Skweek

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71


2wg51zshd0.jpg


ΠΑΙΞΤΕ

και ένα μικρό δείγμα του παιχνιδιού:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eQdgcMKDc10]YouTube Skweek Amstrad
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα σέβη μου αγαπητέ!

πολύ καλή επιλογή, πολύ όμορφο παιχνίδι... :D

BTW, δεν ξέρω αν ήταν και η πρόθεση σου, αλλά το look της σελίδας μου θύμισε Ελληνική Πλευρά του Amstrad :cry: :cry:

σ' ευχαριστούμε για τις καλές αναμνήσεις αθώων εποχών... :flower:
 
Φοβερό παιχνίδι, που με έκανε να πάρω το tv modulator του amstrad αν και είχα εχρωμο μόνιτορ μόνο και μόνο για να το απολαύσω σε μεγαλύτερη οθόνη! Το 2 σαφώς χειρότερο και ευτυχώς που το είδα πρόσφατα σε emulator και όχι εκείνη την εποχή.
 
...έξοχος όπως πάντα ο Stan, αυτή τη φορά μας εκπλήσσει με ένα υπέροχο σελιδοποιημένο review. :thumbup:

Το Skweek είναι σίγουρα μέσα στα παιχνίδια που αναδυκνείουν σε πολύ μεγάλο βαθμό την απίστευτη χρωματική παλέττα του amstrad. Δεν είναι ανάγκη να πω περισσότερα, καθώς οι εικόνες "μιλάνε" απο μόνες τους. :D

O ήχος και το gameplay είναι και αυτά σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Δεν έχω δεί spectrum & commodore εκδόσεις του παιχνιδιού, αλλά δεν με πειράζει καθόλου, διότι τρέμω και μόνο στην σκέψη πως θα πετσόκοβαν αυτό το θαυμάσιο παιχνίδι για να τρέξει σε υπολογιστές όπως ο spectrum !!

Θυμάμαι στο Pixel είχε γίνει και κάποιο σχόλιο για ορισμένες hacked 16-bit εκδόσεις όπου τα Skweek... έβριζαν !! :biglaugh: (κάποια texts θα είχαν μάλλον αλλαχτεί).
 
Χεχε,αγαπητέ μου Billy...το Skweek είναι βασικά ένα παιχνίδι χρωμάτων! Εντονων χρωμάτων! Μόνο ο Amstrad από τα 8 bit μηχανήματα είχε την τιμή να έχει αυτό το παιχνίδι στην συλλογή του!

Αν είχε βγεί σε Spectrum... θα έπρεπε να είχε αλλάξει όλο το story του παιχνιδιού! Ασε που ο ροζ κόσμος των αξιαγάπητων Skweek... θα είχε πνιγεί στην μουστάρδα! :flower:

Στην μορφή του review με βοήθησε και ο φίλος telonio, καθώς εκείνος έχει πολλή μεγαλύτερη πείρα από εμένα πάνω στα θέματα σελιδοποίησης. Το review έχει γραφτεί πάνω στο ''κουτί'' του παιχνιδιού, μόνο που ήταν η έκδοση για Amiga. Ετσι έκοψα το κάτω μέρος της εμπρός σελίδας (για να μην φαίνεται η λέξη Amiga!) και άλλαξα και τις είκόνες του πίσω μέρους με δικές μου, ώστε να το κάνω όμοιο με το κουτί του Amstrad.
 
...μουαχαχά !! :biglaugh: Ακριβώς έτσι Stan !!

Θα σου πω το και το εξής: Αυτό το παιχνίδι το είχε πάρει αντίγραφο ένας φίλος μου για το pc του. Και μόνο ότι τόλμησαν να βγάλουν το αριστούργημα αυτό σε CGA αποτελεί EΓΚΛΗΜΑ !!

---ΕDIT---

Ενα μπράβο και στον φίλο μου, το telonio. :thumbup:
 
Σε CGA??? Το είχαν βγάλει σε CGA??? Η παλέτα της είναι ΡΟΖ από μόνη της!!! Χαχαχαχα... απίστευτο! Πώς το σκέφτηκαν αυτό? Δεν έτυχε ποτέ μου να το δώ, μιας και το πρώτο πισάκι μου, ένας hyundai 8088... είχε έγχρωμη VGA!
 
Stan, έχεις απόλυτο δίκιο !!

Ακριβώς σε αυτή την παλέττα το είχαν βγάλει (άσπρο-μαύρο-κυανό-ροζέ). Ισως για να ταιριάζει με το σενάριο. :D

Η άλλη με το κίτρινοπορτοκαλί-πράσινο-κόκκινο-μαύρο ήταν λίγο καλύτερη κατά τη γνώμη μου, αλλά και πάλι δεν τραβάει ρε παιδί μου !! :D

Θυμάμαι ότι είχα παίξει ένα παιχνίδι στον amstrad (σε mode 1, που έχει την ίδια ανάλυση με CGA) το οποίο όμως είχε και ίδιες επιλογές χρωμάτων (κυανό, ροζ, κλπ) και αναρωτιώμουν αν το έκαναν επίτηδες !!

Ενας home-micro στον οποίον συνάντησα σε αρκετά παιχνίδια τους δύο CGA συνδιασμούς παλέττας, ήταν και ο αλησμόνητος BBC... !!
 
Ααααα!!! Το παιχνιδάκι αυτό έτυχε και το πήρα από τον Plink, μετά τη "σκούπα" που έκανε φίλος του σε μια αποθήκη Computer Shop.

Μιλάμε original και σε τέλεια κατάσταση!

Το έπαιξα αρκετά καθώς δεν έτυχε να το παίξω τότε!

Καταπληκτικό και χαλαρωτικό θα έλεγα...

Πρόσφατα, έκανε και ένα αφιέρωμα στο Squeek και το Retro Gamer (UK)...

graphic1wl7.jpg


Stanfromgreece μας έφτιαξες πάλι! :thumbup:

telonio, Respect!
 
Συμφωνώ και εγώ για το θέμα των χρωμάτων! φαίνεται καθαρά ότι το παιχνίδι κάνει χρήση της διευρυμένης παλέτας του Amstrad!

Συγχαρητήρια Stan για το άρτιο review σου!
 
Υπέροχο παιχνίδι. Το έπαιξα όταν είχα 'αποφοιτήσει' στον ST και το είχα ερωτευτεί. Μετά από χρόνια είδα και την έκδοση για CPC και έπαθα πλάκα, είναι όντως φοβερό και απίθανα πολύχρωμο...
 
Πίσω
Μπλουζα