείς να το μετατρέψεις σε SCART, σωστά;
 
Εγω παντως για τα παλια κονσολια δεν το αλλαζω το 29' ΤV μπαουλο στο σαλονι.

Μολις βγουν συλφιδες TV ανευ native αναλυσης θα μας απαλλαξω οικογενειακως απο το 80κιλο θηριο...
 
wally μαλλον θα πρεπει να περιμενουμε τις οled για να αποφυγουμε τα τερτιπια του scaling
 
Υποκλιθειτε στο μεγαλειο της:

90401266a.jpg


m208wa_2.jpg


hdmi να ειχε μονο ακομα.. θα μιλουσα για εκπτωτο δωρο στους γηινους. Ακομα και ετσι ομως, την λατρευω.
 
Πίσω
Μπλουζα