Sindy Collections 1988-1992

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
89
1988-1992: η χρυσή περίοδος της Sindy by Hasbro. H Sindy έχει για πρώτη φορά ένα πιο sexy look και ανταγωνίζεται με αξιώσεις την Barbie. Βέβαια, το 1993 αναγκάζεται να αλλάξει πρόσωπο, μετά το δικαστικό συμβιβασμό της Hasbro με την Mattel και από εκεί και μετά αρχίζει και η καθοδική της πορεία.

Αυτή την χρυσή περίοδο λοιπόν κυκλοφόρησαν οι ομορφότερες (κατά κοινή ομολογία) sindy, καθώς επίσης και πολύ όμορφες συλλογές ρούχων και αξεσουάρ.

Σε αυτό το thread θα επιχειρήσω να κάνω κάτι που δεν έχω καταφέρει να βρω στο διαδίκτυο: να συγκεντρώσω όλες τις συλλογές ρούχων και αξεσουάρ. Θα σας δείξω ότι έχω μέχρι τώρα, με την ελπίδα ότι στην πορεία θα βρούμε και τις υπόλοιπες.

Fashion Street Collection 1988

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Disco Mixers Collection 1988

attachment.php


Superstar Collection 1988

attachment.php



Extras Collection 1988


attachment.php



Three Wishes Collection 1989


attachment.php


Premiere Collection 1989

attachment.php


Dreamtime Romantique Collection 1989

attachment.php


Denim Dazzle Collection 1990

attachment.php


Funtime Collection 1990

attachment.php


Party Letters Collection 1990

attachment.php



Party Lights Collection 1991


attachment.php



Pop Star Collection 1991

attachment.php



Paul Fashions 1991


attachment.php



Groovy Collection 1991


attachment.php


City Chic Collection 1991




attachment.php


Dance Season Collection 1991

attachment.php


Dreamtime Collection 1992

attachment.php


Rainbow Collection 1992

attachment.php
 
Φιλη Mytinyworld, σε ευχαριστουμε πολυ γι αυτο το θρεντ,..!! Η Σιντυ, λογω του οτι εχει αλλάξει, πρόσωπα, εταιρείες και δεκαετίες, θεωρω οτι εχει μια μεγάλη αλλά και με αρκετη συγχυση πορεία, που σίγουρα μπερδευει αυτους που δεν εχουν εντρυφήσει στην ιστορία αυτης της κουκλας..!!

Οπότε και με αυτο πιστευω το θρεντ θα μας λυσεις όλες τις απορείες..!! Και απο τα λιγα που εχω διαβασει απο σενα που εχεις ασχοληθει με το θεμα, νομιζω ότι αυτη η τετραετία ήταν η ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΟΞΑ της συγκεκριμενης κουκλας-τουλαχιστον στην Ελλάδα-και ο λόγος που εξαφανιστηκε" η bibi-bo σωστα?" Ακόμη και η barbie γι αυτο το διάστημα δεν συγκρινόταν σε πωλήσεις μαζι της..!! Ακομη κι εγω που καμια επαφη δεν ειχα με κουκλες τοτε-που να ηξερα τότε που θα με οδηγούσε η el greco :D - μου εκανε εντυπωση σαν πιτσιρικι, πως στα διαφημιστικα της που ειχαν κατακλησει την τηλεόραση, εμφανιζόταν η κουκλα και σε δευτερολεπτα μεταμορφωνόταν σε πραγματικη πανομοιότυτπη γυναικα που ουσιαστικα αντικαταστουσε την κουκλα..!!

Για του λογου το αληθες...


Τελος ήθελα να σου πω mytiny, μηπως θα ηταν εξισου ενδιαφερον, καποια στιγμη να επεξεργαστεις να φτιαξεις ενα θρεντ παρόμοιο με της Αναστασιας μας για την barbie, που θα αναφερεις εξαρχης ολη την ιστορίας της....και όλη την πορεία της αναλυτικά...από την pedigree μεχρι και την τελευταία...!

ΕΥΓΕ!!!!!!!! :)
 
:bow: :bow: :bow: Δεν έχω λόγια!!! Θερμά συγχαρητήρια για το θρεντ!! Όσο και αν είχα ψάξει παλιότερα στο διαδίκτυο, ποτέ δεν μπόρεσα να βρω ένα site που να έχει συγκεντρωμένες τις κολλεκτιόν ρούχων και αξεσουάρ!!! Καταπληκτική δουλειά και χαρά στο κουράγιο σου!! Περιμένουμε τη συνέχεια!!!

(Πειράζει που τα βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια??:dribble: Φάτε μάτια ψάρια βέβαια αλλά τουλάχιστο μπορώ και τα βλέπω...)
 
ουαου mytinyworld συγχαρητηρια!! πραγματικα πολυ ενδιαφερον!! πως μπορουμε να ξεχωρισουμε τη χρονολογια μιας sindy της περιοδου '88-'92 κ μετα του '93?υποθετω απο το βαψιμο κ ισως καποια χαρακτηριστικα στο σωμα? στις δικες μου δε μπορω να καταλαβω δυστυχως....
 
Και εν μέσω της συζήτησής σας, θα κάνω ένα ευχάριστο ποιητικό διάλειμμα για να καλέσω κάποιον που λείπει απο εδώ..!!! :)

(mytiny μου δινεις τον λόγο στο θρεντ σου ετσι???) :p

Αναστασία χαθηκες

και ψαχνω να σε βρω,

γυρναω απο θρεντ σε θρεντ

μη τυχει και σε δω..

Δεν βλέπω ομως ποστάρισμα

στην Sindy ή στην Barbie

ή εστω να κανες ποστιά

στον Action Man τον Μπάμπη

Γι αυτο να γράψεις συντομα

στις κουκλοσυζητήσεις,

και σκούπες και σφουγγάρισμα

αμέσως να τ αφήσεις..!!

Tώρα συνεχίστε την συζήτησή σας, ευχαριστώ!!! :D
 
Άσχετο,αλλά η Sindy υπήρξε κανονική γυναίκα την οποία είχαν ως πρότυπο για να φτιάξουν την κούκλα?Επειδή εκτός του ότι μεταμορφωνόταν σε κανονική γυναίκα στα διαφημιστικά,υπήρξε και εξώφυλλο σε ένα ελληνικό περιοδικό ως γυναίκα,νομίζω στο Τηλέραμα ή στο 7 μέρες TV!
 
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια! :)

Αν έχει κανείς και κάποια άλλη collection, ας την προσθέσει να τη δούμε! Προς το παρόν, εγώ δεν έχω κάτι άλλο.. :xm:

Makisime, αυτό με την ιστορία της sindy το έχω πολύ καιρό στο μυαλό μου να το κάνω, αλλά προς το παρόν δεν έχω τη δυνατότητα από άποψη χρόνου. Ισως σε μερικούς μήνες. Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου, κάπως έτσι χάθηκε η bibi-bo. Δεν ξέρω τι έγινε στην Αμερική, ίσως να μην επηρέασε πολύ την barbie, αλλά στην Ευρώπη σίγουρα την ταρακούνησε για τα καλά!

Lne, δεν είναι πολύ εύκολο να τις ξεχωρίσεις. Οι διαφορές στο πρόσωπο είναι οι εξής: μετά το 1993 είχε πιο τετράγωνο σαγόνι, πιο φαρδιά μύτη και όχι πια ανασηκωμένη, πιο γεμάτα χείλη. Στο σώμα δεν υπήρξαν αλλαγές. Αυτά μέχρι το 1996. Μετά έγιναν οι giochi που ήταν εντελώς διαφορετικές σε πρόσωπο και σώμα και παράλληλα κυκλοφορούσε και η ιταλική Tanya. Γενικά μετά υπήρξε μεγάλη σύγχυση, αλλά αυτά θα τα πούμε στην ιστορία της σίντυ.

Thebest20, δεν έχω συναντήσει πουθενά αυτή την πληροφορία που λες. Η σίντυ μάλλον υπήρξε ένα "δημιούργημα" που στόχο είχε να χτυπήσει τη μπάρμπι. Η κοπέλα στις διαφημίσεις ενσάρκωνε τη σίντυ πολύ πειστικά (τα δε ρούχα φτιάχνονταν σε κανονικές διαστάσεις με απόλυτη ακρίβεια και λεπτομέρεια) αλλά δεν πιστεύω ότι χρησιμοποιήθηκε κάποια γυναίκα ως πρότυπο για να γίνει η κούκλα.

Υ.Γ. Makisime, μας ξεδιπλώνεις ένα ένα τα ταλέντα σου!!! :D
 
Κουκλομανα μου αγαπημενη, παλι εκανες το θαυμα σου!!! Αυτην την κουκλα την εχω συνδεσει με εσενα, γιατι ποτε δεν της εδωσα την σημασια που της αξιζε, πριν ερθεις στο φορουμ μας. Εσυ ομως μας εκανες να την γνωρισουμε και να την αγαπησουμε πολυ! Τα ρουχαλακια της Σιντυ Χασμπρο ειναι απο τα πιο καλοφτιαγμενα που εχω δει, και απλα ελιωσα με τα μπειμπι ντολ της! :dribble:

υ.γ. Α ρε Μακισιμακο. Εχω εδω και κλαιω απο τα γελια με το ποιημα σου!!!! Μα καλα, που το ξερεις τι χαμος γινεται στο διαμερισμα και οτι ειμαι εν μεσω σφουγγαριστρας και σκουπας, καθαριοτητας ντουλαπων, αποθηκης??? Ρε μηπως εχω την web cam σε active? :precry: Παιδια σας γραφω σχεδον στα κρυφα #) ...αν δεν βαλω μια ακρη εδω μεσα κινδυνευω να φαω εξωση! Για αυτο θα επανελθω σε λιγο!!!
 
Finishing touches accessories 1988-1989

attachment.php


attachment.php


ΥΓ1. Αναστασίααααα!!!!

ΥΓ2. Σουφλέ μου, ευχαριστούμε!
 
Το ένα χέρι(mytiny) νίβει τ άλλο (soyvle) και τα δυο το πρόσωπο..!! Επίσης εδω ταιριάζει και το Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ..!! :)

Μακάρι αν ειχα κι εγω να σας βοηθησω επιτου θεματος αλλά δεν..!! Και ευτυχως δηλαδη, δεν θα άντεχα να κουβαλάω και sindy..!! Δεν θα με αντεχατε κι εσεις δηλαδη..!! :p

ΥΓ Επιτέλους φάνηκε η Αναστασία μας..!! Μεταξύ σκούπας και σφουγγαρίστρας, μας είπε και ένα γεια..!! Σαν να την βλέπω μπροστά μου με το τσεμπέρι στο μαλλί..!! :cool: :p
 
η sindy ειναι μεσα στην καρδια μου ως η κυρια παιδικη μου κουκλα! τα ρουχα της μου εκαναν απιστευτη αισθηση τοτε, και ακομα και τωρα μετα απο χρονια μου ξυπνουν το παιδι μεσα μου! Λατρεμενη κουκλα, λατρεμενες εποχες! Μπραβο για το θρεντ!
 
H παρακάτω σειρά είναι του 1989 όπως λέει στο οπισθόφυλλο. Δυστυχώς το όνομα δεν σώθηκε από παραξενιά του παιχνιδοπώλη που έκοψε όλες τις καρτέλες όπως μου είπε η κολλητή μου για χώρο... την ευχαριστώ πολύ που μπήκε στον κόπο για τη φωτό!!! :thanx2: :thanx2:

Και βαφτίζεται:

1989 Sportswear Sindy Hasbro

1989SindySportswear.jpg
 
Ευχαριστούμε πολύ soufle! Φοβερή ιδέα για εξοικονόμηση χώρου είχε ο παιχνιδοπώλης!! :eek: Γλίτωσε στρέματα! :p


T-Shirts Collections, 1991


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα