Silent Fall (1994)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.112
Όταν ένα ζευγάρι βρίσκεται φρικτά δολοφονημένο στην κρεβατοκάμαρά του, ένας παιδοψυχίατρος καλείται να έρθει να βοηθήσει στο χειρισμό του εννιάχρονου αυτιστικού γιού τους, που επιβίωσε και βρίσκεται σε κατάσταση σοκ στο δωμάτιο, κρατώντας το αιμοτοβαμμένο μαχαίρι. Η δεκαοχτάχρονη κόρη της οικογένειας επίσης επιβίωσε, και την είχαν δεμένη στην ντουλάπα. Ο ψυχίατρος αρχίζει σιγά σιγά να αναπτύσσει μία σχέση εμπιστοσύνης με το αυτιστικό αγόρι, προσπαθώντας μέσω αυτού να ανακαλύψει το μυστήριο της διπλής δολοφονίας των γονιών. Ο μικρός όπως συνηθίζεται στους αυτιστικούς έχει ένα δικό του χάρισμα, είναι πολύ καλός στη μίμηση των φωνών, και επαναλαμβάνει τους διαλόγους που άκουσε πριν γίνει ο φόνος. Ο ψυχίατρος είναι αποφασισμένος να διαλευκάνει το μυστήριο, αρχίζει όμως να μπλέκει κι ο ίδιος σε μεγάλο κίνδυνο.

Μείγμα δράματος-θρίλερ των 90's, μία δεκαετία που συνήθιζε τέτοια παντρέματα στα είδη, κάνοντας τα θρίλερ πολύ πιο ελαφριά. Η συγκεκριμένη είναι όμως μία αξιοπρεπέστατη ταινία με μεγάλο ενδιαφέρον και πολύ καλές ερμηνείες, ειδικά από τον μικρό Ben Faulkner, ο οποίος υποδύθηκε εκπληκτικά το αυτιστικό αγόρι. Πρωταγωνιστούν επίσης οι Richard Dreyfuss, Linda Hamilton, και μία νεαρή Liv Tyler στο κινηματογραφικό της ντεμπούτο. Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες της δεκαετίας, με γλυκιά, χαλαρωτική φθινοπωρινή ατμόσφαιρα, καθώς και κάποιες δόσεις από εποχή Halloween, γι'αυτό βλέπεται πολύ ευχάριστα ειδικά αυτήν την περίοδο (Αυτό για σένα Αριάδνη :) ) Την έβαζε συχνά στην τηλεόραση, και ο ελληνικός της τίτλος είναι "Το Φθινόπωρο της Σιωπής".



Προβολή συνημμένου 144669
 
οποτε τις 31 οκτωβριου εχω ταινια να δω! ευχαριστω πολύ καλή και δεν την εχω δει ποτε μου και είναι ότι πρεπει για μενα. Θα επανερθω :thanx2:
 
πιστη στο ραντεβού αλλα δεν βρηκα την ταινια, δυστυχως :(
 
Πίσω
Μπλουζα