Shootout at Old Tucson: dumped

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Με μεγάλη μου χαρά ανακοινώνω ότι με την αποφασιστική βοήθεια του φίλου και εξαίρετου μέλους του GRM pitsunami, το πολύ σπάνιο 3DO arcade prototype Shootout at Old Tucson είναι πλέον διαθέσιμο στην κοινότητα! Κοινώς, έγινε dump για το TOSEC και θα το δείτε σύντομα να κυκλοφορεί στα περίπτερα! Εεεε, εννοώ στα "υπόγεια" του Internet. :)

Φίλε, ευχαριστούμε! :thanx2:

picture.php


Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν το γνωρίζατε (ούτε εγώ το ήξερα πριν!) οπότε ας πούμε δύο λόγια για αυτό:

Πρόκειται για ένα lightgun FMV παιχνίδι του 1994 που θυμίζει αρκετά εώς πάρα πολύ τα MadDog McCree 1+2. Καθόλου παράξενο βέβαια, δεδομένου ότι όλα τους τα είχε φτιάξει η American Laser Games. Η βασική διαφορά από τα MadDog είναι ότι το συγκεκριμένο ποτέ δεν βγήκε σε home έκδοση. Υπάρχει μόνο η arcade έκδοση, που βασίζεται σε modified 3DO hardware. Το συγκεκριμένο arcade system απέτυχε πανηγυρικά, καθώς τα 3DO αποδείχτηκαν αδύναμα να ανταπεξέλθουν στο αντίξοο περιβάλλον των arcades. Ειδικά τα CD-ROM τους ήταν η Αχίλλειος Πτέρνα του συστήματος, με συνεχείς βλάβες, κάτι που καταδίκασε το συγκεκριμένο arcade system και τα παιχνίδια του στην λήθη πολύ σύντομα. Επίσης, τα δισκάκια του arcade συστήματος είχαν φτιαχτεί έτσι ώστε να μην λειτουργούν στα home 3DOs.

Arcade Flyers του παιχνιδιού (κλικ για link σε full size στο Arcadeflyers.com)



Οδηγίες προς ναυτιλομένους (πως μπορείτε να το δείτε να τρέχει)



Όπως ήδη είπα, το παιχνίδι δεν θα λειτουργήσει σε κονσόλα 3DO. Η μόνη δυνατότητα που έχετε αυτή την στιγμή, είναι να δείτε το attract mode να τρέχει στον FreeDO emulator. Απαραιτήτως πρέπει να χρησιμοποιηθεί η έκδοση 1.7 γιατί στις νεότερες αφαιρέθηκε η υποστήριξη για τα 3DO arcade games. Δουλεύει με όλα τα BIOS που κυκλοφορούν στο δίκτυο. Δυστυχώς δεν μπορείτε να παίξετε γιατί δεν υπάρχει τρόπος να βάλετε "νόμισμα", αλλά μπορείτε να το χαζέψετε λίγο. Ποιός ξέρει, τώρα που έγινε dumped μπορεί και να το δούμε κάποια στιγμή στο ΜΑΜΕ. :)

Για όσους βαριούνται να το τρέξουν, ιδού μερικά screenshots από το FreeDO 1.7:

picture.php
picture.php
picture.php


picture.php
picture.php
picture.php


picture.php
picture.php
picture.php


 
Αφού παίζει και στον freedo είναι μια χαρά!

Να και μία φώτο απο το setup!

3DOsetup.jpg
 
Ο γνωστος συνδιασμος.

Ακυκλοφορητα,Pitsunami,Maddog...
 
αυτά είναι.. σαν λάτρεις του 3DO άρρωστος θα έλεγα καλύτερα...σας βγάζω το καπέλο ...
 
Πω,πω,τρελάθηκα τώρα !!!

Δεν το ήξερα αυτό το game κι είμαι φανατικός οπαδός των games αυτών της American Laser Games !

Μπράβο παίδες !!!
 
Απίθανοι και οι δυο !!! Ευχαριστούμε !!!
 
Και πότε και πώς θα μπορεί να γίνει playable αυτό δηλαδή ;
 
manos426f είπε:
Και πότε και πώς θα μπορεί να γίνει playable αυτό δηλαδή ;
Δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να το παίξει...τα πιστόλια του είναι ίδια σχεδόν με του 3do αλλά δεν ξέρω αν τα αναγνωρίζει χωρίς μία κάρτα που έχει το arcade (coyote board).Πρέπει να το δοκιμάσω σε μία παλιά τηλεόραση να δώ αν δουλέυουν τα όπλα.

Μετά έχουμε το πρόβλημα του bios που είναι διαφορετικό απο ένα retail 3do!....
 
Ούτε μέσω emulation δηλαδή θα μπορεί να γίνει μελλοντικά κάτι ;
 
Μονο στο τσαρδι του Pitsunami... :)
 
Damn,κι είχα ξεσηκωθεί !!
 
Wally είπε:
Μονο στο τσαρδι του Pitsunami... :)
Μπααα....ούτε έκει! :D

Δυστηχώς έχω όλο το κιτ αλλά μου λείπει η καταραμένη coyote board,αν και δεν έχω δοκιμάσει σκέτο κάποιο όπλο! :wait2:
 
Δυστηχώς πίκρα...το πιστόλι του arcade κάνει reset στο 3do και το πιστόλι του retail 3do δεν κάνει τίποτα.

Περίεργα πράγματα.Πρέπει να ψάξω τα 'σήματα' μπάς και βγάλω καμία άκρη.

Θα προσπαθήσω να hackάρω και το παιχνίδι να παίζει σε retail 3do!

Δουλειά δεν έχει ο διάολος.... :D :p
 
Πίσω
Μπλουζα