Smartwatches

arximidis

RetroWannaBe
Joined
24 Δεκ 2011
Μηνύματα
103
Αντιδράσεις
82
Ακόμη οι εταιρείες δεν μπορούν να αποφασίσουν τι ακριβώς θα πρέπει να κάνει ένα smartwatch.

Κάπου διάβασα ότι έχουν πέσει και οι πωλήσεις.

Εγώ έχω στην κατοχή μου ένα sony smatrwatch 3 και μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος. Το μόνο που του λείπει (για μένα) είναι ένα ενσωματωμένο ηχείο και από ότι βλέπω η εταιρία δεν πρόκειται να βγάλει σύντομα την καινούργια έκδοση

Το μυστικό είναι οτι τρέχει android wear. Η καινούργια έκδοση του android wear είναι πολύ πιο καλή, η οποία μέσα σε άλλα επιτρέπει και την απ' ευθείας σύνδεση στο Internet μέσω WiFi χωρίς το κινητό. Βέβαια δεν ξέρω αν η sony βγάλει την καινούργια έκδοση του wear σε update (το ρολόι είναι WiFi ready)

Είδομεν!!!

Όπως και να έχει, το ρολόι, με έχει βολέψει πάρα πολύ σε αυτοσχέδιους αυτοματισμούς (λόγω του ότι τρέχει android wear πάντα).

Ένας είναι ο παρακάτω :) ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω ιδέα από smartwatches αλλά όπως φαίνεται σε χέρια γνώστη μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.

Ωραία η εφαρμογή της γκαραζόπορτας και βλέπω έχεις βάλει και τα φώτα στις σκάλες :D :D :D

Yγ. Καμία παρουσίαση στο instructables παίζει?
 
Ευχαριστώ!!!

Όχι δεν έχω κάποιο tutorial.

Την εφαρμογή την έχω φτιάξει εγώ (και την αντίστοιχη που τρέχει στο κινητό) και είναι αρκετά περίπλοκη....

Βασικά στο βίντεο φαίνεται ένα μικρό κομμάτι. Αυτό θα μπορούσε να λειτουργεί και έτσι, αλλά εγώ το έχω πάει ένα βήμα (μερικά βήματα ;) ) παραπέρα....

Υπάρχει και ένα μικρό σερβεράκι (πάνω σε ένα rasberry pi) που μου δίνει τη δυνατότητα (μέσα σε άλλα) να στέλνω εντολές και εκτός τοπικού δικτύου

Το pi το έχω βάλει πάνω σε ένα Wall-e ρομπότ και για αυτό το αποκαλώ roboserver.

Επίσης του έχω φτιάξει ολόκληρο docking έπιπλο (εντάξει γενικά ήθελα ένα επιπλάκι ;) ) και μπορεί να σουλατσάρει (π.χ. από το χωριό μπορώ να το ελέγχω ώστε να βλέπω με την κάμερα αν όλα είναι καλά στο σπίτι)

Το docking έπιπλο δεν είναι μόνο για την φόρτιση, αλλά ενώνεται και με ένα usb εκτυπωτή και έτσι τον μοιράζομαι στο δίκτυο.

Ομοίως και έναν εξωτερικο σκληρό και έχοντας το owncloud, έχω το προσωπικό μου cloud

Στο επόμενο βίντεο φαίνεται ο roboserver και πως κατεβαίνει για να "σουλατσάρει" :)

(οκ, του λείπει το κεφάλι, που έχει την κάμερα. Δεν το έχω βάλει ακόμη γιατί κάνω κάποιες τροποποιήσεις)



Edit: έχω στο instagram πολλές (raw) φωτογραφίες, όπως και για άλλα project

https://www.instagram.com/explore/ta...ver_piperidis/ (roboserver)

https://www.instagram.com/explore/tags/kinetic_shelving_unit_piperidis/ (docking έπιπλο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Αχαχα ;)

Γενικά βάζω πολλούς αυτοματισμούς στο σπίτι. Το πάω σε αυτό που λένε έξυπνο σπίτι.

Παίζει πολύ τώρα τελευταία με τις έξυπνες συσκευές. Είχαν και μια έκθεση στο Mall. Τhnaks to tech την έλεγαν νοιμίζω

Βέβαια εγώ προτιμώ να τα κάνω μόνος μου (τόσο για να έχω τον έλεγχο, όσο και για το κόστος)

Ετοιμάζω και για το χωριό (εκεί και αν έχει πράμα να βάλω... Αχαχαχα)
 
Το Roboserver με το Kinetic shelving unit :D
 
Kambia είπε:
Δεν έχω ιδέα από smartwatches....
Μια απο τα ιδια επισης...μαυρα μεσανυχτα. :sleep:

Kambia είπε:
....αλλά όπως φαίνεται σε χέρια γνώστη μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.
Οντως,εχω μεινει παγωτο με τις εφαρμογες του Αρχιμιδη!!! :eek:

Πραγματικα απιστευτος!!! :worship:

Ειδικα αυτη η πατεντα με το επιπλο.....ενταξει,τι να πω?....τα σεβη μου!!!! :bow:
 
stayros είπε:
Μια απο τα ιδια επισης...μαυρα μεσανυχτα. :sleep:

Οντως,εχω μεινει παγωτο με τις εφαρμογες του Αρχιμιδη!!! :eek:

Πραγματικα απιστευτος!!! :worship:

Ειδικα αυτη η πατεντα με το επιπλο.....ενταξει,τι να πω?....τα σεβη μου!!!! :bow:
Ευχαριστώ

;)
 
Πίσω
Μπλουζα