SeaQuest

takisdk

RetroN00b
Joined
29 Ιουν 2012
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
7
07433711429808558604.jpg


Created by


Rockne S. O'Bannon



Starring


Roy Scheider



Jonathan Brandis



Stephanie Beacham



Don Franklin



Michael Ironside



Ted Raimi



Peter DeLuise



Michael DeLuise



Music by


John Debney



No. of seasons 3


No. of episodes 58


Running time 45 minutes per episode


Original run


September 12, 1993 - June 9, 1996


The 21st century: mankind has colonized the last unexplored region on Earth; the ocean. As captain of the seaQuest and its crew, we are its guardians, for beneath the surface lies the future...


- captain Nathan Bridger.


Βρισκόμαστε στο 2018. Η ανθρωπότητα έχει εξαντλήσει τους φυσικούς πόρους της Γης και έχει στραφεί πλέον προς την θάλασσα. Εκατοντάδες αποικίες έχουν φτιαχτεί στον βυθό των ωκεανών ενώ οι αψιμαχίες μεταξύ των χωρών καθώς και διάφορων συνομοσπονδιών είτε πολιτικών είτε εμπορικών βρίσκονται καθημερινά στο προσκήνιο. Το SeaQuest είναι ένα υπερσύγχρονο υποβρύχιο που δρα υπό τον έλεγχο του UEO, κάτι σαν τον Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών, μιας συμμαχίας όλων των μελών-κρατών. Αποστολή του να διασφαλίσει την ειρήνη, να προστατέψει τα μέλη από εξωτερικούς κινδύνους καθώς και να εξερευνήσει τον βυθό. Η ειρήνη όμως για να διασφαλιστεί θα πρέπει άλλοτε να επιβληθεί με την δύναμη των όπλων και άλλοτε να δημιουργηθεί με την διπλωματία και την κατανόηση. Αυτό είναι ένα από τα διλήμματα που απασχολούν τον κυβερνήτη του SeaQuest, Nathan Bridger (Roy Scheider)...

39532774286542108869.jpg


To SeaQuest DSV είναι μια καταπληκτική τηλεοπτική σειρά επιστημονικής φαντασίας που άφησε εποχή και απέκτησε φανατικούς οπαδούς ανά τον κόσμο. Δημιουργήθηκε από τον Rockne S. O'Bannon (πασίγνωστο στους κύκλους του sci-fi και για το Farscape) το 1993 και διήρκησε 3 σεζόν και 58 επεισόδια εώς και το 1996. Αρχικά προβλήθηκε στο NBC ενώ στην τρίτη και τελευταία σεζόν του μετονομάστηκε σε SeaQuest 2032. Η σειρά διαδραματίζεται στο εγγύς μέλλον και πρόκειται για ένα μίγμα επιστημονικής αλήθειας, δραματικών σεναρίων και επιστημονικής φαντασίας ενώ αργότερα ήρθαν και επεισόδια κάθε λογής με ήρωες είτε αρχαίους ολύμπιους θεούς είτε προιστορικά υποθαλάσσια τέρατα. Ενώ η πρώτη σεζόν είχε σαν θέμα την εξερεύνηση και την διασφάλιση της ειρήνης, η δεύτερη εξελίχθηκε σταδιακά σε παιδική εκπομπή με τεράστια φυτά και χταπόδια και το τέρας της εβδομάδας να κυνηγάει το SeaQuest. H τρίτη σεζόν απέκτησε μιλιταριστικό χαρακτήρα και πιο σκοτεινά σενάρια αλλά ήταν πια αργά. Πρωταγωνιστής ο μεγάλος Roy Scheider για τις δύο πρώτες σεζόν και για ελάχιστα επεισόδια στην τρίτη, η Stephanie Beacham, ο Jonathan Brandis ως το παιδί-κουμπί-ιδιοφυία Lucas Wolenczak (μάγκας-κλώνος του Wesley Crusher)και ο scanner φίλος μας Michael Ironside σε ρόλο είμαι-γυμνός-με-ένα-ρόπαλο στην τρίτη σεζόν. Μην ξεχάσω και το αγαπημένο μας δελφίνι, τον Δαρβίνο. Βέβαια όλα τα λεφτά είναι ο Ted Raimi που oι παλιότεροι αγαπήσαμε ως Henrietta από το Evil Dead και τα αδέρφια του Jump Street, Peter DeLuise και Michael DeLuise. Φυσικά δεν έλλειψαν και οι ατέλειωτοι guest stars με κορυφαία ονόματα αυτά των Charlton Heston, William Shatner, Yaphet Kotto, David McCallum, Mark Hamill και Michael York. Με αξιόλογο cast λοιπόν, καταπληκτικά ειδικά εφέ, ενδιαφέροντα και πρωτότυπα σενάρια στην αρχή τουλάχιστον και τον Steven Spielberg παραγωγό, η σειρά είχε εξασφαλισμένη την επιτυχία. Ελα όμως οι συνεχείς κόντρες του καναλιού με τους παραγωγούς, οι αλλαγές στους ηθοποιούς και τα σενάρια που άρχισαν να παίρνουν την κατιούσα στην δεύτερη σεζόν, οδήγησαν στην ακύρωση της σειράς μόλις μετά από 13 επεισόδια στην 3η σεζόν. Oπως και να'χει πάντως μιλάμε για μια εξαιρετική sci-fi underwater σειρά που μας συνόδεψε μέσα στην δεκαετία του 90' και στο σύνολο της ήταν τόσο ενδιαφέρουσα όσο και νοσταλγική. Με μια παρέα φίλων αποφασίσαμε να την μεταφράσουμε και να την προσφέρουμε σε όλους τους λάτρεις της επιστημονικής φαντασίας. Οσοι από εσάς ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε, επικοινωνείστε μαζί μου. Ελπίζω να την απολαύσετε.


takisdk
 
Δυστυχώς δεν την παρακολούθησα όπως έπρεπε την εποχή που προβάλλονταν, αλλά σκόρπια και μισά επεισόδια, με αποτέλεσμα να μην έχω κατανοήσει πλήρως τι γινόταν και δεν γνώρισα καλά ποτέ τους χαρακτήρες. Με την προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά, θα μπορέσω, επιτέλους, να την απολαύσω κι εγώ όπως πρέπει! Ένα επεισόδιο που μου έκανε εντύπωση και που θυμάμαι αμυδρά, είναι ένα στο οποίο κάποιος (πρώην; ) επιστήμονας προσπάθησε να απαγάγει τον Δαρβίνο, επειδή θεωρούσε πως επειδή τα δελφίνια ανήκουν σε ένα απ' τα πιο αρχαία θηλαστικά του πλανήτη και πως είτε η γνώση μεταφέρονταν από γενιά σε γενιά, είτε υπάρχει ως γενετική μνήμη στο είδος αυτό, γνώριζε να του δείξει τον δρόμο για το κέντρο της Γης και να του πει τι υπάρχει εκεί! Το επεισόδιο τελειώνει και μέσω του ειδικού μηχανήματος που έχουν στο οποίο "μεταγλωττίζεται" η γλώσσα του Δαρβίνου, η απάντηση που δίνει είναι κάτι σαν:

"Το κέντρο της Γης είναι μέσα μας!"
ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν έχω ιδέα για ποιο επεισόδιο μπορεί να πρόκειται. Αν πάρω απ' τα επεισόδια που παίζει ο Δαρβίνος, να υποθέσω απ' τους τίτλους (δεν υπάρχουν περιλήψεις στην IMDB, παρά σε ελάχιστα απ' αυτά!) να είναι κανένα "Sympathy For The Deep" ή "Lostland"; Δεν έχω ιδέα... Ευκαιρία να μου λυθεί κι αυτή η απορία, πλέον! :)
 
Κι εγω ετσι ακριβως Mandrake. Ηταν δυσκολο να κατσει κανεις μεσα δεκαετιας 90 μεσα στο σπιτι το ΣΚ να δει SeaQuest. Κι εγω ειχα δει ελαχιστα επεισοδια, κυριως αποσπασματα. Τους χαρακτηρες τους αναγνωριζα οπτικα, δεν ειχα συγκρατησει ονομα ουτε και σεναριο.

Θυμαμαι το επεισοδιο που αναφερει ο Mandrake (πολυ cheesy απαντηση στο τελος του επεισοδιου εδω που τα λεμε! :D ) Απο εκεινο το επεισοδιο και μετα, ο Δαρβινος φορουσε παντα τη συγκεκριμενη συσκευη και "μιλουσε"

Και ενα αλλο επεισοδιο οπου ειχε πεσει στα χερια καποιου εκ του πληρωματος ενα "απαγορευμενο" χαμπουργκερ (δεν ξερω πως και γιατί ήταν απαγορευμενο). Στο τελος οταν ηταν ετοιμος να το απολαυσει, ερχεται ο πλοιαρχος και το κατασχει, και πριν το πεταξει, υποκυπτει, δινει 2 μεγαλες μπουκιες και το πεταει. :D

Και επισης καποιο οπου βρηκαν ενα βυθισμενο πλοιο-φαντασμα!

Στο τελος καθε επεισοδιου εμφανιζοταν και καποιος ωκεανογραφος με τη στολη του SeaQuest και μας ελεγε ενα trivia για τη θαλασσα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol! :D

Εγώ πάλι τρελαινόμουν να το βλέπω τα Σαββατοκύριακα. Μάλιστα, θυμάμαι ότι είχα πάθει μια σχετική εμμονή: Τι κι αν όντως το μέλλον του ανθρώπου ήταν ο βυθός και όχι το διάστημα, όπως μας είχαν μεταφέρει τόσες και τόσες σειρές / ταινίες?

Έχω σκάσει: θυμάμαι ότι κάπου στους τίτλους αρχής αναφερόταν ότι ο ωκεανός ήταν πιο εύκολα κατοικήσιμος σε σχέση με το διάστημα και ότι το 70% του πλανήτη ήταν ανεκμετάλλευτο κτλ!.... Έχω δει ό,τι κυκλοφορεί στο youtube σε τίτλους αρχής, αλλά δε βρήκα κάτι...

Λάθος θυμάμαι?! :)
 
takisdk είπε:
Oπως και να'χει πάντως μιλάμε για μια εξαιρετική sci-fi underwater σειρά που μας συνόδεψε μέσα στην δεκαετία του 90' και στο σύνολο της ήταν τόσο ενδιαφέρουσα όσο και νοσταλγική. Με μια παρέα φίλων αποφασίσαμε να την μεταφράσουμε και να την προσφέρουμε σε όλους τους λάτρεις της επιστημονικής φαντασίας. Οσοι από εσάς ενδιαφέρεστε να βοηθήσετε, επικοινωνείστε μαζί μου. Ελπίζω να την απολαύσετε.


takisdk

Η εντυπωση που μου αφησε ???Δεν θα την ελεγα και εξαιρετικη ,ενδιαφερουσα και με υψηλα production values σειρα και με potential /δυναμικη για κατι πολυ καλυτερο ναι .

Και το λεω εχοντας δει τα περισσοτερα επισοδεια (75%) κι εχοντας ενθουσιαστει στην αρχη αλλα γρηγορα με κουρασε με τη συγκεκριμμενη αμερικανικη-εμπορικα politically correct- ματια τα Speilbergοειδη patterns/μοτιβα και τους αρκετα ρηχους χαρακτηρες,ισως φταιει και το οτι το ειδα μεγαλος .

Thanx για την νοσταλγικη παρουσιαση οσο και για την μεταφραστικη σας προσπαθεια :) .

http://www.youtube.com/watch?v=bau6aDnLgcQ

 




“…είναι επειδή όλοι
καταγόμαστε από την θάλασσα.



Και είναι ένα ενδιαφέρον



βιολογικό γεγονός…



ότι όλοι μας,



έχουμε στις φλέβες μας…



ακριβώς το ίδιο ποσοστό άλατος στο



αίμα μας που υπάρχει και στον ωκεανό….



και ως εκ τούτου,



έχουμε αλάτι στο αίμα μας…



στον ιδρώτα μας, στα δάκρυά μας.



Είμαστε δεμένοι με τον ωκεανό.



Και όταν επιστρέφουμε



στην θάλασσα, είτε για



να ταξιδέψουμε είτε



για την κοιτάξουμε…



επιστρέφουμε εκεί από όπου



προήλθαμε.” – John F. Kennedy


 


Επιμέλεια-διορθώσεις: takisdk



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Lol! :D
Εγώ πάλι τρελαινόμουν να το βλέπω τα Σαββατοκύριακα. Μάλιστα, θυμάμαι ότι είχα πάθει μια σχετική εμμονή: Τι κι αν όντως το μέλλον του ανθρώπου ήταν ο βυθός και όχι το διάστημα, όπως μας είχαν μεταφέρει τόσες και τόσες σειρές / ταινίες?

Έχω σκάσει: θυμάμαι ότι κάπου στους τίτλους αρχής αναφερόταν ότι ο ωκεανός ήταν πιο εύκολα κατοικήσιμος σε σχέση με το διάστημα και ότι το 70% του πλανήτη ήταν ανεκμετάλλευτο κτλ!.... Έχω δει ό,τι κυκλοφορεί στο youtube σε τίτλους αρχής, αλλά δε βρήκα κάτι...

Λάθος θυμάμαι?! :)
Δεν το θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, αλλά είναι αρκετά ρεαλιστικό. Μην ξεχνάμε ότι απ' την θάλασσα προερχόμαστε, οπότε σε ένα μακρινό μέλλον δεν αποκλείεται να εγκατασταθούμε ξανά εκεί. Τότε, βέβαια, δεν είχαμε "θέματα ενέργειας" ενώ τώρα έχουμε, αλλά δεν παύει να είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο και μάλιστα πολύ ευκολότερο απ' το να μετοικίσουμε εκτός πλανήτη!
 
http://www.youtube.com/watch?v=bau6aDnLgcQ

“…είναι επειδή όλοικαταγόμαστε από την θάλασσα.

Και είναι ένα ενδιαφέρον

βιολογικό γεγονός…

ότι όλοι μας,

έχουμε στις φλέβες μας…

ακριβώς το ίδιο ποσοστό άλατος στο

αίμα μας που υπάρχει και στον ωκεανό….

και ως εκ τούτου,

έχουμε αλάτι στο αίμα μας…

στον ιδρώτα μας, στα δάκρυά μας.

Είμαστε δεμένοι με τον ωκεανό.

Και όταν επιστρέφουμε

στην θάλασσα, είτε για

να ταξιδέψουμε είτε

για την κοιτάξουμε…

επιστρέφουμε εκεί από όπου

προήλθαμε.” – John F. Kennedy
Επιμέλεια-διορθώσεις: takisdk
 
Mandrake είπε:
Ένα επεισόδιο που μου έκανε εντύπωση και που θυμάμαι αμυδρά, είναι ένα στο οποίο κάποιος (πρώην; ) επιστήμονας προσπάθησε να απαγάγει τον Δαρβίνο, επειδή θεωρούσε πως επειδή τα δελφίνια ανήκουν σε ένα απ' τα πιο αρχαία θηλαστικά του πλανήτη και πως είτε η γνώση μεταφέρονταν από γενιά σε γενιά, είτε υπάρχει ως γενετική μνήμη στο είδος αυτό, γνώριζε να του δείξει τον δρόμο για το κέντρο της Γης και να του πει τι υπάρχει εκεί! Το επεισόδιο τελειώνει και μέσω του ειδικού μηχανήματος που έχουν στο οποίο "μεταγλωττίζεται" η γλώσσα του Δαρβίνου, η απάντηση που δίνει είναι κάτι σαν:

"Το κέντρο της Γης είναι μέσα μας!"
ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν έχω ιδέα για ποιο επεισόδιο μπορεί να πρόκειται. Αν πάρω απ' τα επεισόδια που παίζει ο Δαρβίνος, να υποθέσω απ' τους τίτλους (δεν υπάρχουν περιλήψεις στην IMDB, παρά σε ελάχιστα απ' αυτά!) να είναι κανένα "Sympathy For The Deep" ή "Lostland"; Δεν έχω ιδέα... Ευκαιρία να μου λυθεί κι αυτή η απορία, πλέον! :)


SeaQuest DSV 110 "The Regulator"

http://www.youtube.com/watch?v=zLD-ZaWIRk0'>http://www.youtube.com/watch?v=zLD-ZaWIRk0

με την μουσικη που κλεινει το επισοδειο (14.30 να stawars-ριζει ξεδιαντροπα)

http://www.youtube.com/watch?v=zLD-ZaWIRk0
 
Μαρινα, αυτο που θυμασαι μαλλον το αναφερει στα trivia στο τελος ενος επεισοδιου
 
Nemo είπε:
Η εντυπωση που μου αφησε ???Δεν θα την ελεγα και εξαιρετικη ,ενδιαφερουσα και με υψηλα production values σειρα και με potential /δυναμικη για κατι πολυ καλυτερο ναι .Και το λεω εχοντας δει τα περισσοτερα επισοδεια (75%) κι εχοντας ενθουσιαστει στην αρχη αλλα γρηγορα με κουρασε με τη συγκεκριμμενη αμερικανικη-εμπορικα politically correct- ματια τα Speilbergοειδη patterns/μοτιβα και τους αρκετα ρηχους χαρακτηρες.

 


+1 :thumbup:
Xιλια μπραβο παντως για την προσπαθεια της μεταφρασης.
 
Rakeesh είπε:
Μαρινα, αυτο που θυμασαι μαλλον το αναφερει στα trivia στο τελος ενος επεισοδιου
Μάλλον θα έχεις δίκιο! :) Απλά μου έμεινε τόσο έντονα σαν εικόνα! :(

@ Mandrake: Κοιτώντας τώρα, θα έλεγα ότι είναι μάλλον προφητικό.... Είναι μεγάλο θέμα για να το συζητήσω εδώ, αλλά γιατί όλο πηγαίνει το μυαλό μου ότι πράγματι, το μέλλον του ανθρώπου είναι στο βυθό και όχι στο διάστημα?! :)

Οφτοπικιάζω και ζητώ συγνώμη! :flower:
 
metalcandyman είπε:
+1 :thumbup:
Xιλια μπραβο παντως για την προσπαθεια της μεταφρασης.
Eυχαριστούμε παιδιά, προς το παρόν έχουμε διορθώσει τα τρία πρώτα υπάρχοντα επεισόδια και είναι έτοιμα άλλα 5 αλλά ανάκατα οπότε δεν τα έχω ανεβάσει πουθενά. Οπως προανέφερα αν κάποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μου στείλει ένα pm.
 
H μετάφραση της πρώτης σεζόν πλέον έχει ολοκληρωθεί και προχωράμε στη 2η.
 
Πίσω
Μπλουζα