SegaCD - Cobra Command (94) πρόβλημα

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Παιδιά εδώ και μέρες προσπαθώ να τρέξω το Cobra Command του 1994 για την έκδοση Sega CD. Καθε φορα το "παιχνιδι" παγώνει μολις τελειωνει το σημα-τζινγκλακι της Sega με τον Σονικ και τα αστρακια. Εχω δοκιμασει με 2 διαφορετικους emu και με 3 διαφορετικά rom images του παιχνιδιού (τουλάχιστον ενα Αμερικάνικο και τουλ. ενα Ευρωπαϊκό).

Τα μόνα τινά που μπορώ να σκεφτώ είναι:

  • Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι απο τα λίγα που λόγω κάποιας ασυμβατότητας δεν παιζουν ακόμα σε emulator
  • Οι 2 συγκεκριμενοι emus (gens και fusion) δεν μπορουν να παιξουν το συγκεκριμένο παιχνίδι
  • Έχω ελλαττωματικό bios.


Στον ιστο δεν έχω δει καμία αναφορά για προβλήματα ή ασυμβατότητες ή να χρειάζονται "κόλπα" για να τρέξει αυτό το παιχνίδι, οποτε τεινω στην 3η υπόθεση.

Πριν αρχίσω να παιρνω σβαρνα τους emulators, τα bios και τα settings στα τυφλά, μπορεί να μου πει κανένας τουλάχιστον αν το συγκεκριμένο παιχνίδι το έχει παίξει ή αν ξέρει κάτι παραπάνω; Ευχαριστώ :D

Με λιγο ψαξιμο παραπανω ανακαλυψα οτι το προβλημα ξεπερνιεται (προς το παρον) με την επιλογη Perfect Sync. Αν δεν κανω λαθος κι αλλα παιχνιδια οπως το Road Avenger απαιτουν αυτη τη ρυθμιση :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To perfect sync πρέπει να το έχεις επιλεγμένο πάντα! Ενεργοποιεί τον απόλυτο συγχρονισμό μεταξύ των δύο 68k επεξεργαστών του mega cd και του mega drive. Ο μόνος λόγος για να το κλείσεις είναι αν έχεις κάποιο παλιό pc γιατί η συγκεριμένη επιλογή απαιτεί περισσότερη δύναμη. Αλλά και πάλι καλύτερα θα ήταν να ενεργοποιήσεις το frame skip απο το να κλείσεις το perfect sync.
 
Ευχαριστω για τη συμβουλη Ασικ, ομως εκτος του οτι εχω μη-καινουργιο υπολογιστή, διάβασα στο documentation του kega fusion οτι το Perfect Synch ΔΕΝ ενδεικνυται για ολα τα παιχνίδια, και ορισμενα ισως να μη τρεχουν καν.

Και για να επιστρεψουμε στο κυριως θεμα, το παιχνιδακι εχει πολυ ενδιαφερον, προκειται για ενα rail shooter τυπου Rebel Assault/Wetlands κλπ, μονο που αντι για 3d γραφικά είναι hand drawn anime. Τα σκηνικα, η κινηση και το scrolling ειναι επι το πλειστον αρκετα ρεαλιστικα! Επειδη ειναι πολυ παλουκι καταφερα και το προχωρησα με save/restore.

Ειναι κριμα που το SCD σηκωνει μονο 64 χρωματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα