Shenmue-7 χρόνια

Αφού δεν φαίνεται φως στο τούνελ από την Sega, κάποιος φαν-developer από την Κορέα αποφάσισε να μετατρέψει τον κλασικό τίτλο σε μία HD remaster έκδοση. Αν και δουλεύει μόνος του, τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά και οι ήδη γνωστές περιοχές του παιχνιδιού παίρνουν νέα πνοή.


Πηγή: http://bbs2.ruliweb.daum.net/gaia/do/ruliweb/default/hobby/310/read?articleId=22359880&bbsId=G005&itemId=431
 
Ενας τυπας βρηκε χρονο και χρημα για να δει τις πραγματικες τοποθεσιες του παιχνιδιου που επαιζε οταν ηταν πιτσιρικας στο Dreamcast του.

Δειτε οπωσδηποτε το παραπανω link!

Μερικες τυχαιες:

14939006657_97c54a6f05_h.jpg


15117163001_3745ab00a5_h.jpg
 
Για τα 15 χρονια απο το USA release!!


Εχει Αγγλικους υποτιτλους στα options
 
To shenmue θυμαμαι το περιμενα πως και πως να βγει!!φοβερη εμπειρια για βιντεοπαιχνιδι το 2000!!μετα εννοειται αναμονη για shenmue 2 το 2001!!ολα τα λεφτα!!
 
Ας υπαρχει και το βιντεακι για το shenmue που ειχε και η βιντεοκασετα του ελληνικου gamepro το 1999


Παντος τυχεροι οσοι ειχαν προλαβει να παρουν το shenmue 2 μολις βγηκε.Μολις ηρθε στην ελλαδα εξαντληθηκε σε χρονο ρεκορ!!μου ειχε κανει εντυπωση τοτε που για λιγες μερες 3-4 που αργησα να παω να το παρω λογω στρατου εγινε παντου sold out!!εγω νομιζα θα πηγαινα χαλαρα στο μαγαζι και θα το αγοραζα αλλα δεν ηταν ετσι..λιγο πριν βγει ειχα παρει τηλεφωνο μεγαλο καταστημα της Αθηνας να μου πουν ποτε βγαινει και μου λενε για την παραλαβη επρεπε να με γραψουν στην λιστα (δεν θυμαμαι αν ηθελαν προκαταβολη) και οτι θα τηρηθει αυστηρη σειρα προτεραιοτητας με οσα κομματια ερθουν.Δεν γραφτηκα γιατι λεω σιγα,τοσα μαγαζια ειναι και οταν ερθει το shenmue 2 θα παω σε κατι γνωστα μου μαγαζια να το παρω..3-4 μερες μετα την κυκλοφορια ειχα παρει αδεια απ τον στρατο και πηγα στα μαγαζια για το shenmue 2 αλλα δεν ειχαν ουτε για δειγμα!!πηγα σε αλλα το ιδιο!!πηγαινω σπιτι παιρνω το gamepro που ειχε λιστα μαγαζιων με βιντεοπαιχνιδια και αρχισα τα τηλεφωνα!!η απαντηση σε ολα ηταν δεν υπαρχει..οκ λεω θα παρω την zegetron δεν μπορω να κανω κατι αλλο.Παιρνω και εκει τηλεφωνο και μου λεει ενας που το σηκωσε να παει να δει στις αποθηκες αν εχουν μεινει καποια κομματια..και μετα η αναμενομενη απαντηση!!δεν εχει μεινει ουτε ενα!!μετα μονο σε αντιγραφες το ειχαν και αρκετες με προβλημα στο τριτο cd που κολλουσε σε ενα σημειο.Παλι καλα που καταφερα εστω και ετσι να παιξω το shenmue 2 στην εποχη του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Sega ανακοινωσε Shenmue I και II για PC,ONE και PS4.

fully scalable screen resolution, choice of modern or classic control schemes, PC graphics options, an updated user interface and the option to enjoy either the original Japanese or English voiceovers
 
Εκατσα απο τις 3:00 τα ξημερωματα να το δω.. :D
 
Τεραστιας στρατηγικης σημασιας λαθος για τα οικονομικα της sega η μη κυκλοφορια του παιχνιδιου στο switch στην πιο hot κονσολα της εποχης γιατι οσο θα πουλησει σε ολους τους αλλους μαζι το ιδιο και παραπανω θα πουλουσε στο switch.Η σχεσεις των δυο εταιριων ειναι φοβερες οποτε ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω για την μη κυκλοφορια του παιχνιδιου στο switch ειναι αν η αναπτυξη του ξεκινησε πριν την κυκλοφορια της κονσολας της ΝΙΝΤΕΝDO Οποτε ισως αργοτερα καποια στιγμη στο μελον υπαρξει και εκδοση για το switch γιατι φορητο shenmue στο switch θα πουλουσε σαν τρελο και στο japan θα εκαναν παρτυ.
 
Yeap,πριν 7 χρονια (8 Νοεμβρη 2000) η SEGA και ο Yu Suzuki εριξαν τη βομβα Shenmue στον ανυποψιαστο gaming κοσμο...ενας ΜΕΓΑΛΟΣ τιτλος, με χαρακτηριστικα που οι υπολοιποι δεν ειχαν δει ουτε στον υπνο τους, απο μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εταιρεια...

Full Respect και ας ελπισουμε οτι θα ξαναδουμε τον Ryo Hazuki!

Παρτε και ενα αφιερωματακι
Το καλύτερο παιχνίδι του dc.Το ξαναέπαιξα σε emulator και σε pc αλλά και στο κινητό μου καθώς έχω και τ'αυθεντικό cd 
 
Arcades στην Kowloon walled city και ενα βιντεο για την τοποθεσια το 1990.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το παιχνίδι λίγο έχω παίξει  σε DC emulator και φαινόταν πολύ ενδιαφέρον. Τελικά ποτε δεν βγήκε 3 (?). Πάντως το στορι ηταν καλό βλακεία τους που δεν έβγαλαν τρίτο μέρος, όπως βλακεία τους που σκότωσαν την κονσόλα νωρίς. Όπως γράφει ο φίλος πιο πριν το 2 ξεπούλησε αμέσως μόλις βγήκε αυτό κάτι έχει να πει.
 
Eτοιμαζαν  τo 3o μερος για dreamcast αλλα δυστηχως οταν σταματησαν την παραγωγη του dreamcast παγωσε και το shenmue 3

Και οι παλιες φωτο του shenmue 3 για το dreamcast

dreamcast.jpg

dreamcast 3.jpg

dreamcast 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Shinobi[/USER]  Για τις πωλησεις του 2 δεν ισχυει αυτο που λενε, ητανε αρκετα φτωχες 150 με 170.000 κοπιες σε σχεση  πρωτο που πουλησε πανω απο 1.000.000. Αυτο που συνεβει στο 2 ητανε επειδη 1. Η Sega σταματησε νωρις την παραγωγη του DC 2.Ο περισσοτερος κοσμος εχασε τον ενδιαφερον του πανω στην κονσολα και στραφηκανε στις αλλες κονσολες. 3. Θα ελεγα οτι ητανε και η πειρατεια απο πισω αλλα το δινω 50-50.

1@milntov[/USER] Οι συγκεκριμενες φωτογραφιες δεν ειναι απο το πρωτοτυπο Shenmue 3 αλλα απο το 2. Αυτες οι σκηνες ειχαν σκοπο να μπουνε στο τελευταιο δισκο πριν φτασεις στο σπιτι της Shenhua. Σε συνεντευξη του Yu Suzuki που εγινε το 2015 επιβεβαιωσε οτι δεν ξεκινησε ποτε η αναπτυξη του Shenmue 3 στο Dreamcast αλλα ουτε υπηρξανε σχεδια για εκδοση του ΧΒΟΧ λογω των χαμηλων πωλησεων του τελευταιου με την Sammy να ριχνει ταφοπλακα στο ολο project. Ποιος ξερει μπορει στο Shenmue 3 να δουμε κανα βιντεο εκπληξη για την εκδοση του Dreamcast οπως εγινε στο Saturn.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aμερικανικη εκδοση shenmue 2 δεν βγηκε στο dreamcast και εδω δεν το εβρισκες πουθενα 3-4 μερες μετα την κυκλοφορια του!!δεν ξερω ποσα αντιτυπα shenmue 2 ηταν στην αγορα προς πωληση αλλα εδω μετα απο 3-4 μερες που πηγα να το παρω δεν το εβρισκα σε κανενα μαγαζι!!ειχα βαρεθει να ψαχνω μπας και βρω καπου το shenmue 2!!ουτε και στην αποθηκη της  zegetron ειχε μεινει καποιο κομματι .

lntov Οι συγκεκριμενες φωτογραφιες δεν ειναι απο το πρωτοτυπο Shenmue 3 αλλα απο το 2. Αυτες οι σκηνες ειχαν σκοπο να μπουνε στο τελευταιο δισκο πριν φτασεις στο σπιτι της Shenhua. Σε συνεντευξη του Yu Suzuki που εγινε το 2015 επιβεβαιωσε οτι δεν ξεκινησε ποτε η αναπτυξη του Shenmue 3 στο Dreamcast αλλα ουτε υπηρξανε σχεδια για εκδοση του ΧΒΟΧ λογω των χαμηλων πωλησεων του τελευταιου με την Sammy να ριχνει ταφοπλακα στο ολο project. Ποιος ξερει μπορει στο Shenmue 3 να δουμε κανα βιντεο εκπληξη για την εκδοση του Dreamcast οπως εγινε στο Saturn.
Σ'ευχαριστω για την διορθωση DarkSynbios
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο μαλιστα!!!ηταν οντως συγχρονο remake του shenmue για ps4 - xbox one!!!αλλα τετοια ποιοτητα δεν!!!

Shenmue Cancelled Remake

 
Τα remakes shenmue 1- 2 θα αξιζε αρκετα να τα ξαναπαιχτουν δινονταs παλι τον ιδιο ενθουσιασμο των γραφικων που μαs ειχαν δωσει τοτε μεσω προηγμενων next gen Unreal Engine 5 γραφικων οπωs αυτα του βιντεο.θα ηταν εφικτο να γινουν εστω για τα high-end gaming pc μεσα στα επομενα 2 - 3 χρονια αλλα δυστυχωs και σε hd εκδοση που βγηκαν κατορθωμα ηταν.

 
Aλλη μια βολτα στην dobuita αλλα ομως αυτη την φορα με το σωστο ντυσιμο για οσους ξερουν τo shenmue.

 
Το μοναδικό που έχω παίξει είναι το 3 στο PC. Τρομερό παιχνίδι. Έπαιζα ασταμάτητα 3 μέρες, μέχρι να το τερματίσω. Είχα μεταφερθεί μέσα στον κόσμο του παιχνιδιού, κανονικά! :)
Ωραίο θα ήταν αν ξαναέβγαζαν τα 2 πρώτα με τα γραφικά του 3.

Μια μέρα που ήθελα να δοκιμάσω τη λειτουργία ζωντανής μετάδοσης του youtube, έπαιξα λίγο Shenmue εννοείται!

 
Πίσω
Μπλουζα