Sears 2600

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Γνωριζει κανενας αν οι εκδοσεις Sears 2600 κυκλοφορουν ευρωπη η ελλαδα?

 
καινουργια μαλλον οχι ,αλλα σε ebay κατι θα βρεις............
 
Ναι ξερω simonkey.. απλα αναρωτιομουν αν εγιναν ποτε επισημο import σε ευρωπη/ελλαδα..
 
Δεν τα εχω δει ποτε εδω...αλλα τι λεμε τωρα...στις αρχες του 80 τα 2600 εδω τα εβρισκες με το σταγονομετρο στη Στοα Φεξη...
 
ναι πρεπει γιατι τα ειχα πετυχει σε κατι πανηγυρια μεχρι και το 95-98 κατι τετοιο !!!
 
ξανα ΕΕΕΕΕΕ;;;;; :eek::eek:
 
simonkey είπε:
ναι πρεπει γιατι τα ειχα πετυχει σε κατι πανηγυρια μεχρι και το 95-98 κατι τετοιο !!!
Simonkey, δεν ξερω τι εννοεις αλλα τα Sears δεν ειναι μαιμουδες VCS και 2600. Ειχαν την ιδια γραμμη παραγωγης με τα Atari και εχουν τα ιδια variations (εκτος απο το Vader), σε Heavy Sixer (Made in Sunnyvale), Light Sixer (αρχικα Sunnyvale και μετεπειτα Taiwan) και 4 Switch(Taiwan). Και ειχαν και μια μοναδικη εκδοση του 2600 με την μορφη του 7800 και αποκλειστηκα δικα του joystick (και ονομαζοταν Video Arcade II) και κυκλοφορησε και σαν Atari 2800 μονο στην Ιαπωνια.

http://www.lacoctelera.com/myfiles/frikiplanet/Atari2800.jpg
 
Η Sears έκδοση του 2600 ουδέποτε κυκλοφόρισε στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Ήταν USA exclusive, και το έβρησκες μόνο στα καταστήματα sears...
 
theoritikos είπε:
Η Sears έκδοση του 2600 ουδέποτε κυκλοφόρισε στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Ήταν USA exclusive, και το έβρησκες μόνο στα καταστήματα sears...
Ναι το ξερω αυτο theoritike.. just wondering αν τα καταφερε κανενα απο αυτα να ελληνοποιηθει, καθως στην Ελλαδα αρχες 80 υπηρχε ο καθε ενας που ειχε μαγαζι ηλεκτρικων συσκευων και ηθελε να βγαλει κερδος απο video games αυτου το ειδους..

Το Videopac το απεκτησα απο ενα καταστημα που πουλουσε κουζινες και πλυντηρια, και κανα δυο τηλεορασεις και απλα επειδη ηταν Philips, εφερε μερικα κομματια και τα εβαλε στην βιτρινα με μια τηλεοραση και ειχε ολη την ημερα αναμενο ενα απο αυτα και εκανε display με το speedway!

Περιτο να αναφερο οτι οταν ο μαγαζατορας ρωτηθηκε οταν πηγαμε να το αγορασουμε το ανεφερε ως "Ποιο, το Atari που παιζει στην τηλεοραση? Ναι το εχω, να εδω μπροστα..." και σε πηγαινε κοντα στην βιτρινα που ηταν τα κουτια απο τα Philips Videopac G7000! Οτι να 'ταν εκεινη την εποχη... video games, Atari, Videopac.. ολα τηλεοραση παιζουν!
 
Σωστος ο phil - το πρωτο videopac που ειδα ποτε το πουλουσε ο Κορασιδης στον Πειραια και τα κουτια ηταν διπλα σε ΙΖΟΛΑ, ΠΙΤΣΟΣ και ΕΣΚΙΜΟ :)
 
Κι εγώ τον 800XL, από τέτοιο μαγαζί τον πήρα, το 1985...
 
Όχι κύριοι Sears 2600 δεν βρίσκεις μόνο επί Αμερικανικού εδάφους αλλά και εδώ ανάμεσα μας!

Ορίστε και οι αποδείξεις...

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Ναι και αμέ!

Το κακό είναι ότι μέσα στα Χριστούγεννα θα φάει άνοιγμα το καημένο γιατί δεν έχει ήχο :(

Με τη βοήθεια του κυρ Admin Wally ελπίζω να σταματήσουν τα παράσιτα και να χαρώ το Stanpede σε όλο του το μεγαλείο.

Το άλλο καλυτερότερο όλων είναι ότι το μηχάνημα έχει ΦΟΒΕΡΗ εικόνα.

Δεν περίμενα μετά από τόσα χρόνια τα ηλεκτρονικά του να μην έχουν χμμ απώλειες.

Και όμως ήταν σαν να βγήκε χτες από το εργοστάσιο !

Αυτές τις μέρες θα έρθουν οι φίλοι σπίτι να αράξουμε να πιούμε τις μπύρες μας και να παίξουμε κάνα retro παιχνίδι, από τα δικά μας.

Αυτά που παίζαμε και τότε και γουστάραμε :)

Φίλιππα σε ευχαριστούμε για τη δυνατότητα που μας έδωσες να γυρισουμε τον χρόνο πίσω

:bow:
 
Τρελη κουκλα!

Θα ερθω να γυρισουμε το ποντεσιομετρο για τον ηχο (και επι τη ευκαιρια να σε ξελαφρωσω απο 4-5 μπουκαλια Warsteiner... :) )

Θα εχω και το κροκοδειλο μαζι.Πες στα γυναικοπαιδα να μεινουν ψυχραιμα :D

Ωραιες φωτο ρε μπαγασα!Η αποδειξη οτι αν εχεις καλη μηχανη,δεν χρειαζεται να ξερεις να τραβας...χαχαχαχαχαχα
 
To ασημενιο panel και η σκουροχρωμη swirlwind επενδυση "ξυλου" ειναι πραγματα που λατρευω στα Sears. Γραμμη παραγωγης ειναι φυσικα η παλια καλη Atari και αυτο ειναι ο λογος που τα διαφοροποιει απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει σαν κλωνος και απομιμιση.

Shock, να εισαι καλα ρε συ φιλε και να το χαιρεσαι. Το οτι βρισκεται σε καλα χερια μου αρκει και μου περισευει! Και πως παντα οι φωτο σου πανε κατευθειαν στο background στο desktop μου!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα