Sherlock Holmes video games

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Με αφορμη την κυκλοφορια του Testament of Sherlock Holmes με την οποια βασανιζομαι αυτο το καιρο αλλα και την αναγγελια του Crimes & Punishment με εντυπωσιακα screenshots και χαρακτηριστικα:

Unlike the previous adventures of Sherlock Holmes, in Crimes and Punishments you will not be a mere spectator during the detectiveʼs investigation. It is now your turn to truly become Sherlock Holmes and lead your own investigation-actually, your investigations, as 8 captivating cases await you! Murders, disappearances, spectacular thefts, and other investigations will bring you to the cutting edge of the detective genre and these cases will be the bread and butter of this game, written in the pure tradition of Conan Doyleʼs novels. Each case offers real freedom to players, who will have to make important moral choices instead of simply enforcing justice by the book. All decisions have an influence in the game and affect your characterʼs reputation in addition to having realistic, sometimes unexpected, consequences. You will have to bear the weight of your choices, as Crimes and Punishments offers an exciting system of actions/consequences that forces players to think before acting by giving true depth to every decision they make.
ειπα να συζητησουμε λιγο για τους τιτλους που πρωταγωνιστει ο αγαπημενος μας ντετεκτιβ...

































 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα το αριστούργημα της Infocom The Riddle of the Crown Jewels. Ευχαριστώ που το συμπεριέλαβες, δεν είναι πολλοί αυτοί που το θυμούνται! :)
 
Δεν έχω παίξει κανέναν από τους τίτλους στον οποίο πρωταγωνιστεί ο Sherlock Holmes. Ευκαιρία με βάση το poll να παίξω κάποιο.

Ερώτηση. Συνδέεται το ένα παιχνίδι με το άλλο? ΔΛδ αν παίξω το (στην τύχη λέω) The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Rose Tattoo (1996) πρέπει να γνωρίζω στοιχεία από το προηγούμενο?
 
Τα παιχνίδια που έχουν δημιουργηθεί από την ίδια εταιρεία συνδέονται μεταξύ τους. Στην προκειμένη περίπτωση, από το Mystery of the Mummy και κάτω είναι όλα της Frogwares. Χωρίς να τα έχω παίξει όλα, όσα έχω δει είναι απολύτως αυτοτελή και δεν έχουν προαπαιτούμενα. Ίσως μόνο τα δύο Lost Files να μπορεί κανείς να πεις ότι πρέπει να παίξεις με τη σειρά.
 
Θα προσπαθήσω (αν υπάρχουν στην αγορά) να τα παίζω από την αρχή. Ευχαριστώ Αλκη :)
 
Είχα την υποψία πως, ως spectrumάς, o Γουώλλης θα έβαζε μέσα και το Sherlock της M.Η., αλλά έπεσα έξω. :p

Αρκετά απο τα παραπάνω adventures τα είχα κάποια στιγμή ξεκινήσει, αλλά δεν έκατσα ποτέ να τα τελειώσω (γνωστή... "τακτική" που ακολουθώ με σχεδόν όλα τα games που ασχολούμαι :p ).

To μόνο που οι περιστάσεις μου είχαν επιτρέψει να τελειώσω την εποχή που κυκλοφόρησε, ήταν το serrated scalpel, οπότε η ψήφος μου πήγε εκεί !! (το ξέρω ότι είναι άδικο να ψηφίζω ένα adventure ενώ δεν έχω τελειώσει τα υπόλοιπα ώστε να μπορώ να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά...)
 
Παρα-εχω γινει politicaly correct ε? :)
 
Αυτη σου η αμεροληψια πια...
 
Είχα ξεκινήσει πολύ παλιά το "The Case of the Serrated Scalpel", το οποίο δεν είχα τελειώσει ποτέ. Είχα κολλήσει σε ένα σημείο όπου πρέπει να υπήρχε bug στο παιχνίδι, γιατί και με το walkthrough δε μπορούσα να το περάσω (είχα κάνει ότι χρειαζόταν πριν). Δυστυχώς το παράτησα και από τότε δε ξανασχολήθηκα με τη συγκεκριμένη σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντεν εκο παίξει κανένα καρντιά μου...
 
billy είπε:
Είχα την υποψία πως, ως spectrumάς, o Γουώλλης θα έβαζε μέσα και το Sherlock της M.Η., αλλά έπεσα έξω. :p
Το Sherlock της Melbourne ήταν εξαιρετικό παιχνίδι για την εποχή του και θα έπρεπε να είναι μέσα (εγώ αυτό θα ψήφιζα). Απλά ο Γουόλυς το ξέχασε. :p

Και δεν έχει σχέση με το αν είμαστε Σπεκτρουμάδες ή όχι, από ότι θυμάμαι ακόμα και ο Τσουρινάκης το είχε περί πολλού και το είχε αναφέρει αρκετές φορές σε πολύ μεταγενέστερα γραπτά του.

Και το άλλο που ξέχασε είναι το Sherlock Holmes Consulting Detective που είχε βγει και σε κονσόλες εποχής (πχ SegaCD, CDTV...), εκεί τουλάχιστον να ψήφιζα φανμποίστικα για την SegaCD έκδοση. :p

Από τα παρόντα το μόνο που έχω παίξει είναι το Mystery of the Mummy (σε DS...) οπότε δεν δικαιούμαι να έχω γνώμη. :)
 
Ωραιος εκει που ελεγα οτι δεν εχω παιξει κανενα Σερλοκ ,θυμηθηκα οτι εχω αυτο του Sega cd το οποιο δεν εχω παιξει πανω απο 5 λεπτα αλλα το εχω.


Ψηφισα το Mystery of the Mummy γιατι μ'αρεσει ο τιτλος και θα μου αρεσε και το παιχνιδι υποθετω.
:p
 
Για κάποια που διατείνεται ότι έχει διαβάσει ό,τι κυκλοφορεί σε Sherlock Holmes, έχω απίστευτη άγνοια για τη γκάμα των παιχνιδιών που κυκλοφόρησαν.... Δυστυχώς, δεν έπεσε κάποιο στα χέρια μου (και μάλιστα απορώ πώς μου ξέφυγαν!)....

Δε μπορώ να πω καν τι θα ψήφιζα βάσει τίτλου - πρέπει οπωσδήποτε να τα παίξω και να επανέλθω στη δημοσκόπηση! #)
 
Maddog είπε:
από ότι θυμάμαι ακόμα και ο Τσουρινάκης το είχε περί πολλού και το είχε αναφέρει αρκετές φορές σε πολύ μεταγενέστερα γραπτά του.
Πολύ σωστά θυμάσαι. :)

To είχε όντως μνημονεύσει αρκετές φορές, καθώς και τα διάφορα bugs του μέσα απο την χρήση των "inglish". :D
 
Trailer απο το επερχομενο...

 
Πίσω
Μπλουζα