Silver Night's Crusaders - A Castlevania Tribute

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.376
Αντιδράσεις
930
Χαράς ευαγγέλια για τους φίλους της σειράς Castlevania, με το ολοκαίνουριο Silver Night's Crusaders!

5KVebGJm.png
WBFoX8Tm.png
C2k5jO5m.png

piLBg6wm.png
7C5iQPsm.png
h9tCHxxm.png


Είναι ένα «reimagine» των πρώτων Castlevania και τουλάχιστον με τα όσα είδα μέχρι τώρα δεν είναι ένα ακόμα «Metroidvania». Έχει την κλασική hack n' slash δράση εμπλουτισμένη όμως με πολλά επιπλέον στοιχεία, όπως 2 player mode, double jump με αλλαγή κατεύθυνσης στον αέρα, special attacks για κάθε χαρακτήρα, animal companion -κάτι σαν τον σκύλο του Shadow Dancer- με δικές του επιθέσεις και life gauge, magic points παράλληλα με τα life points για τις special attacks και πολλά πολλά άλλα.


Το τραγουδάκι του trailer, που μοιάζει σαν να ξεπήδησε από την δεκαετία 80-90, είναι ένα καταπληκτικό hard rock κομμάτι και θα σας θυμίσει πολύ το all time classic «You Give Love A Bad Name». Προσωπικά το λάτρεψα.

Στο παιχνίδι τώρα, που με τον άριστο χειρισμό του, πλαισιωμένο από εκπληκτική μουσική, γραφικά και animation, αναδεικνύουν ιδανικά μια απόκοσμη ατμόσφαιρα που δεν μοιάζει απλώς με του Castlevania, ΕΙΝΑΙ το ίδιο το Castlevania με σάρκα και οστά -δείτε για παράδειγμα, τους λύκους του Symphony of the Night ή τους πολυελαίους του IV, να ζωντανεύουν ξανά μετά από 20+ χρόνια, μπροστά στα μάτια σας! Η μηχανή γραφικών του, είναι η πανάλαφρη openBOR, οπότε θα τρέξει και στο πιο αρχαίο σύστημα.


Ειδήμων των Castlevania δεν είμαι, ούτε το τελείωσα για να ξέρω πώς το πάει αργότερα, αλλά από τα λίγα που ξέρω και είδα, είναι must have.


Λίγη προσοχή οι κάτοχοι XBOX 360 pad, καθώς δεν ρυθμίζεται αυτόματα και έχει και θεματάκια με το deadzone. Προσωπικά χρησιμοποίησα JoyToKey.

Κλείνοντας, δηλώνω ενθουσιασμένος, με έναν όμως ελαφρό σκεπτικισμό μήπως τα κοράκια με τους χάρτινους γιακάδες και τα γαμψά νύχια, απαιτήσουν cease and desist και... χρειάζεται άραγε να αναφέρω ότι είναι και εντελώς δωρεάν; True Role Dreams - Επίσημη Ιστοσελίδα
 
Τελευταία επεξεργασία:
To παιχνιδι το εχω τερματισει πριν λιγες μερες και ειναι φοβερο πραγματικα.Μπορει η Konami να εχει ξεχασει την σειρα Castlevania και να εχει χρονια να βγαλει καποιο καλο παιχνιδι αλλα με τετοιες προσπαθειες το κενο αναπληρωνεται γιατι δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο ενα Castlevania.Δεν ειναι metroidvania οπως τα ξερουμε σημερα αλλα παταει κυριως στα Castlevania IV,Rondo of Blood,Bloodlines αλλα και σε καποια στοιχεια του Symphony of the night και ευτυχως που ειναι fan made προσπαθεια και δεν αναφερεται πουθενα το ονομα Castlevania γιατι θα ειχε ηδη κατεβει απο την Konami αφου πολλα στοιχεια εχουν μεταφερθει αυτουσια απο Castlevania τιτλους οπως ο λυκος η τους πολυελαιους που αναφερει πιο πανω και ο Ace.Σαν μεγαλος οπαδος της σειρας Castlevania καθως εχω στην κατοχη μου και εχω τερματισει τα παντα οπως και ολες της fan made προσπαθειες δηλωνω εντυπωσιασμενος απο το παιχνιδι αυτο και το απολαυσα στο επακρο.Μεχρι και unlockable characters εχει που ξεκλειδωνονται με εναν μικρο συνδιασμο μετα τον τερματισμο του παιχνιδιου.Αν θα εβαζα δυο αρνητικα που σε καμια περιπτωση δεν μειωνουν το παιχνιδι συνολικα ομως αυτα θα ηταν πως καποια boss ειναι καπως ufair και θα χρειαζοταν μια καπως καλυτερη ισορροπια αλλα και τα παρα πολλα και πολυ μεγαλα σε διαρκεια cut scenes που εχει.Δηλαδη το καθαρο παιχνιδι ειναι μια με μιαμιση ωρα και τα cut scenes συνολικα μπορει να ειναι και πανω απο 40 λεπτα.Δεν εχω μετρησει ακριβως φυσικα αλλα καπου εκει με φανηκαν υπολογιζοντας την ωρα που ξεκινησα να παιζω και την ωρα που τελειωσα.Οπως και να το κανουμε παντως αυτα ειναι πταισματα γιατι μιλαμε για παιχνιδαρα που καθε οπαδος των Castlevania πρεπει να παιξει οπωσδηποτε.
 
  • Like
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα