Secam to PAL

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
120
Μια από τις συζητήσεις που ξεκίνησα στο meeting της Παρασκευής ήταν πως να μετατρέψω κάποιες παλιές VHS κασσέτες μου, με (πιθανόν) σπάνιο υλικό της εποχής σε divx ή να γίνει upload στο youtube.

Όπως θα ξέρετε, η ΕΡΤ το 80 χρησιμοποιούσε το σήμα SECAM για την έγχρωμη εικόνα λόγω μιας συμφωνίας που είχε υπογράψει με την Γαλλία (χώρα που εξίσου χρησιμοποιούσε το SECAM).

To κακό είναι πως το (retro) βίντεο που έχω έχει (μάλλον) αποδημήσει εις κύριον εδώ και πολλά χρόνια, και αν τις βάλω σε καινούριο βίντεο που παίζει PAL θα είναι ασπρόμαυρες. Γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος να μεταφέρω το βίντεο με χρώμα στο pc μου?

Σκεφτείτε πως σε αυτές τις κασσέτες έχω το καρτούν "Το ανθρώπινο σώμα" με την αυθεντική μεταγλώττιση. Δεν είναι κρίμα να χαθεί?
 
Ασφαλώς και είναι κρίμα να χαθούν!!!Γιατί δεν κάνεις καμια βόλτα σε κανένα ηλεκτρονικό εργαστήριο πετιούνται πολλά βιντεο του 80..ίσως βρεις κάποιο από εκεί.
 
Δεν χρειαζεται να βρεις κανενα αρχαιο η made in France βιντεο μιας και το σημα με το οποιο εβγαινε παλια η ΕΡΤ δεν ειναι SECAM αλλα MESECAM. Προσωπικα εχω ενα βιντεο Panasonic οχι και παρα πολυ παλιο (δεκαετιας ισως) το οποιο εχει ρυθμιση για αυτο το συστημα και βγαζει εξοδο PAL.

Παντως αν δεν εχεις πολυ πραμα να γυρισεις σε DVD μπορεις να πας σε ενα φωτογραφειο να στο κανει.

Check these out:

http://cgi.ebay.com/PANASONIC-NV-HS830-S-VHS-ET-Silver-Edition-TOP_W0QQitemZ330164332092QQihZ014QQcategoryZ66208QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Παντως αν δεν εχεις πολυ πραμα να γυρισεις σε DVD μπορεις να πας σε ενα φωτογραφειο να στο κανει.
Μακαρι να ηταν ετσι ευκολο να βρεθουν.Αν ρωτησεις την Death2Eliza θα σου πει :D

Παντως τα τελευταια VCR της Sony εβγαζαν εγχρωμα τα SECAM...
 
Για να εχεις υποψη σου αυτο ειναι το κορυφαιο Multi System Video Player Panasonic AG _W1. Αν ποτε το συναντησεις μην διστασεις :biglaugh::biglaugh:
 
Wally είπε:
Παντως τα τελευταια VCR της Sony εβγαζαν εγχρωμα τα SECAM...
Αυτό είναι πολύ ευχάριστη είδηση για εμένα! Θυμάσαι ονόματα μοντέλων για να ψάξω?

Είναι πολλές οι κασσέτες που έχω και είναι οικονομικά ασύμφορο να τις πάω σε επαγγελματία, άσε που δεν έχουν ετικέτες πάνω και θα ψάχνω στα τυφλά.
 
δεν θυμαμαι μοντελο...το εχει ομως ο ΑΕΟΝ οποτε θα μας ποσταρει τα ακριβη χαρακτηριστικα
 
Μοντέλα του 1986,1987,1988 JVC 150 , JVC 200 , JVC 250 αυτά τα μοντέλα είναι σίγουρα γιατί είχα και ακόμη έχω ένα στο πατρικό μου.Μπορείς να κοιτάξεις και Panasonic Γενικά υπάρχουν ακόμη..Πριν δυο μήνες ένας φίλος μου ηλεκτρονικός πέταξε γύρω στα έξι εφτά αν ήξερα θα καρατούσα ένα για σένα!
 
Πίσω
Μπλουζα