SEGA next gen? Άντε πάλι ελπίδες...

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Dr. SLUMP
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.304
Αντιδράσεις
172
Σύμφωνα με αυτό το link, η SEGA ετοιμάζεται να μπει πάλι στο παιχνίδι του hardware. Επειδή δεν θέλω να δίνω αβάσιμες ελπίδες, σας το δίνω με κάθε επιφύλαξη...

http://news.filefront.com/sega-working-on-next-gen-console/

Λέτε να γίνει κάτι πράγματι; :xm:
 
Εδώ τα πράγματα αυτή την περίοδο είναι δύσκολα για τους 3, θα μπει και 4ος;
 
Κομματάκι δύσκολο το βλέπω και εγώ. Ειδικά μετά από τόσα χρόνια απουσίας οι απλοί χρήστες (casual gamers), ούτε που γνωρίζουν τι πάει να πει SEGA. Το κόστους οπότε marketing ίσως και να ξεπερνάει το κόστους ανάπτυξης-παραγωγής μίας νέας κονσόλας. Δεν νομίζω να μπορεί να το αντέξει η SEGA στην σημερινή της κατάσταση.

Από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις τι μελέτες και τι κόστος έχουν βγάλει!!
 
Μια all-in-one chip Dreamcast με DVD και σύγχρονες USB θύρες θα ήταν τόσο δύσκολο; Εδώ πουλάει σαν τρελλό το PS2....

Από την άλλη και το νέο 360 all-in-one chip είναι.......
 
Δύσκολο στην κατασκευή δεν είναι, είναι δύσκολο στην προώθηση. Δεν βγάζεις καινούρια κονσόλα εν έτη 2010 για να κερδίσεις το κοινό του ps2.
 
νεα κονσόλα η SEGA?? αχχαχαχαα το αστείο της εβδομάδας... σε 20 χρόνια απο τώρα μπορεί και ίσως και αν και βλέπουμε και θα δούμε.....
 
Από θέμα hardware είναι πλεόν πανεύκολο, μέχρι και ένα φθηνό Intel με nvidia ION θα μπορούσε να είναι. Το πρόβλημα πιστεύω πως θα ήταν ο κόσμος να έχει προκαταλήψεις τύπου "η SEGA πάντα αποτυχημένα έβγαζε"...

Η πλάκα είναι πως αν βγει (λέμε και ελπίζουμε τώρα) πριν βγουν νέα συστήματα από τις άλλες, σημαίνει πως η SEGA δεν έκανε skip σε καμία γενιά!
 
Το τελευταιο της arcade board ειναι φθηνο. Δηλαδη ηδη μπορει να γινει consolized σε λογικες τιμες. Δυστυχως ομως τα τελευταια χρονια ψιλο-πασχει απο τιτλους...
 
ρε παιδια ετσι εύκολα τα εχετε? χρειάζονται εκατομμύρια που η SEGA τώρα πια δεν εχει.. εδω η microsoft και sony μπαίνουν μέσα και πάλι την παλεύουν.. και εμεις μιλάμε να βγάλει παλι ενα dreamcast?γιατί να το κάνει αυτο? νεα κοσνολα.. γιατι να βαλει το κεφάλι της στον ντορβά.. εδω δεν έπαιρναν dreamcast ο κόσμος όταν βγήκε θα πάρουν τωρα? πρέπει να κλείσει συμφωνίες με κολοσσούς για hardware και software .. ποιος θα εμπιστευτεί την SEGA?? ΚΑΝΕΝΑΣ .. πρέπει μετά αν τα καταφέρει να γεμίσει αποθήκες ολόκληρες με κονσόλες να φτιάξει γραφεία πάλι σε ολο τον κόσμο να οργανώσει το σύστημα διακίνησης και διανομής σε 100 χωρες τουλαχιστον ευρωποι αμερικη ασια.. τι λεμε τωρα.. ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ
 
Καλά, ΑΝ ποτέ βγάλει ξανά κονσόλα, πιστεύω οτι χαμένη δε θα βγεί. Το κοινό της Sega είναι πολύ μεγάλο..
 
Wally είπε:
Το τελευταιο της arcade board ειναι φθηνο. Δηλαδη ηδη μπορει να γινει consolized σε λογικες τιμες. Δυστυχως ομως τα τελευταια χρονια ψιλο-πασχει απο τιτλους...
Αν οτι βγάζει για τις άλλες εταιρίες τα βγάζει exclusive για την κονσόλα της δεν θα έχει πρόβλημα. :D
 
Αν πιασουμε τα non-arcades, τι σοβαρο εκανε φετος για αλλους πλην των Bayonetta και Vanguish?

H Sega μπορει να σωθει μονο μεσω consolization των arcades της. Τα παλια στουντιο σκορπισανε, οι μεγαλοι μαγοι που ειχε λακησαν.
 
Wally είπε:
Αν πιασουμε τα non-arcades, τι σοβαρο εκανε φετος για αλλους πλην των Bayonetta και Vanguish?
H Sega μπορει να σωθει μονο μεσω consolization των arcades της. Τα παλια στουντιο σκορπισανε, οι μεγαλοι μαγοι που ειχε λακησαν.
Που θα παέι, θα σκάσει η φούσκα του "home gaming" και θα γυρίσουμε στο "Arcade is the GOD". Δεν έχω φάει, την κολοκυθόπιτά μου παρακαλώ....

\Οι υπόλοιποι χρήστες σερβίρουν κολοκυθόπιτα στον Jedah...
 
Πίσω
Μπλουζα