Sega Mega Drive service και περιφερικά/αξεσουάρ

Joined
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Γεια σας φίλοι!

Μόλις ξέθαψα το παλιό μου Sega Mega Drive. Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να πάω για service; Θέλω να το τσεκάρει κάποιος και να με βοηθήσει στο πώς να το ξαναζωντανέψω;
 
Καλως ηλθες!Το δοκιμασες?Τι ακριβως κανει?
 
angel_grig είπε:
Καλως ηλθες!Το δοκιμασες?Τι ακριβως κανει?
Καλημέρα! Ευχαριστώ!

Δε θυμάμαι καθόλου πώς το συνέω στη τηλεόραση και έχω την αίσθηση ότι μου λείπει ένα καλώδιο. Έχω 2 καλώδια αυτή τη στιγμή, για το ρεύμα και το rf. Υπάρχει μια ακόμα υποδοχή από πίσω που λέει av out. Επίσης, δε θυμάμαι τι πρέπει να κάνω με τη τηλεόραση. Πρέπει να βρω το κανάλι του Mega Drive με το κλασσικό συντονισμό; Ή πρέπει να βρω το Mega Drive σε κάποιο source;
 
Καλώς όρισες Στέλιο. Καταρχάς έχεις το 1ο ή το 2ο μοντέλο; Όπως και να'χει, και εφόσον έχεις σύγχρονη τηλεόραση, θα σου πρότεινα να αφήσεις το καλώδιο που συνδέεται στην κεραία της τηλεόρασης και να αγοράσεις κάτι τέτοιο που φαίνεται παρακάτω. Βέβαια για το λόγο ότι αυτές οι κονσόλες ήταν σχεδιασμένες για "παλιές" τηλεοράσεις (CRT), στις νέες υπάρχουν μερικά θέματα απεικόνισης και ήχου. Υπάρχει ένας θόρυβος που δημιουργείται από το καλώδιο. Φαντάζομαι έχεις παιχνίδι να δοκιμάσεις. Πάντως αν τόσο καιρό την είχες σε μέρος που δεν είχε υγρασία, να είσαι σίγουρος ότι θα λειτουργεί άψογα. Οι κονσόλες αυτές, Mega Drive, SNES κτλ είναι σκυλιά.

md cable.jpg
 
johnny19818 είπε:
Καλώς όρισες Στέλιο. Καταρχάς έχεις το 1ο ή το 2ο μοντέλο; Όπως και να'χει, και εφόσον έχεις σύγχρονη τηλεόραση, θα σου πρότεινα να αφήσεις το καλώδιο που συνδέεται στην κεραία της τηλεόρασης και να αγοράσεις κάτι τέτοιο που φαίνεται παρακάτω. Βέβαια για το λόγο ότι αυτές οι κονσόλες ήταν σχεδιασμένες για "παλιές" τηλεοράσεις (CRT), στις νέες υπάρχουν μερικά θέματα απεικόνισης και ήχου. Υπάρχει ένας θόρυβος που δημιουργείται από το καλώδιο. Φαντάζομαι έχεις παιχνίδι να δοκιμάσεις. Πάντως αν τόσο καιρό την είχες σε μέρος που δεν είχε υγρασία, να είσαι σίγουρος ότι θα λειτουργεί άψογα. Οι κονσόλες αυτές, Mega Drive, SNES κτλ είναι σκυλιά.
Προβολή συνημμένου 147558
Ευχαρισρτώ πολύ!! Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω!

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για καλό και για κακό καθάρισε και τα παιχνίδια που τυχόν έχεις. Μετά από τόσα χρόνια απραξίας, θα έχουν σκονιστεί και οι επαφές θα έχουν βρομίσει.

Για να το κάνεις αυτό, θα πάρεις μια μπατονέτα, και θα την εμποτίσεις με οινόπνευμα. Μετά θα τρύψεις τις επαφές του παιχνιδιού.Έχε μαζί σου αρκετές μπατονέτες γιατί ίσως να χρειαστεί πάνω από μια.

Επίσης, καλό είναι στο μέλλον να προμηθευτείς ένα rgb scart καλώδιο. Με αυτό θα έχεις την καλύτερη δυνατή απεικόνιση στην τηλεόραση (όσο το επιτρέπουν οι σύγχρονες lcd, μην περιμένεις να δείς θαύματα)
 
[edit] καλώς ήρθες. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τους κανονισμούς - τα greeklish απαγορεύονται στο φόρουμ [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα παιδια υπαρχει καπου να στειλω το σεγκα μου για σερβις?
 
Φιλε μου, δυσκολα χαλαει ενα MegaDrive.

Αν ομως χαλασει θα σου προτεινα να μην ξοδεψεις χρηματα για επισκευη.

Με κανα 30αρι ευρω max, θα βρεις ενα αλλο που λειτουργει.

Happy gaming!
 
Τι προβλημα σου παρουσιαζει το μηχανημα;
 
Πίσω
Μπλουζα